Inflacja konsumpcji szkodzi

 (poniedziałek, 15-11, 8:50)

 Dolar ma za sobą najlepszy tydzień od sierpnia br.
USA: w październiku ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od grudnia 1990 roku.
W III kwartale br. polska gospodarka urosła o 5,1% r/r.
Uniwersytet Michigan: w listopadzie nastroje konsumentów są najgorsze od 10 lat.
Kalendarz Eko: finalne dane dot. polskiej inflacji, bilans handlu zagranicznego EZ, bilans płatniczy PL, amerykański indeks NY Empire State oraz spotkanie Xi-Biden.

Za nami
   ● [USA]   Końcówka ubiegłego tygodnia należała do dolara. Motorem napędowym, trwającego od środy rajdu zielonej waluty, stała się wiadomość o najwyższej od grudnia 1990 roku inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Jej nadspodziewany wzrost w październiku (6,2% r/r vs prognoza 5,8%; poprzednio 5,4%) podważył twierdzenie Rezerwy Federalnej o tym, że presja cenowa jest „przejściowa” i podsycił spekulacje o szybszych podwyżkach stóp za oceanem.   ● [PLN]   Zakupy dolara były finansowane m.in. ze sprzedaży złotego (EUR/PLN max. 4,6500 tj. najwyżej od 1 marca, USD/PLN max. 4,0629 tj. najwyżej od 26 maja 2020). Straty naszej waluty zamortyzował wyższy od oczekiwań wynik polskiego PKB w III kw. (5,1% r/r vs prognoza 4,7%; poprzednio 11,2%). Analitycy uważają, że głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym czasie była prywatna konsumpcja. Z kolei zyski zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1433) limitowała najniższa od 10 lat wartość indeksu mierzącego nastroje amerykańskich konsumentów. W listopadzie wskaźnik Uniwersytetu Michigan spadł do 66,8 pkt z 71,7 pkt zanotowanych w październiku, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do 72,2 pkt.

Przed nami
   ● [ChRL]   Dziś poznaliśmy już ważne dane z Chin. Niespodziewany wzrost dynamiki produkcji przemysłowej (3,5% r/r w X vs prognoza 3%; poprzednio 3,1%) i sprzedaży detalicznej (4,9% r/r w X vs prognoza 3,5%; poprzednio 4,4%) za Wielkim Murem ucieszył juana (USD/CNH min. 6,3754).   ● [PLN]   Dla dzisiejszego rozwoju wypadków na rynku PLN duże znaczenie będą miały dane GUS nt. inflacji CPI (finalne) oraz bilansu płatniczego. Wyższe od prognoz wyniki makro podreperują ujemne saldo złotego w listopadzie (punkty wsparcia EUR/PLN 4,6000, USD/PLN 4,0000), a niższe pogłębią jego minus (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,0700).   ● [EUR/USD]   Na rynku bazowym EUR/USD azymut notowań wyznaczą dane nt. handlu zagranicznego Eurolandu oraz koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork. Wzrost nadwyżki w HZ strefy euro będzie sprzyjał wspólnej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1500), a spodziewany wzrost indeksu NY Empire State zrobi dobrą reklamę dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1430).   ● [Xi-Biden i kolejne dni]   Potencjalne zmiany na rynku USD mogą być ograniczone przez oczekiwanie na konkluzje z dzisiejszego, wirtualnego spotkania prezydentów Chin (Xi Jinpinga) i USA (Joe Bidena) oraz ze względu na jutrzejsze wyniki amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w październiku. Z radarów nie można tracić nowych wiadomości dot. czwartej fali koronawirusa oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.