Konkurenci złotego nie śpią

  (piątek, 5-11, 8:50)

Polska: liczba nowych korona-zachorowań wzrosła z dnia na dzień prawie o 50%
 Narodowy Bank Czech dokonał zaskakująco dużej podwyżki stóp.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek była najniższa od początku pandemii.
Bank Anglii niespodziewanie pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Kartel OPEC i jego sojusznicy utrzymali w mocy sierpniowy plan stopniowego zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie.
Wall Street: po raz szósty z rzędu indeks S&P 500 zakończył sesję na rekordowym poziomie.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz raport Departamentu Pracy USA. 

Za nami
   ● [PLN]   W czwartek złoty stracił wszystkie zyski wypracowane po nadspodziewanej, środowej podwyżce stóp NBP. PLN-owi zaszkodził m.in. znaczny przyrost nowych korona-zachorowań w Polsce (15 515 osób tj. o 48,8% więcej niż dzień wcześniej).   ● [CNB]   Na dodatek atrakcyjność naszej waluty w regionie CEE zmniejszyła zaskakująco duża podwyżka stóp Narodowego Bank Czech. CNB podniósł oprocentowanie korony aż o 125 pb. (do 2,75%), podczas gdy ekonomiści oczekiwali tylko 50 pb.   ● [USD]   Polskiej walucie nie przysłużył się także (EUR/PLN max. 4,6088, USD/PLN max. 3,9949) powrót zainteresowania konkurencyjnym dolarem (EUR/USD min. 1,1528). Apetyt na zieloną walutę przywróciła wiadomość o najniższej od początku pandemii liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (269 tys. vs prognoza 275 tys.; poprzednio 283 tys.). Na podstawie ostatnich danych (zwłaszcza rekordowego indeksu ISM dla sektora usług) model prognostyczny oddziału FED z Atlanty (GDPnow) pokazuje szacowany wzrost gospodarczy USA w IV kw. na poziomie 8,5%.   ● [EUR]   Wczorajszy spadek wartości eurodolara wynikał również z przesunięcia oczekiwań ws. terminu pierwszej podwyżki stóp ECB z grudnia 2022 na 2023 rok.   ● [GBP]   Największym przegranym wczorajszej sesji był funt, który zaczął parzyć inwestorów po tym, jak Bank Anglii niespodziewanie pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (rynek spodziewał się podwyżki o 15 pb.). W wyniku tej gołębiej niespodzianki kurs GBP/USD zanotował największy dzienny spadek od 14 miesięcy (do min. 1,3471). 

Przed nami
   ● [Raport DP]   Finalnym akordem tygodnia będzie dzisiejsza publikacja październikowego raportu Departamentu Pracy USA, zawierającego m.in. informacje na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Na środowej konferencji Powell powiedział, że dobry postęp rynku pracy oznaczałby powrót do 550 tys. - 600 tys. obsadzonych etatów miesięcznie. ● [Scenariusze] Osiągnięcie już dziś takiego wyniku zwiększyłoby oczekiwania na szybsze tempo taperingu i wcześniejsze podwyżki stóp Fed, co przełożyłoby się na droższego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1525) i tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,0000). Z kolei dane gorsze od prognoz i życzeń prezesa Fed zadziałałyby odwrotnie na rynek walutowy (punkt oporu EUR/USD: 1,1600, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,9300).   ● [EZ]   Oprócz raportu z amerykańskiego rynku pracy (NFP, stopa bezrobocia, płaca godzinowa) w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze wrześniowe dane Eurostatu nt. sprzedaży detalicznej w strefie euro. Jednak ze względu na ich mniejszy ciężar gatunkowy, będą w mniejszym stopniu rzutować na sytuację rynkową.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.