Dziękczynienie złotego

  (piątek, 26-11, 8:50)

Glapiński (RPP): w razie potrzeby Rada będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji.
Hardt (RPP): w listopadzie inflacja może przekroczyć 7%.
Koronawirus w Polsce: wczoraj odnotowano najwyższą liczbę korona-zgonów w 4-fali pandemii (497 osób).
Premier RP zapowiedział w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej m.in. obniżkę akcyzy i VAT-u na paliwa oraz energię elektryczną.
W Republice Południowej Afryki wykryto nowy, groźny wariant koronawirusa. 
Protokół ECB: zakupy w ramach programu PEPP zostaną zakończone zgodnie z planem w marcu 2022.

Za nami
Już dawno nie było tak spokojnej sesji na rynku walutowym. Było to związane z wczorajszym brakiem istotnych publikacji danych makroekonomicznych oraz z obchodzonym w tym dniu w Stanach Zjednoczonych Świętem Dziękczynienia.   ● [PLN]   Świąteczna atmosfera sprzyjała regeneracji złotego (EUR/PLN min. 4,6638, USD/PLN min. 4,1563). Do odkupu naszej wyprzedanej waluty zachęcały słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, że w razie potrzeby Rada będzie działać dalej, aby nie dopuścić do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Wg Łukasza Hardta z RPP, w listopadzie krajowe ceny konsumpcyjne mogą wzrosnąć powyżej 7% (r/r). Na niekorzyść PLNa działała jednak najwyższa liczba korona-zgonów w 4-fali pandemii w Polsce (497 osób) oraz decyzja Narodowego Banku Węgier o podniesieniu tygodniowej stopy depozytowej o 40 pb. do 2,9%, która premiowała konkurencyjnego forinta.   ● [GPW]   To co się udało złotemu nie udało się indeksowi WIG20, który zanotował wczoraj 11 spadek na 13 ostatnich sesji (-0,46%). Balastem dla polskich blue chipów były tym razem PGE (-6,80%) i Tauron (-4,70%), których akcje traciły po tym jak premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. obniżkę akcyzy i VAT-u na energię elektryczną w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej.   ● [Rynek bazowy]   Wobec nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych zabrakło chętnych do zakupów dolara. W tej sytuacji rynek bazowy EUR/USD wzrósł do max. 1,1245, szczególnie, że wg protokołu z ostatniego posiedzenia ECB zakupy w ramach Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP) zostaną zakończone zgodnie z planem w marcu 2022 przyszłego roku.   ● [RPA]   Szyki złotemu oraz innym walutom EM popsuła wiadomość o zidentyfikowaniu  nowego wariantu koronawirusa w RPA, który zdaniem ekspertów jest najgroźniejszy z dotychczas odkrytych i może być odporny na szczepionki. W efekcie od rana obserwujemy wyraźnie osłabienie południowoafrykańskiego randa (USD/ZAR: +1,24%) oraz innych walut rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,6980, USD/PLN max. 4,1823).  

Przed nami
   ● [Pandemia]   Niemal pusty Kalendarz Eko (jedynie o g. 9:30 swoje kolejne wystąpienie ma zaplanowane prezes ECB) może sprawić, że inwestorzy skoncentrują się na ostatnich informacjach z frontu walki z pandemią. Widmo rozprzestrzenienia się nowego, groźnego wariantu koronawirusa z RPA stwarza ryzyko, że dzisiejsze przeceny Black Friday obejmą waluty rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2000). W tym scenariuszu kupowany będzie bezpieczny dolar (punkt wsparcia EUR/USD 1,1160). Jeżeli jednak w dalszej części dnia inwestorzy zbagatelizują nowego wirusa, to złoty może powrócić do trendu wzrostowego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,1500), a waluta USA stracić (punkt oporu EUR/USD: 1,1250). Apetyt na naszego pieniądza będzie studzić niepewność wokół Krajowego Planu Odbudowy (KPO), napięta sytuacja na granicach polsko-białoruskiej i rosyjsko-ukraińskiej oraz przybierająca na sile czwarta fala koronawirusa w Polsce.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.