Wojna 3D - militarna, ekonomiczna i cybernetyczna

  (poniedziałek, 28-2, 8:50)

 Inwazja Rosji na Ukrainę: Kijów i Charków odparły rosyjski atak.
Unia Europejska dostarczy broń Ukrainie.
Największe Rosyjskie banki zostały odcięte od globalnego systemu płatności - SWIFT.
Zagraniczne aktywa banku centralnego Rosji zostają zamrożone.
Putin postawił w stan podwyższonej gotowości rosyjskie siły nuklearne.
Wysłannicy Putina i Zełenskiego spotykają się nad Prypecią.

Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najlepszą sesję od XI 2020. 

Za nami
   ● [PLN]   Po czwartkowej wyprzedaży złotego spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainę, w piątek nastąpiło częściowe odreagowanie (EUR/PLN min. 4,6165, USD/PLN min. 4,1005). PLNowi oraz innym walutom EU pomógł news, że Putin jest skłonny wysłać swoją delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą. Nadzieje na rozmowy pokojowe podbudowały też morale rubla (USD/RUB: -1,91%) i hrywny.   ● [Giełdy]   Odbiły rosyjskie akcje (RTS: +26,16%). Znaczną część strat odzyskał również nasz WIG20 (+8,44%). Z kolei amerykański indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najlepszą sesję od listopada 2020 (+2,51%).   ● [USD]   Rachunku bezpiecznego dolara bronił najwyższy od kwietnia 1983 wynik amerykańskiej inflacji PCE core w styczniu (5,2% r/r vs prognoza 5,1%; poprzednio 4,9%). Makro-wsparciem dla zielonej waluty stała się także wiadomość o nadspodziewanym wzroście wydatków Amerykanów w poprzednim miesiącu (2,1% m/m vs prognoza 1,5%; poprzednio -0,8%). ● [ECB] Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,1274) limitowała też opinia głównego ekonomisty ECB Philipa Lene’a, wg którego konflikt na Ukrainie może obniżyć PKB Eurolandu o 0,3%-0,4% w średnim okresie. ● [Poranek] Ciężki początek tygodnia ma rubel (USD/RUB: +30%), którego notowania tąpnęły po wprowadzeniu nowych sankcji przez EU,USA i inne kraje demokratyczne, w tym po decyzjach o odcięciu największych rosyjskich banków od globalnego systemu płatności - SWIFT oraz o zamrożeniu zagranicznych aktywów rosyjskiego banku centralnego. W dodatku międzynarodowa grupa hakerów Anonymous wypowiedziała Rosji cybernetyczną wojnę. W następstwie tych zdarzeń Putin postawił w stan podwyższonej gotowości rosyjskie siły nuklearne.  Nurkujący rubel pociągnął za sobą na dno inne waluty rynków wschodzących, w tym złotego (EUR/PLN max. 4,7112, USD/PLN max. 4,2264). Drożeje bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,1119).

Przed nami
     ● [UKR]   W rozpoczynającym się tygodniu tematem numer jeden pozostanie wojna na Ukrainie. Dalsza eskalacja konfliktu będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2500), a zawieszenie broni i rozpoczęcie rozmów pokojowych mu pomogą (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1000). Makro-sprawdzianem dla naszej waluty będzie ogłoszenie finalnych danych nt. polskiego PKB w IV kw. 2021 (dziś) oraz lutowego wyniku indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu (jutro).   ● [USA]   Globalni gracze czekają na przesłuchanie prezesa Fed w amerykańskim Kongresie (środa-czwartek) oraz na publikację jak zwykle arcyważnego raportu Departamentu Pracy USA (piątek). Jastrzębi przekaz Powella oraz dobre wyniki z rynku pracy będą wodą na młyn dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100), a odwrotny układ piaskiem w jego tryby (punkt oporu EUR/USD: 1,1200). Nie można tracić z pola widzenia koronawirusa.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zatapianie na raty rosyjskich aktywów

   (piątek, 25-2, 8:50)

GPW: Indeks WIG20 ma za sobą najgorszą sesję od pandemicznego marca 2020.
Rosyjski rubel jest historycznie najtańszy wobec dolara.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od listopada 2021, a rynek USD/PLN od kwietnia 2020.
Eurodolar najniżej od maja 2020.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne prezes ECB oraz amerykańska inflacja PCE core, spotkanie NATO.

Za nami
   ● [Wojna]   Wczorajsza inwazja Rosji na Ukrainę zaszokowała inwestorów. Wg analityków agencji Bloomberga Europa mierzy się z największym kryzysem bezpieczeństwa od czasu II wojny światowej. Wojna w Europie wywołała potężne przeceny na giełdowych parkietach. Na przykład z moskiewskiej giełdy wyparowało wczoraj 259 mld USD. Z kolei główny indeks warszawskiej GPW ma za sobą najgorszą sesję od pandemicznego marca 2020 (WIG20: -10,87%). Obok akcji, wyprzedawane były niemal wszystkie europejskie znaki płatnicze, z rosyjskim rublem na czele, który wobec dolara był wczoraj najtańszy w historii (USD/RUB: +4,84%). Ponadto w CEE największe uderzenie przyjął na siebie nasz złoty jako najbardziej płynna waluta Regionu (EUR/PLN max. 4,7213 tj. najwyżej od listopada 2021, USD/PLN max. 4,2424 tj. najwyżej od kwietnia 2020).   ● [USD]   Swój status "bezpiecznej przystani" (z ang. safe haven) potwierdziły obligacje USA (10-letnie: min. 1,851%), złoto (+0,83%), szwajcarski frank (EUR/CHF min. 1,0284) oraz amerykański dolar (EUR/USD min. 1,1106 tj. najniżej od maja 2020). Makro-atutem zielonej waluty stały się wiadomości o nadspodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (232 tys. vs prognoza 235 tys.; poprzednio 249 tys.) oraz o wzrostowej rewizji danych nt. PKB USA w IV kw. (z 6,9% p.a do 7%). Wieczorem, zyski dolara (i zarazem straty złotego) zmniejszyło nałożenie przez USA mniej drastycznych od oczekiwań sankcji na Moskwę. Wg prezydenta Bidena zabrakło zgody innych państw na wykluczenie Rosji z systemu SWIFT.

Przed nami
Mimo prymatu geopolityki, warto trzymać rękę na makroekonomicznym pulsie.   ● [PCE core]   Dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest kluczową miarą dynamiki cen obserwowaną przez polityków Fed. Prognozowany wzrost tego wskaźnika (z 4,9% r/r w I do 5,1% w II) może przywrócić oczekiwania na większą (tj. o 50 pb.) podwyżkę stóp Fed w marcu, co byłoby pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1100) i negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,7300, USD/PLN: 4,2500). Natomiast wynik <5,1% byłby argumentem za „standardową” podwyżką o 25 pb., a jednocześnie za tańszym USD (punkt oporu EUR/USD: 1,1230). W tym scenariuszu PLN mógłby odzyskać cześć strat poniesionych w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,1000).   ● [ECB]   Pod kątem złotego i innych walut EU warto także posłuchać dzisiejszego wystąpienia publicznego prezes ECB Christine Lagarde. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że wojna na Ukrainie może opóźnić rozpoczęcie procesu normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Ukraina w ogniu

  (czwartek, 24-2, 8:50)

 Dziś ok. godziny 5:00 Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.
Kurs EUR/PLN pokonał granicę 4,60, a rynek USD/PLN 4,10.
Cena baryłki ropy Brent po raz pierwszy od 2014 przekroczyła granicę 100 USD.
Kalendarz Eko: zrewidowany PKB USA w IV kw., amerykański raport jobless claims, sprzedaż nowych domów za oceanem oraz wystąpienia publiczne Bostica i Mester z Fed.

Za nami
   ● [Wojna]   Dziś w nocy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Putin powiedział w nocnym wystąpieniu, że „w odpowiedzi na apel przywódców republik Donbasu postanowił przeprowadzić specjalną operację wojskową”. Pod rosyjskim ostrzałem znalazły się ukraińskie miasta: Kijów, Odessa, Charków i Lwów.   ● [Reakcja]   Agresja Rosji uderzyła w rubla (USD/RUB: +7,35%). Topnieją w oczach waluty europejskie, w tym nasz złoty (EUR/PLN max. 4,6666, USD/PLN max. 4,1623). Poranna wyprzedaż nie ominęła także azjatyckich rynków akcji (NIKKEI: -1,81%). Drożeją bezpieczne aktywa jak złoto (+1,73%), obligacje USA (10-letnie: min. 1,861%), japoński jen (USD/JPY min. 114,40), szwajcarski frank (EUR/CHF min. 1,0293) oraz amerykański dolar (EUR/USD min. 1,1209). Cena baryłki ropy Brent po raz pierwszy od 2014 przekroczyła granicę 100 USD.


Przed nami
   ● [Scenariusze]   W obecnej sytuacji tracą na znaczeniu zaplanowane na dziś wydarzenia ekonomiczne (m.in. zrewidowany PKB USA w IV kw., amerykański raport jobless claims, sprzedaż nowych domów za oceanem). W przypadku wojny na pełną skalę, należy się liczyć z dalszą wyprzedażą ryzykownych aktywów, w tym PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,6700, USD/PLN: 4,1700). Mediacja im pomoże (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,0000). Czeka nas także niewątpliwa przecena na rynkach akcji. Kontrakty terminowe na amerykański indeks Dow Jones Industrial Average wskazują na możliwość co najmniej 2% spadku cen akcji na Wall Street

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.

Zbrodnia i sankcje?

  (środa, 23-2, 8:50)

Ławrow (MSZ Rosji): Ukraina nie ma prawa do suwerenności.
Narodowy Bank Węgier podniósł stopę procentową do najwyższego poziomu od listopada 2013.
Niemcy: wg IFO nastroje przedsiębiorców są najlepsze od sierpnia ubiegłego roku.
USA: łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług osiągnął w lutym najwyższy poziom od 2 m-cy.
Rzecznik Kremla: Rosja wciąż jest otwarta na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.
Kalendarz Eko: dane z Polski o nastrojach konsumentów, inflacja HICP w Eurolandzie oraz wystąpienie publiczne wiceprezesa ECB.

Za nami
   ● [RU-UKR]   Podczas wtorkowej sesji na rynkach finansowych utrzymywały się nerwowe nastroje w następstwie poniedziałkowej decyzji Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych republik w Donbasie i wysłaniu tam rosyjskich żołnierzy. Wybuchową atmosferę pogrzała wczorajsza wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji o tym, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności. W następstwie tych zdarzeń amerykański sekretarz stanu Antony Blinken postanowił odwołać jutrzejsze spotkanie z Siergiejem Ławrowem. Z kolei Biały Dom poinformował, że Joe Biden nie spotka się z prezydentem Rosji. W obliczu widma upadku rozmów pokojowych oraz groźby zaognienia konfliktu na Ukrainie inwestorzy selektywnie pozbywali się ryzykownych aktywów. Wyprzedawane były akcje (DJIA: -1,42%) oraz waluty z koszyków CEE i EM, wliczając w to naszego złotego (EUR/PLN max. 4,5569, USD/PLN max. 4,0245).   ● [MNB]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej upiekło się forintowi, którego uratowała kolejna podwyżka stóp Narodowego Banku Węgier (z 2,9% do 3,4% tj. najwyżej od listopada 2013).   ● [IFO]   Ze spadkowego trendu walut EU wyłamało się także euro, któremu pomogła wiadomość o najlepszych od sierpnia 2021 nastrojach niemieckich przedsiębiorców w lutym (IFO: 98,9 pkt vs prognoza 96,5 pkt; poprzednio 96 pkt). Prezes Instytutu Clemens Fuest powiedział, że niemieckie firmy oczekują zakończenia kryzysu związanego z koronawirusem.   ● [PMI]   Zwyżkę kursu EUR/USD (max. 1,1367) limitował najwyższy od 2 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług USA w lutym (56 pkt vs prognoza 52,9 pkt; poprzednio 51,1 pkt), który bronił pozycji dolara. Z kolei straty złotego ograniczyły słowa rzecznika Kremla, że Moskwa wciąż jest otwarta na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie oraz relatywnie łagodne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś przekonamy się czy i jak widmo konfliktu zbrojnego na Ukrainie wpłynęło na nastroje polskich konsumentów. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wskaźniki BWUK i WWUK. Ich kolejny miesięczny spadek (6 z rzędu) może odcisnąć swoje negatywne piętno na notowaniach złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0500) , a przerwanie tej czarnej serii go pokrzepi (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,9700).   ● [EUR]   Za granicą największe makro-emocje budzi publikacja danych o inflacji HICP w strefie euro. Wzrost cen konsumpcyjnych powyżej prognozowanych 5,1% r/r zwiększy presję na ECB ws. szybszej normalizacji stóp, co byłoby korzystne dla wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1370). Natomiast wynik poniżej 5,1% zadziała odwrotnie i osłabi euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). Okazję do skomentowania bieżącej sytuacji makroekonomicznej w Eurolandzie będzie dziś miał wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos. Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje Ukraina i militarne poczynania Rosji.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Bratnia pomoc

 (wtorek, 22-2, 8:50)

 Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik w Donbasie i wysłał tam rosyjskich żołnierzy.
Rosyjska giełda ma za sobą najgorszy dzień od 2008 roku.
Euroland: łączny wynik indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług osiągnął w lutym najwyższy poziom od 5 m-cy.
GUS: w styczniu odnotowano rekordowy wzrost polskiej produkcji budowlano-montażowej.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks IFO, decyzja MNB ws. stóp procentowych, indeksy PMI w USA oraz amerykański wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board.


Za nami
   ● [Ukraina]   W poniedziałek inwestorzy nadal podążali za wiadomościami dotyczącymi Ukrainy. Zaczęło się od optymistycznej informacji, że prezydenci USA i Rosji zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie, co ucieszyło złotego (EUR/PLN min. 4,5077, USD/PLN min. 3,9616) oraz inne ryzykowne aktywa. Ich zyski przyciął jednak komentarz rzecznika Kremla, który powiedział, że "nie ma konkretnych planów" co do spotkania. Dmitrij Pieskow nie wykluczył wprawdzie takiej możliwości, ale powiedział, że to „przedwczesne". Nastroje wokół PLNa pogorszył news, że pro-rosyjscy separatyści z Doniecka i Ługańska zwrócili się do Rosji po pomoc wojskową, co może stać się pretekstem do wkroczenia rosyjskich żołnierzy na Ukrainę. Groźba takiego scenariusza spełniła się wieczorem, kiedy Władimir Putin uznał niepodległość obu ukraińskich obwodów i wysłał tam „rosyjskie siły pokojowe”, co może podkopać rozmowy pomiędzy Moskwą, a Zachodem.   ● [Giełdy]   Skalę geo-niepokoju obrazuje sytuacja na rosyjskiej giełdzie, która zanotowała wczoraj najgorszy dzień od 2008 roku (RTS: -13,21%). Kolor czerwony dominował także na pozostałych rynkach akcji Starego Kontynentu (np. WIG20: -3,44%; DAX: -2,07%). Mimo świątecznej nieobecności graczy z USA (Dzień Prezydenta) zainteresowaniem inwestorów ze wszystkich stron świata cieszył się bezpieczny dolar.   ● [PMI, GUS]   Większy spadek kursu EUR/USD (min. 1,1288) powstrzymał najwyższy od 5 miesięcy wynik łącznego indeksu PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu (55,8 pkt w II vs prognoza 52,9 pkt; poprzednio 52,3 pkt). Z kolei straty złotego (EUR/PLN max. 4,5535, USD/PLN max. 4,0322) zamortyzował rekordowy wzrost produkcji budowlano-montażowej w Polsce (20,8% w I vs prognoza 4,5%; poprzednio 3,1%). Makro-wsparciem PLNa stała się również wysoka sprzedaż detaliczna w naszym kraju (20% w styczniu vs prognoza 20,2%; poprzednio 16,9%).

Przed nami
   ● [IFO]   W pierwszej części dzisiejszej sesji poznamy aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców. Informacji w tej sprawie dostarczy nam indeks Instytutu IFO. Jego prognozowany wzrost może pomóc odzyskać siły przez euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1350) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,0000).   ● [PMI, CB]   W drugiej części dnia opublikowane zostaną „zaległe” indeksy PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu i usług, a także wskaźnik nastrojów konsumentów w USA - Conference Board. Ich prawdopodobny wzrost może spotęgować popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1280). W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem jego oponentów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,0500).   ● [MNB]   Nasza waluta może również stracić na dzisiejszej, spodziewanej decyzji Narodowego Banku Węgier o kolejnej podwyżce stóp procentowych (tym razem aż o 50 pb. z 2,9% do 3,4%), która zwiększy atrakcyjność forinta w Regionie CEE. Niezależnie od tych wydarzeń, źródłem obaw PLNa i pozostałych walut EU, pozostaje niezmiennie rozwój sytuacji na Ukrainie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Przepis na Gliwice po rosyjsku

  (poniedziałek, 21-2, 8:50)

Prezydent USA: mamy powód, by uważać, że Rosja zaatakuje Ukrainę, w tym Kijów, w ciągu najbliższych dni.
GUS: w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od maja 2021.
Premier RP: szanse na zaakceptowanie KPO przez KE lekko wzrosły i do wynegocjowania pozostało ok. 5% spornych kwestii.
Joe Biden i Władimir Putin zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu oraz krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. 


Za nami
   ● [Ukraina]   W piątek na rynkach finansowych wzrosły obawy przed wybuchem wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wg prezydenta USA jego rosyjski vis-à-vis Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę. Biden stwierdził, że "mamy powód, by uważać, że Rosja zaatakuje Ukrainę, w tym Kijów, w ciągu najbliższych dni". Niepokój amerykańskiej administracji wzbudziły piątkowe doniesienia ze wschodniej Ukrainy o silnym wybuchu na terenie firmy gazowej w Ługańsku oraz o ewakuacji cywilów z Doniecka do Rosji przez separatystów. Zdaniem amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena te wydarzenia są częścią rosyjskiego scenariusza tworzenia fałszywych prowokacji. W dodatku Biały Dom wskazał, że to Rosja stoi za niedawnym cyberatakiem przeciwko ukraińskiemu Ministerstwu Obrony oraz tamtejszym bankom.   ● [Reakcja]   W obliczu wzrostu geo-napięcia inwestorzy sprzedawali akcje (WIG20: -1,49%, DAX: -1,47%, DJIA: -0,68%) i waluty z koszyków CEE, EM natomiast kupowali bezpieczne obligacje USA (10-letnie: min. 1,918%), japońskiego jena (USD/JPY min. 114,88), a także dolara (EUR/USD min. 1,1313).   ● [GUS, KPO]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,5389, USD/PLN max. 4,0105) zamortyzował największy od maja 2021 wzrost produkcji przemysłowej w Polsce (19,2% r/r vs prognoza 14,7%; poprzednio 16,7%). Pośrednio wyniku PLNa bronił też premier RP Mateusz Morawiecki twierdząc, że szanse na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską lekko wzrosły i do wynegocjowania pozostało ok. 5% spornych kwestii.   ● [Biden-Putin]   Dziś w nocy nastroje wokół złotego (EUR/PLN min. 4,5077, USD/PLN min. 3,9616) oraz innych ryzykownych aktywów poprawił news, że prezydenci USA i Rosji zgodzili się na zorganizowanie szczytu w sprawie kryzysu na Ukrainie. 

Przed nami
   ● [PMI]   Dziś zobaczymy jak rosnące ceny producentów oraz konsumentów wpływają na aktywność firm w strefie euro. Wiedzy w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu. Spadek tych wskaźników (m/m) może zmartwić euro oraz jego sąsiadów z CEE (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1300; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0300), natomiast ich wzrost mógłby dodać im odwagi (punkt oporu EUR/USD: 1,1380; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9500).   ● [GUS]   Dodatkowym makro-wyzwaniem dla złotego będą dzisiejsze dane GUS o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej.   ● [Eko tydzień]   Jeżeli zaś chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy indeksy PMI dla USA (ich publikacja została przełożona z powodu dzisiejszego święta federalnego w Stanach) oraz dane nt. zaufania amerykańskich konsumentów, w środę wskaźniki nastrojów konsumentów w Polsce oraz inflację HICP w strefie euro (HICP). Z pola widzenia nie można tracić nowych wiadomości nt. potencjalnej agresji Rosji wobec Ukrainy. Dziś odbędą się trójstronne rozmowy w sprawie sytuacji w Donbasie z udziałem Ukrainy, Rosji i OBWE.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wejdą, nie wejdą?

  (piątek, 18-2, 8:50)

 Prezydent USA: wszystko wskazuje na to, że Rosja szykuje się do inwazji na Ukrainę.
Sekretarz obrony USA: Rosja przesuwa swoje wojska w kierunku granic z Ukrainą i zwiększa aktywność sił powietrznych.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą najgorszą sesję w tym roku.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie wzrosła.
Wg analityków banku Goldman Sachs stopa referencyjna NBP wzrośnie do poziomu 5% (przy 2,75% obecnie).
Kalendarz Eko: sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienia publiczne polityków Fed (Wallera, Evansa, Williamsa i Brainard).

Za nami
   ● [RUS-UKR]   Podczas ostatnich dni inwestorzy znaleźli się w rozterce spowodowanej sprzecznymi sygnałami z frontu rosyjsko-ukraińskiego. Po tym jak w środę Rosjanie poinformowali o wycofywaniu swoich wojsk spod granicy z Ukrainą, wczoraj Stany Zjednoczone ogłosiły, że Rosja zwiększyła liczebność swoich żołnierzy i sprzętu w tym rejonie. Nerwowość rynków podkręciły wczorajsze doniesienia rosyjskich agencji informacyjnych o tym, że Ukraina ostrzelała pozycje separatystów z Ługańska, łamiąc tym samym postanowienia z Mińska. Kijów zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom. Jednak niepokój inwestycyjny wzrósł ponownie w reakcji na wypowiedź amerykańskiego sekretarza obrony Lloyda Austina, że Rosja przesuwa swoje wojska w kierunku ukraińskich granic i zwiększa aktywność sił powietrznych. Wg prezydenta USA Joe Bidena wszystko wskazuje na to, że Rosja szykuje się do inwazji na Ukrainę, co z kolei zostało zdementowane przez Moskwę.   ● [PLN]   Taka huśtawka nastrojów zaszkodziła złotemu (EUR/PLN max. 4,5294, USD/PLN max. 3,9882). Stratne były również waluty obu stron potencjalnego konfliktu, czyli ukraińska hrywna (USD/UHA: +0,82%) oraz rosyjski rubel (USD/RUB: +1,48%). W odwrocie znalazły się również europejskie (WIG20: -1,68%, RTS: -4,89%) oraz amerykańskie akcje (DJIA: -1,78% tj. największy dzienny spadek w tym roku).   ● [USD]   Wobec globalnego wzrostu awersji do ryzyka inwestorzy kupowali złoto (+1,63%), obligacje USA (10-letnie: min. 1,951%), japońskiego jena (USD/JPY min. 114,85) oraz dolara (EUR/USD min. 1,1343). Zyski zielonej waluty mogłyby pewnie być większe, gdyby nie gorsze od oczekiwań dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, rozpoczętych budów domów oraz aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (vide nasz Kalendarz Eko). Z kolei straty naszej waluty zmniejszył poranny news, że Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyjął zaproszenie na spotkanie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem pod koniec przyszłego tygodnia, pod warunkiem, że Rosja nie dokona inwazji na Ukrainę.

Przed nami
     ● [PLN]   Dziś czeka nas wysyp informacji makro-ekonomicznych z Polski. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie: styczniowe dane o produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Wyższe od prognoz wyniki mogą ośmielić inwestorów do ograniczenia wyprzedaży, a może nawet wznowienia zakupów złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9300). Natomiast niższe zniechęca ich do tego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,0000). Ewentualne zmiany na rynku PLN mogą być wytłumione przez oczekiwanie na wieczorną decyzję Fitch ws. ratingu Polski. Agencja może negatywnie wycenić środowy wyrok TSUE ws. mechanizmu warunkowości wypłat z budżetu EU oraz wpływ ostatnich wydarzeń wokół sąsiedniej Ukrainy.   ● [EUR/USD]   Aby ustalić azymut notowań na rynku bazowym EUR/USD warto śledzić dzisiejsze ogłoszenie danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz wystąpienia publiczne członków FOMC: Christophera Wallera, Charlesa Evansa, Johna Williamsa i Leal Brainard. Lepsze wyniki z amerykańskiego rynku budowlanego oraz głosy z Fed świadczące o możliwości dokonania podwyżki o 50 pb w marcu, mogłyby dodać animuszu dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320) i odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,1400)

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Wątpliwości i żołnierzy przybywa, przybywa i przybywa

 (czwartek, 17-2, 8:50)

 TSUE odrzucił skargę polskiego rządu przeciwko mechanizmowi "pieniądze za praworządność".
Stoltenberg (NATO): wbrew temu co przekazują Rosjanie, nie ma oznak, by żołnierze byli wycofywani spod granicy z Ukrainą.
Kazaks (ECB): jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku Bank podniesie stopy procentowe.
USA: w styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od 10 miesięcy.
Protokół FOMC: tempo podwyżek stóp Fed powinno być szybsze niż w poprzednim cyklu.
Rosyjskie media: Ukraina ostrzelała pozycje separatystów z Ługańska.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims, pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA, indeks Fed z Filadelfii oraz wystąpienia publiczne Bullarda i Mester z Fed.

Za nami
   ● [RUS-UKR]   Środa przyniosła zatrzymanie trendu wzrostowego złotego (EUR/PLN min. 4,4826, USD/PLN min. 3,9379), wywołanego spadkiem napięcia wokół Ukrainy. Inwestorzy z większą rezerwą podeszli do zapewnień Rosji o wycofaniu części swoich wojsk spod ukraińskiej granicy. Czerwoną lampkę ostrzegawczą zapalił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który stwierdził wczoraj, że wbrew temu co przekazują Rosjanie, nie ma oznak, by ich żołnierze byli wycofywani. Co gorsza dodał, że "żołnierzy przybywa, przybywa i przybywa". O braku dowodów potwierdzających rosyjski odwrót mówił również amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken.   ● [TSUE]   Szyki złotego popsuło także odrzucenie przez TSUE skargi polskiego rządu przeciwko mechanizmowi łączącemu wypłatę funduszy europejskich z poszanowaniem praworządności.   ● [ECB]   Oprócz tego naszej walucie zaszkodziła opinia Martinsa Kazaksa z ECB, wg którego jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku Bank podniesie stopy procentowe, aby zwalczyć wysoką inflację w strefie euro. Rzecz jasna jego komentarz pokrzepił wspólną walutę.   ● [USD]   Zwyżce kursu EUR/USD (max. 1,1396) sprzyjał również Kashkari z Fed mówiący, że zbyt agresywne podwyżki stóp w USA mogą wepchnąć gospodarkę w recesję. Anty-dolarowe nastroje wzmocniła mało jastrzębia treść protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym zabrakło szczegółów nt. redukcji ogromnej sumy bilansowej. Po jego publikacji prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp Fed o 50 bp. spadło poniżej 50%. Za to pozycje zielonej waluty broniła wiadomość o największym od 10 miesięcy wzroście amerykańskiej sprzedaży detalicznej w styczniu (3,8% m/m w I vs prognoza 1,9%; poprzednio -2,5%). Pozytywną makro-niespodzianką okazał się także styczniowy wynik produkcji przemysłowej w USA (1,4% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio -0,1%).   ● [RU-UKR cd.]   Dziś rano bezpieczny dolar odzyskał część strat (EUR/USD min. 1,1323), a złoty je powiększył (EUR/PLN max. 4,5188, USD/PLN max. 3,9827), po doniesieniach rosyjskich agencji informacyjnych, że Ukraina ostrzelała pozycje separatystów z Ługańska. Kijów zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom. Biały Dom zaznaczał wcześniej, że Rosja może w każdej chwili powołać się na fałszywy pretekst, aby rozpocząć inwazję.  


Przed nami
   ● [USA]   Wśród bieżących wydarzeń stricte ekonomicznych dziś na czoło wysuwają się nowe publikacje danych z gospodarki amerykańskiej oraz publiczne wystąpienia dwóch polityków Fed. Równocześnie o godzinie 14:30 zaplanowano ogłoszenie informacji nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim (indeks FED z Filadelfii). Następnie głos zabiorą prezesi oddziałów Rezerwy Federalnej z St. Louis oraz z Cleveland.   ● [Scenariusze]   Kolejne jastrzębie komentarze Bullarda i Mester oraz lepsze od prognoz wyniki makro będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1320) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,0000). Odwrotna układanka zagra przeciw amerykańskiej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1400) i na rzecz jej konkurentów, w tym PLNa (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 3,9300). Na ekonomicznym horyzoncie naszej waluty widać już jutrzejsze dane GUS nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, a także decyzję agencji Fitch ws. ratingu kredytowego naszego kraju.

 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych.