Oczekiwania na podwyżki 50pb w USA wspierają USD. Stanowiska Grecji i KE bez zmian. Fokus na konferencję i projekcje FEDu.

(środa, 17-06, 08:30)

Rynki w Europie
Wobec usztywnienia rozbieżnych stanowisk greckiego rządu i Komisji Europejskiej dotyczących warunków pomocy finansowej dla Greków i braku istotnych nowych faktów w tej sprawie we wtorek zainteresowanie uczestników rynków finansowych przesunęło się na rozpoczynające się w tym dniu dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Zgodnie z aktualnym konsensusem rynkowym analitycy oczekują, że pierwsza od 2006 roku podwyżka amerykańskich stóp procentowych nastąpi we wrześniu, a kolejna w grudniu tego roku. Przemawiają za tym niedawne informacje z rynku pracy i dane o sprzedaży detalicznej w USA. Ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego, który może wpłynąć na decyzję FEDu jest sytuacja na rynku nieruchomości. Ponieważ dotychczasowe dane z tego rynku były mocne inwestorzy spodziewali się równie dobrych danych we wtorek. Te oczekiwania oraz zaskakujące obniżenie Indeksu ZEW (obrazujące pogorszenie nastrojów gospodarczych w Niemczech spowodowane obawami o reperkusje potencjalnego Grexitu) nakręcały spadek kursu EUR/USD z najwyższego wczoraj pułapu 1,1329 osiągniętego rano. Przynajmniej częściowo inwestorzy nie zawiedli się, gdyż ilość pozwoleń na budowę okazała się najwyższa od ośmiu lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Po tej informacji rynek EUR/USD osiągnął swoje wczorajsze minimum 1,1205. Realizacja zysków oraz pojawiające się opinie części analityków podkreślających ograniczony w czasie i skali wpływ ewentualnego Grexitu na gospodarkę europejską i rynki finansowe spowodował wzrost wartości wspólnej waluty, która na zamknięciu rynku hurtowego w Londynie wzrosła do 1,1235 USD. Przesunięcie punktu ciężkości w opiniach inwestorów spowodowało odreagowanie ostatnich spadków cen na europejskim rynku długu. Poza obligacjami Grecji pozostałe papiery skarbowe państw strefy euro w przeważającej większości dołączyły do niemieckich bundów notując istotny wzrost wartości. Rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec spadła wczoraj o kolejne 2,6 punkta bazowego z 0,824 % do 0,798 %. Europejski rynek akcji także otrząsnął się z greckiego szoku odnotowując na większości parkietów zauważalne wzrosty głównych indeksów (DAX: +0,54 %; CAC40: +0,51 %; FTSE100: -0,01 %). Co zrozumiałe od presją pozostał rynek grecki, gdzie indeks ATH spadł o -4,77 %. Na giełdę w Londynie pozytywnie wpłynęły dane z gospodarki brytyjskiej. Ze względu na wzrost kosztów transportu w maju po raz pierwszy od października 2014 wzrosła inflacja w Zjednoczonym Królestwie. Z tych samych powodów ciężkie chwile przeżywają linie lotnicze na całym świecie, które borykają się z niedawnym wzrostem cen ropy. Wczoraj ceny akcji linii lotniczej Air France KLM spadły o ponad 2% po tym jak spółka ogłosiła plan oszczędności i wycofania się z wielu niedochodowych tras.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.