Spadek apetytu na finansowanie zakupów USD krótkimi pozycjami w EUR wspiera odporność Euro i PLN na ryzyko Grexitu. Dziś ważne indeksy Chicago PMI i Conference Board z USA.

(wtorek, 30-06; 09:10)

Rynki w Europie
(29-06-2015)
Weekendowy rozwój wypadków dotyczących porozumienia w sprawie warunków pomocy finansowej i pozostania zadłużonej Grecji w strefie euro zaszokował większość Greków oraz uczestników rynków finansowych, którzy wcześniej zakładali, że ryzyko Grexitu to tylko wymysł mediów żądnych sensacji. Odrzucenie finalnej propozycji wierzycieli, przez rząd w Atenach, ogłoszenie greckiego referendum w tej sprawie w przyszłą niedzielę (czyli po terminie ważności oferty kredytodawców i spłaty zadłużenia wobec MFW) oraz wprowadzenie w Grecji kontroli kapitału na okres co najmniej tygodnia zaskoczyły nawet wytrawnych graczy rynkowych. Jeszcze w poniedziałek w nocy inwestorzy na rynkach w regionie Azji i Pacyfiku zareagowali książkowo. Kapitał szybko przemieścił się w stronę bezpiecznych aktywów co spowodowało m.in. wzrost wartości dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego w stosunku do wspólnej waluty. O godzinie 8:00 rynek w Tokio zamknął się na poziomach EUR/USD 1,1184 (-0,52 % od 22:00 w piątek), EUR/CHF 1,0403 (-0,03 %), USD/JPY 122,30 (-0,16 %). Zdecydowana interwencja banku centralnego Szwajcarii wyhamowała aprecjację franka, a po otwarciu rynków w Europie doszło do zaskakującego dla wielu odwrócenia trendu na rynku EUR/USD w wyniku realizacji zysków oraz zmniejszenia apetytu inwestorów na otwieranie krótkich pozycji w euro obliczonych na korzyści wynikające z wyższego oprocentowania dolara. Do końca sesji europejskiej wspólna waluta okazała się odporna na informacje rządu w Atenach o braku możliwości terminowej spłaty zadłużenia wobec MFW (1,6 mld EUR płatne do 30 czerwca br.), wysokie ryzyko niekontrolowanego Grexitu i stopniowego rozkładu unii walutowej spowodowanego efektem "zarażenia" jej najsłabszych ogniw za jakie uznawane są Włochy, Hiszpania i Portugalia. W rezultacie rynek walutowy w Londynie zamknął się wczoraj na poziomach EUR/USD 1,1149 (+1,12 % od 8:00), EUR/CHF 1,0360 (+0,34 % od 8:00), USD/JPY 122,80 (0,24 % od 8:00). Na rynku długu w Europie obserwowaliśmy selektywną reakcję inwestorów. Spadały najbardziej ceny papierów skarbowych krajów o najsłabszej kondycji ekonomicznej, a rosły tych uznawanych za bezpieczne. W efekcie rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec spadła w porównaniu do piątkowego zamknięcia o 12,7 pb z 0,923 % do 0,796 %, a wzrosły rentowności obligacji Grecji (o 381 pb do 14,671 %), Włoch (o 21,8 pb do 2,368 %), Hiszpanii (o 21,7 pb do 2,333 %) i Portugalii (o 32,8 pb do 3,048 %) z tym samym terminem wykupu. Na rynkach akcji w Europie dominowały spadki wynikające z nieobliczalnych konsekwencji ryzyka Grexitu (DAX: -3,56 %; CAC40: -3,74 %; FTSE100: -1,97 %). Spadkom przewodziły giełdy w Portugalii (PSI20: - 5,22 %), Hiszpanii (IBEX35: - 4,56 %). Najbardziej traciły też spółki z sektora bankowego i z branży turystycznej (np. niemieckie biuro TUI: -7% i brytyjskie Thomas Cook: -3,7%).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.