Nigdy, prędzej czy później?

  (poniedziałek, 8-11, 8:50)

Glapiński (RPP): wszystko wskazuje na to, że od stycznia inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych.
Kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły najwyższy poziom od 30 września br., a rynek EUR/USD najniższy od lipca 2020.
Rynek pracy USA: w październiku zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło bardziej od prognoz, a stopa bezrobocia spadła więcej, niż zakładano.
Pfizer opracował lek na Covid-19, który zmniejsza o 89% liczbę zgonów i hospitalizacji u pacjentów wysokiego ryzyka.
Ancyparowicz (RPP): stopy procentowe zostaną jeszcze podniesione prędzej czy później.
Kalendarz Eko: raport NBP o inflacji, indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix) oraz wystąpienia publiczne 6 polityków Fed.

Za nami
Piątkowa sesja rozegrała się wokół dwóch wydarzeń: wypowiedzi prezesa NBP oraz publikacji raportu Departamentu Pracy USA.   ● [RPP]   Słowa Adama Glapińskiego, że „inflacja będzie spadać i nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych” wywołały błyskawiczną wyprzedaż złotego. W jej kulminacyjnym punkcie kursy EUR/PLN i USD/PLN sięgnęły odpowiednio pułapu 4,6333 i 4,0130 (najwyższego od 30 września br.).   ● [Raport DP]   Jednocześnie konkurencyjnego dolara faworyzowały wiadomości z amerykańskiego rynku pracy o nadspodziewanym wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (531 tys. vs prognoza 450 tys.; poprzednio 312 tys.) oraz o większym, niż zakładano spadku stopy bezrobocia w październiku (4,6% vs prognoza 4,7%; poprzednio 4,8%). Po tych informacjach kurs EUR/USD zameldował się na najniższym poziomie od lipca 2020 (min. 1,1513). Jednak pechowo dla zielonej waluty (i zarazem szczęśliwie dla złotego oraz innych ryzykownych aktywów) inwestorzy uznali, że październikowy raport DP nie jest na tyle dobry, aby Fed zwiększył tempo taperingu i przyspieszył termin pierwszej podwyżki stóp.   ● [Wall Street]   Takie myślenie sprzyjało inwestycjom giełdowym, dzięki czemu wszystkie trzy główne indeksy Wall Street sięgnęły nowych historycznych szczytów. W tym dniu gwiazdą parkietu stał się Pfizer. Jego akcje zyskały na wartości 10% po tym jak koncern poinformował, że opracował lek na Covid-19, który zmniejsza o 89% liczbę zgonów i hospitalizacji u pacjentów wysokiego ryzyka.   ● [RPP II]   Straty złotego zmniejszył też komentarz Grażyny Ancyparowicz z RPP, która powiedziała, że stopy procentowe zostaną jeszcze podniesione prędzej czy później. 

Przed nami
   ● [Sentix]   W pierwszej części sesji poznamy raport NBP o inflacji oraz aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez indeks Sentix. Ewentualny wzrost tego wskaźnika (1-szy od lipca) mógłby podbudować morale euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1570) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9700). Jeśli jednak Sentix znów spadnie, wówczas waluty EU mogą się pogrążyć w bezsilności (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1500; punkty oporu EUR/PLN: 4,6350, USD/PLN: 4,0200).   ● [Fed]   W drugiej części dnia czeka nas maraton wypowiedzi publicznych polityków Fed, podczas którego głos zabiorą: Richard Clarida (wiceprezes), Kenneth Montgomery (nowa prezes oddziału w Bostonie), Jerome Powell (prezes), Michelle Bowman (członek zarządu), Patrick Harker (prezes oddziału w Filadelfii) oraz Charles Evans (prezes oddziału w Chicago).   ● [Eko-tydzień]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym będzie środowa publikacja danych nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych. Oprócz tego złoty czeka na ogłoszenie wstępnego wyniku polskiego PKB w III kw., które odbędzie się w piątek. Nasza waluta pozostaje wrażliwa na statystyki dot. nowych korona-zachorowań w Polsce. Przypominamy, że Ministerstwo Zdrowia RP publikuje codzienne raporty epidemiologiczne o g. 10:30.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.