Rośnie ryzyko inwestycyjne w wyniku fiaska rozmów KE-Grecja. W tym tygodniu posiedzenie FOMC (16-17/06) i spotkanie Eurogrupy ws. Grecji (18/06).

(poniedziałek, 15-06, 08:15)

Rynki w Europie
W piątek wśród inwestorów dominowała awersja do ryzyka spowodowana co najwyżej mieszanymi informacjami makroekonomicznymi ze strefy euro i z USA oraz pesymistycznymi doniesieniami w sprawie stanu negocjacji warunków pomocy finansowej pomiędzy rządem greckim i kredytodawcami. Wzrosła niepewność co do możliwości osiągnięcia porozumienia, które mogłoby uchronić Grecję przed niewypłacalnością. W najbliższy czwartek, 18 czerwca, w Luksemburgu odbędzie się kluczowe spotkanie Eurogrupy w tej sprawie, tymczasem z wypowiedzi przedstawicieli stron wynika, że nadal utrzymują się znaczne rozbieżności w ich stanowiskach. Te informacje potwierdzili również eksperci MFW, którzy w czwartek wyjechali z Brukseli, gdyż są zdania, że jeśli ma się pozwolić Grecji na większe zredukowanie pierwotnego deficytu budżetowego niż wcześniej zakładano, to należy także dokonać redukcji długu albo przyznać Grekom większą pomoc finansową. Jednak jak się okazało kraje UE nie chcą słyszeć o takim rozwiązaniu. Z wyników sondażu przeprowadzonego wśród Niemców wynika, że większość z nich popiera wyjście Grecji ze strefy euro. W piątek na rynek dotarła także informacja, że Komisja Europejska bierze pod uwagę fiasko rozmów i przygotowuje się na bankructwo Grecji. Rosnące ryzyko takiego scenariusza negatywnie oddziaływało na rynki finansowe. Wartość wspólnej waluty osłabiały dodatkowo piątkowe wyniki produkcji przemysłowej w strefie euro, które okazały się gorsze od prognoz (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Analitycy są zdania, że główną przyczyną spadku dynamiki produkcji Eurolandu w ujęciu rocznym jest wygasający efekt spadku cen ropy. W rezultacie tych czynników kurs EUR/USD spadł w piątek z poziomu otwarcia 1,1240 do wartości 1,1151. Dalszą zniżkę kursu hamowało jednak przekonanie inwestorów o krótkoterminowym wpływie bankructwa Grecji na wspólną walutę oraz mieszane informacje zza oceanu na temat inflacji cen producentów (PPI). Realizacji zysków i domykania pozycji przed nadchodzącym weekendem nie powstrzymał bardzo dobry wynik Indeksu Uniwersytetu Michigan, który potwierdził znaczną poprawę nastrojów amerykańskich konsumentów. Ostrożność inwestorów wynikała m.in. ze zbliżającego się posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie polityki monetarnej USA, które odbędzie się w dniach 16-17 czerwca br. Rosnące ryzyko inwestycyjne przełożyło się na wzrost popytu na europejskie papiery skarbowe. Tendencje na rynku długu dobrze opisuje rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich, która w piątek spadła o 4,7 pb z 0,885 % do 0,838 %. Nie inaczej było na europejskich rynkach akcji gdzie spadły wszystkie najważniejsze indeksy giełdowe (DAX: -1,20 %; CAC40: -1,41 %; FTSE100: -0,90 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.