PLN pod presją spadku polskiego PMI. Rosną nadzieje na porozumienie Grecji z wierzycielami po spotkaniu w Berlinie. Dziś inflacja w UE i zamówienia w USA.

(wtorek, 02-06, 08:45)

Rynki w Europie
W poniedziałek inwestorzy zostali zasypani dużą ilością danych makro z największych gospodarek światowych, które w większości nie przyniosły jednoznacznych sygnałów dotyczących poprawy perspektyw rozwoju ekonomicznego. Nerwowość utrzymująca się na rynkach finansowych wynikała także z przebiegu negocjacji zadłużonej Grecji z Trojką (UE, ECB, MFW) w sprawie warunków pomocy finansowej. Mimo upływu niedzielnego terminu zamknięcia rozmów wyznaczonego przez Angelę Merkel, kanclerza Niemiec i Francoisa Hollande, prezydenta Francji oraz niezależnie przez Aleksisa Ciprasa, premiera Grecji porozumienie nie zostało osiągnięte. Wysokie ryzyko bankructwa Grecji potwierdził pośrednio w swoim komentarzu dla internetowego wydania Le Monde grecki premier, który skarżył się publicznie na brak zrozumienia i upór wierzycieli. Jak podała stacja CNBC na poniedziałkowy wieczór w Berlinie zostało zwołane specjalne spotkanie z udziałem Christine Lagarde, Angeli Merkel, Francoisa Hollande, Mario Draghiego oraz Jean-Claude Junckera poświęcone uzgodnieniu wspólnego zdania wierzycieli w sprawie Grecji (czytaj więcej w dalszej części naszego bloga). Rynki finansowe są już zmęczone tym tematem, gdyż reakcje na nowe doniesienia w tej sprawie są coraz słabsze. Według niektórych analityków (w tym z banku Morgan Stanley) za sprawą europejskiego programu QE ryzyko rozprzestrzenienia się kryzysu na Hiszpanię i Włochy (najsłabsze ogniwa unii walutowej), mierzone potencjalną zmianą różnicy rentowności obligacji skarbowych tych krajów w stosunku do Niemiec, jest wyceniane zaledwie na 10 punktów bazowych. Jakby na potwierdzenie tej opinii kurs EUR/USD reagował wczoraj w największym stopniu na nowe dane ekonomiczne. Po publikacji zbliżonych do oczekiwań wyników wskaźnika PMI dla przemysłu w Niemczech i Eurolandzie wartość wspólnej waluty wspięła się do pułapu 1,0971 USD, by po ogłoszeniu lepszych od prognoz wskaźników ISM i PMI dla przemysłu w USA spaść do poziomu 1,0888. Rentowności niemieckich obligacji skarbowych przez niemal całą poniedziałkową sesję dryfowały w dół (do 0,474%), by po realizacji zysków, w reakcji na dobre dane z przemysłu USA i informację o spotkaniu w Berlinie powrócić do poziomu z czwartku (0,543%). Wczorajsze nieco gorsze od prognoz wyniki europejskiego przemysłu zostały zrekompensowanie pozytywnymi informacjami i rekomendacjami dotyczącymi wybranych spółek i branż, przez co najważniejsze indeksy giełdowe zamknęły się wczoraj na wyraźnym plusie (DAX: +0,19 %; CAC40: +0,35 %; FTSE100: -0,44 %). Liderami wzrostów w Europie były spółki z sektora opieki zdrowotnej.


Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.