USD zyskuje dzięki rosnącej sprzedaży detalicznej w USA. Impas w negocjacjach Grecji z Trojką psuje klimat wokół EUR. Dziś produkcja w strefie euro i nastroje konsumentów w USA.

(piątek, 12-06, 08:30)

Rynki w Europie
Po środowym przypływie optymizmu związanym z ofensywą dyplomatyczną UE w sprawie Grecji w czwartek inwestorzy czekali na konkrety dotyczące możliwości osiągnięcia porozumienia między stronami oraz na nowe dane z gospodarki amerykańskiej. Kolejne informacje dotyczące stanu negocjacji warunków pomocy finansowej dla Greków okazały się pesymistyczne. W czwartkowym komunikacie Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył, że w związku z poważnymi różnicami stanowisk w kluczowych obszarach i brakiem postępu w rozmowach wycofuje swoich negocjatorów do Waszyngtonu. Co prawda nie oznacza to całkowitego odejścia MFW od stołu negocjacyjnego ale sygnalizuje wzrost ryzyka niewypłacalności Grecji i jej wyjścia ze strefy euro. Potwierdziła to jeszcze w środę agencja ratingowa Standard & Poor's obniżając ocenę ryzyka Grecji z CCC+ do CCC. Impasu w rozmowach nie przerwało także wczorajsze dwugodzinne spotkanie "ostatniej szansy" Jean-Claude Junckera, szefa Komisji Europejskiej z Aleksisem Trispasem, premierem Grecji. Donald Tusk podkreślił, że decydujące w tej sprawie będzie najbliższe spotkanie Eurogrupy, które odbędzie się w Luksemburgu w dniach 18-19 czerwca br. Nowe doniesienia w sprawie Grecji popsuły klimat wokół wspólnej waluty powodując przepływ kapitału w stronę dolara. Amerykańskiej walucie sprzyjały wczoraj dane dotyczące sprzedaży detalicznej w maju, które okazały się lepsze od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W ślad za zmianą nastrojów kurs EUR/USD spadł podczas wczorajszej sesji europejskiej z 1,1301 na jej otwarciu do 1,1231 na zamknięciu rynku hurtowego w Londynie. Wzrost ryzyka w strefie euro spowodował wzrost popytu na bezpieczne aktywa w tym na papiery skarbowe. W związku z tym rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec spadła wczoraj o 9,8 pb z 0,983 % do 0,885 %. Wzrost ryzyka spowodował zmniejszenie popytu na akcje w Europie i wyhamowanie ostatnich wzrostów (DAX: +0,60 %; CAC40: +0,74 %; FTSE100: +0,24 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.