EUR/USD pod wpływem jastrzębich nastrojów w EU i USA. Fokus na Grecję i czwartkowe dane sprzedaży detalicznej w USA.

(środa, 10-06, 08:35)

Rynki w Europie
Wobec braku publikacji ważnych danych makroekonomicznych we wtorek zainteresowanie inwestorów koncentrowało się na negocjacjach warunków pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji. W tym dniu Grecy przedstawili swoją odpowiedź na zeszłotygodniowe propozycje wierzycieli broniąc się przed obniżeniem emerytur i innych wydatków socjalnych. Z obu obozów płynęły jednak zapewnienia, że w najbliższych dniach możliwe jest osiągnięcie porozumienia na szczeblu ekspertów. Według PAP Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący KE stwierdził, że wymagane reformy dotyczące VAT i systemu emerytur w Grecji mogą być zastąpione innymi działaniami o takim samym efekcie fiskalnym. Jego zdaniem ważne jest osiągnięcie porozumienia w sprawie pierwotnej nadwyżki budżetowej (gdzie stanowiska stron różnią się jeszcze o 0,25%). Konstruktywny ton tych wypowiedzi hamował spadek kursu EUR/USD, który w najniższym punkcie osiągnął wczoraj wartość 1,1214. Apetyt na dolara wspierały rosnące ceny ropy, oczekiwania na poprawę wyników sprzedaży detalicznej w USA (których ogłoszenie jest planowane na czwartek) oraz narastające spekulacje ws. wrześniowego terminu pierwszej podwyżki amerykańskich stóp procentowych. Zmniejszenie obaw dotyczących niewypłacalności Grecji oraz jastrzębie nastawienie inwestorów na Starym Kontynencie i za oceanem spowodowało spadek cen na rynku papierów skarbowych. Rentowność dziesięcioletnich obligacji niemieckich wzrosła wczoraj o 7 pb z 0,880 % do 0,950 %. Ponowna wyprzedaż na rynku długu oraz złe sygnały z gospodarki chińskiej niekorzystnie oddziaływały na rynek akcji w Europie. Inwestorzy negatywnie zareagowali na informacje z brytyjskiego HSBC (który ogłosił plan restrukturyzacji i zwolnienia 25 tys. pracowników) oraz niemieckiego Deutsche Banku (z powodu przeszukiwania siedziby tej instytucji we Frankfurcie w związku z dochodzeniem prowadzonym przez organy ścigania). W rezultacie największe giełdy w Europie po raz kolejny zamknęły się na minusie (DAX -0,58 %; CAC40: -0,15 %; FTSE100: -0,53 %).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.