Grecy ogłaszają referendum ws. porozumienia z wierzycielami i wprowadzają kontrolę kapitału. Wysokie prawdopodobieństwo Grexitu osłabia euro, PLN i waluty EM. Dziś i jutro rozstrzygnięcie ws. niewypłacalności Grecji.

(poniedziałek, 29-06, 08:45)

Rynki w Europie
(26-06-2015)
W piątek nadal trwało przeciąganie liny pomiędzy Grecją i wierzycielami, a uczestnicy rynków finansowych przestali reagować na kolejne doniesienia w tej sprawie czekając na finalne rozstrzygnięcia, które powinny zapaść do wtorku 30 czerwca br.  Po południu agencja AFP poinformowała o ostatniej propozycji jaką kredytodawcy przedstawili Atenom, która zawiera 12 mld euro dodatkowej pomocy płatne do listopada br. pod warunkiem, że grecki rząd zgodzi się na określoną serię reform gospodarczych i korekt budżetowych. Oprócz tego Grecy otrzymaliby kredyt od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 3,5 mld euro. Angela Merkel, kanclerz Niemiec wezwała rząd w Atenach do przyjęcia tej "wyjątkowo hojnej propozycji". Według Reutersa Alexis Tsipras, premier Grecji po otrzymaniu nowej oferty zwołał pilne posiedzenie swojego gabinetu jednocześnie ogłaszając, że Grecja nie przyjmie ultimatum i nie ulegnie szantażowi. Jeszcze w piątek po południu media doniosły, że Tsipras rozważa ogłoszenie w Grecji referendum ws. ewentualnego przyjęcia propozycji kredytodawców, co zaskoczyło wierzycieli i wywołało ich negatywną reakcję. Inwestorzy, podobnie jak kredytodawcy, także byli zaskoczeni tym obrotem sprawy, a ich zdziwienie było tym większe, że wcześniej, mimo niepokojących sygnałów, większość z nich zakładała happy end negocjacji. Ta sytuacja wywołała wzrost nerwowości na rynkach walutowych, a kurs EUR/USD spadł poniżej granicy 1,1200. W tym dniu dolarowi znów sprzyjały dane makroekonomiczne zza oceanu. Finalny wynik Indeksu Uniwersytetu Michigan w czerwcu, mierzący nastroje amerykańskich konsumentów, wzrósł i pobił oczekiwania analityków dobrze wpisując się w poprawiający się obraz gospodarki USA. Po nerwowej końcówce sesji rynek hurtowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1140 ( -0,44 % od 8:00), GBP/USD 1,5745 ( +0,04 % od 8:00), USD/JPY 123,6 ( +0,24 % od 8:00). W przeciwieństwie do rynku walutowego rynek długu dyskontował pozytywny scenariusz zaplanowanego na sobotę spotkania Eurogrupy. Ceny obligacji miały tendencję spadkową, a rentowność dziesięcioletnich bundów niemieckich wzrosła w piątek o 6 pb z 0,863 % do 0,923 %. W tym samym czasie na rynkach akcji panowały mieszane nastroje (DAX: +0,17 %; CAC40: +0,35 %; FTSE100: -0,79 %), choć końcówka sesji także napawała przed weekendowym optymizmem. Jean-Claude Juncker, przewodniczący komisji europejskiej wspierał ten optymizm swoimi piątkowymi wypowiedziami. Liderem europejskich wzrostów była niemiecka spółka K+S z sektora rolnego, która złożyła ofertę przejęcia kanadyjskiej firmy Potash z tej samej branży. Spadkom przewodziła firma brytyjska ARM (-5%) po tym jak obcięto prognozowaną cenę produkowanych przez nią półprzewodników.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.