EUR/PLN najwyżej od lutego. EUR i waluty EM zyskują dzięki obawom o wpływ drogiego dolara. Dziś PKB w EU.

(wtorek, 09-06, 08:15)

Rynki w Europie
Po burzliwym zeszłym tygodniu poniedziałek przyniósł uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych. Piątkowe umocnienie dolara amerykańskiego spowodowane bardzo dobrymi danymi z amerykańskiego rynku pracy i odrzuceniem przez Grecję propozycji wierzycieli zostało wczoraj zrównoważone przez wzrost popytu na wspólną walutę wywołany lepszymi od oczekiwań danymi nt. produkcji przemysłowej w Niemczech (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) oraz przez doniesienia dziennika The Wall Street Journal na temat propozycji złożonej Grecji przez kredytodawców w sprawie przedłużenia pomocy finansowej do marca 2016 roku w zamian za reformy gospodarcze (w tym za cięcia emerytur, wzrost podatków). W poniedziałek doszły do głosu obawy inwestorów związane z niedawnymi zaleceniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla FED dotyczącymi opóźnienia normalizacji stóp procentowych w USA oraz z rzekomą wypowiedzią Baracka Obamy, prezydenta USA podczas szczytu G7 na temat problemu drogiego dolara, które dodatkowo wpływały na osłabienie dolara. W wyniku działania tych czynników amerykańska waluta utraciła wczoraj z piątkowe zyski, a kurs EUR/USD wspiął się wczoraj do pułapu 1,1208 na zamknięciu rynku hurtowego w Londynie (od g. 8:00 + 0,77 %). Wzrostowi wartości euro sprzyjała stabilizacja na europejskim rynku długu, gdzie perspektywa wzrostu inflacji w Eurolandzie poparta ostatnimi danymi została zrekompensowana przez niepewność związaną z brakiem porozumienia Greków z wierzycielami. W rezultacie rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec (tzw. bundów) wzrosła o 3,7 pb z 0,843% do 0,880%. Napięcia geopolityczne nagłośnione przez szczyt G7 w Bawarii oraz wzajemne oskarżenia Jean-Claudea Junckera, szefa KE i Alexis Tsipras, premiera Grecji o opóźnianie porozumienia negatywnie oddziaływały na rynek akcji w Europie (DAX: - 1,18 %; CAC40: -1,28 %; FTSE100: -0,21%). Wartość akcji europejskich eksporterów była osłabiana przez drożejącą wspólną walutę. Największą zmienność i wzrost (+ 3,6%) odnotowały walory Deutsche Banku, który zapowiedział zmianę na stanowisku prezesa.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.