USD drożeje dzięki dobrym wynikom z USA i oczekiwaniom na wyższe stopy. PLN i waluty EM zyskują dzięki szansie na porozumienie Grecja-UE. Dziś indeksy PMI z EZ i zamówienia w USA.

(wtorek, 23-06, 08:15)

Rynki w Europie
W poniedziałek rynki finansowe zalała fala optymizmu za sprawą nowych propozycji reform gospodarczych przesłanych w niedzielę kredytodawcom przez grecki rząd oraz bardzo dobrych wyników z amerykańskiej gospodarki. Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący Eurogrupy wyraził pogląd, że greckie propozycje są "szerokie i zrozumiałe" oraz że stanowią dobrą podstawę do wznowienia dalszych prac nad porozumieniem, które może być osiągnięte do końca tygodnia. Oczekiwania inwestorów studziła Angela Merkel, kanclerz Niemiec, która według agencji Reuters powiedziała, że wciąż nie ma bazy do podjęcia decyzji ws. Pomocy finansowej dla Grecji przez wierzycieli i określiła, że poniedziałkowy szczyt przywódców krajów strefy euro miał tylko doradczy charakter. Bez przekonania o propozycjach greckiego rządu wypowiadał się minister finansów Niemiec, Wolfgang Schäuble. Jeszcze podczas sesji azjatyckiej rynek walutowy zareagował wzrostem kursu EUR/USD, który o godzinie 8:00 osiągnął wartość 1,1346 (o 0,03 % powyżej piątkowego zamknięcia rynku w Nowym Jorku). Na tym poziomie do gry włączyli się sceptycy, którzy byli zdania, że do porozumienia jeszcze daleka droga oraz łowcy okazji, obstawiający szybkie podwyżki stóp w USA i droższego dolara. Pod wpływem tych sił rynkowych wartość euro w relacji do dolara wahała się wczoraj w Europie w szerokim przedziale od 1,1312 do 1,1410. Mimo znakomitych danych na temat sprzedaży domów w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) pod koniec sesji europejskiej nadal przeważała wiara inwestorów w osiągnięcie porozumienia pomiędzy Grecją i jej wierzycielami dzięki czemu rynek EUR/USD zamknął się w Londynie na poziomie 1,1396. Wyjście z negocjacyjnego impasu i zmniejszenie ryzyka bankructwa Grecji spowodowało odpływ kapitału z bezpiecznych rynków papierów skarbowych. Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich poszybowała wczoraj w górę o 12,9 pb z 0,753 % do 0,882 %. Na przeciwnym biegunie znalazły się dziesięciolatki greckie, których rentowność spadła aż o 140,1 pb z 12,589 % do 11,188% pod wpływem gwałtownego wzrostu popytu na ryzyko. Na perspektywę uniknięcia niewypłacalności Grecji z wszystkimi jej znanymi i nieznanymi konsekwencjami euforycznie zareagowały rynki akcji. Tu znów liderami okazały się giełdy we Frankfurcie (DAX: +3,81%) i w Atenach (ATH: +9,00%). Wysokie wzrosty odnotowano na pozostałych parkietach europejskich (CAC40: +3,81 %; FTSE100: +1,72 %). Dodatkowym paliwem poniedziałkowych wzrostów stały się informacje na temat planowanych fuzji i przejęć (np. we francuskim sektorze telekomunikacyjnym: Bouygues +13%, Altice +12,7%).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.