Rynki finansowe w zawieszeniu oczekują na rozstrzygnięcia ws. Grecji. Poprawa perspektyw gospodarki USA wspiera odbudowę długich pozycji w USD. W weekend Eurogrupa spotyka się ws. Grecji.

(piątek, 26-06, 08:25)

Rynki w Europie
W czwartek rynki finansowe pozostawały w chwiejnej równowadze gdyż inwestorzy oczekiwali na rozstrzygnięcie rozmów w sprawie pomocy finansowej dla Grecji w zamian za reformy gospodarcze. Większość uczestników jest przekonana, że ostatecznie dojdzie do porozumienia ale do tego czasu nie są skłonni otwierać dużych pozycji. Propozycja wierzycieli dotycząca koniecznych reform została jeszcze w środę odrzucona przez rząd Grecji, który przedstawił swoje kontrpropozycje na wczorajszym posiedzeniu Eurogrupy. Mają one być przeanalizowane na szczeblu eksperckim, a ministrowie finansów krajów strefy euro zajmą się nimi na kolejnym posiedzeniu w sobotę. Dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, który rozpoczął się w czwartek praktycznie nie zajmie się sprawą Grecji. Termin spłaty 1,6 mld euro zobowiązań Greków wobec MFW upływa 30 czerwca br. (we wtorek), a ewentualne porozumienie, warunkujące wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej (7,2 mld EUR), musi być jeszcze do tego dnia zaakceptowane przez parlamenty kilku krajów (w tym Grecji). Wielu analityków wyraża pogląd, że po 30 czerwca decydujące znaczenie dla rozwoju sytuacji na rynku walutowym będzie miała znów analiza fundamentalna, która przemawia teraz za dolarem. Wczorajsze dane z USA potwierdzające ożywienie w amerykańskiej gospodarce (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Szczególnie korzystne okazały się informacje o wydatkach Amerykanów, które w maju wzrosły najszybciej od blisko sześciu lat. Dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych były równie dobre i zgodne z oczekiwaniami (271 tys.) utrzymując się znacznie poniżej granicy 300 tys. Mimo braku zdecydowanej reakcji rynku EUR/USD, który pozostawał wczoraj w trendzie horyzontalnym, wśród inwestorów rośnie zaufanie do gospodarki USA skutkujące odbudową długich pozycji dolarowych. Największa zmienność panowała wczoraj na rynku EUR/CHF, który nerwowo zareagował na wypowiedź prezesa Banku Szwajcarii o znacznym przewartościowaniu szwajcarskiej waluty i zamiarze kontynuowania interwencji banku na rynku walutowym. O godzinie 17:00 w Londynie kurs EUR/USD wyniósł 1,1193 (-0,12 % od g. 8:00), kurs GBP/USD 1,5721 (+0,25%), a kurs EUR/CHF 1,0485 (+0,25 %). Brak rozstrzygnięć w sprawie greckiego zadłużenia spowodował, że europejskie rynki długu i akcji pozostawały w zawieszeniu. Rentowność dziesięcioletnich bondów wzrosła wczoraj o zaledwie 1,7 pb z 0,846 % do 0,863%, a najważniejsze indeksy giełdowe w regionie  zamknęły się neutralnie (DAX: +0,02 %; CAC40: -0,07 %; FTSE100: -0,54 %). Największe zmiany zanotowały H&M (+3,2%), Vivendi  (+1,8%) i Tesco (+0,9%) dzięki dobrym wynikom i informacjom o fuzjach i przejęciach. 

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku
Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.