USD zyskuje dzięki zamknięciu kwartału i niepewności ws. reperkusji niewypłacalności Grecji. Dziś indeksy PMI z przemysłu DE, EZ, USA oraz ważny raport ADP z rynku pracy USA.

(środa, 01-07, 08:40)

Rynki w Europie
(30-06-2015)
We wtorek uwaga większości inwestorów była podzielona pomiędzy kolejne doniesienia w sprawie Grecji oraz informacje makroekonomiczne dotyczące fundamentów gospodarki europejskiej i amerykańskiej. Po kolejnych informacjach płynących z Aten na temat braku możliwości spłaty greckich zobowiązań wobec MFW należnych do wtorku 30 czerwca o północy i odrzuceniu propozycji ostatniej szansy Jean-Claude'a Junckera uczestnicy rynków finansowych w zasadzie pogodzili się już z nieuchronną niewypłacalnością Hellady. Nadzieje na rozwiązanie problemu olbrzymiego zadłużenia Grecji ożyły na krótko po tym jak agencja Reutera, powołując się na źródła w strefie euro, doniosła, że Janis Warufakis, minister finansów Grecji podczas rozmowy z ministrami finansów krajów strefy euro zasugerował odwołanie greckiego referendum, jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie nowego, dwuletniego programu pomocowego dla Grecji (który pokryje spłatę jej zobowiązań i doprowadzi do redukcji zadłużenia). Jednak wierzyciele szybko odrzucili możliwość rozpoczęcia rozmów w tej sprawie do czasu poznania wyników niedzielnego referendum. Pesymistyczne informacje zapowiadające niewypłacalność Grecji położyły się cieniem na wczorajszych notowaniach wspólnej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego. Nie pomagały jej także dane ekonomiczne z Niemiec i strefy euro opublikowane we wtorek. Niemiecka sprzedaż detaliczna znacząco spadła w maju choć była nieco wyższa od prognoz. Zawiodła również inflacja HICP w Eurolandzie, która była niższa od oczekiwań i wyników z poprzedniego miesiąca (więcej informacji w naszym kalendarzu ekonomicznym). Na dodatek wczorajsze dane z gospodarki USA okazały się optymistyczne, a indeks zaufania konsumentów, Conference Board wzrósł z 94,6 pkt w maju do 101,4 pkt w czerwcu bijąc przy tym optymistyczne prognozy ekonomistów (97,3 pkt). W rezultacie rynek hurtowy w Londynie zamknął się wczoraj na poziomie EUR/USD 1,1142 (-0,32 % od 8:00), GBP/USD 1,5729 (+0,04 % od 8:00), USD/JPY 122,40 (+0,08 % od 8:00). Niepewność inwestorów ws. możliwych reperkusji niewypłacalności Grecji zwiększyła popyt na papiery skarbowe w niemal całej Europie (poza Grecją i Rumunią). Najbardziej wzrosły ceny obligacji skarbowych Francji i Niemiec, a ich rentowności spadły odpowiednio o 4,6 pb (do 1,193 %) i o 3 pb (do 0,766 %). Po poniedziałkowych gremialnych spadkach cen na rynkach akcji wtorkowa sesja miała mieszany przebieg na poszczególnych parkietach europejskich (DAX: -1,25 %; CAC40: -1,63 %; FTSE100: -1,50 %). Linia podziału przebiegała głównie pomiędzy krajami Eurolandu i pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Największe "straty" poniosły giełdy w Londynie i w Paryżu, a wśród największych wygranych była giełda w Warszawie. W tej sytuacji relatywnie najlepiej radziły sobie akcje banków np. włoskiego Banca Popolare di Milano (+2%) i austriackiego Raiffeisen banku (+1,4%).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.