Drastycznie spada dynamika PKB USA. Komunikat FOMC hamuje spadek USD.

(czwartek, 30-04, 08:25)

Rynki w Europie
W środę inwestorzy na obu półkulach z uwagą oczekiwali na wydarzenie tygodnia, jakim niewątpliwie była decyzja i komunikat Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Po serii słabszych od oczekiwań danych z gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale, a w szczególności po bardzo rozczarowującym marcowym raporcie Departamentu Pracy USA, analitycy spodziewali się nie tylko utrzymania stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie (jak to zapowiadał FOMC) ale także gołębiego komunikatu zwiastującego wydłużenie okresu obowiązywania polityki zerowych stóp procentowych (więcej informacji na temat tego wydarzenia w dalszej części naszego bloga). Publikację decyzji i komunikatu FOMC (planowaną na g. 20:00 tj. po zamknięciu sesji europejskiej) poprzedziła inna ważna informacja zza oceanu, wstępny wynik PKB w USA w pierwszym kwartale. I tym razem bardzo ograniczone oczekiwania analityków (1% r/r) spotkały się z dużo gorszą realizacją (0,2% r/r). Na słaby wynik najbardziej wpłynęły: eksport netto (jego wkład spadł o 1,25% m.in. za sprawą silnego dolara), wydatki konsumpcyjne (spadek o 2,5%) oraz inwestycje (spadek o 1,7% w tym budowle mieszkalne o 23,1%). Obniżenie nakładów na odwierty naftowe spowodowane spadkiem cen ropy obniżyło amerykański PKB o 0,75% w skali roku. Choć drastyczny spadek dynamiki trafnie zapowiadał już wskaźnik oddziału FED z Atlanty, mimo to zaskoczenie inwestorów było tak duże, że wywołało kolejną falę wyprzedaży dolara. Wspólna waluta była dodatkowo wspierana uspokajającymi informacjami w sprawie Grecji. ECB po raz kolejny zwiększył wczoraj wartość programu ELA (awaryjnego wsparcia płynności dla greckich banków komercyjnych) o 1,4 mld euro, do poziomu 76,9 mld euro. W rezultacie tych wydarzeń podczas wczorajszej sesji rynku walutowego w Londynie kurs EUR/USD wzrósł z poziomu 1,0980 do wartości 1,1160, tj. o + 1,64%. Dolar tracił także w stosunku do innych walut w tym do funta brytyjskiego i japońskiego jena. Znaczny wzrost wartości euro negatywnie odbił się na środowych notowaniach rynków akcji (DAX: - 3,21%; CAC40: - 2,59%; FTSE100: - 1,01%). Silniejsza wspólna waluta uderzyła w największych eksporterów. Na przykład wartość akcji spółki Merck spadła o 5%, a spółek Volkswagen, Bayer o 3%. Agencja Reutersa podała, że spadek niemieckiego indeksu DAX był największy od marca 2014. Nerwowość rynków europejskich drastycznie zmniejszyła popyt na europejskie papiery dłużne co stało się przyczyną fiaska aukcji niemieckich obligacji. W rezultacie rentowność dziesięcioletnich "bundów" wzrosła drastycznie o 11 punktów bazowych z poziomu 0,163% do 0,278%.


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 
 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.
 
Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.
 
Życzymy udanych transakcji.
Zespół Wspólnego Rynku
 
 
Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.