USD traci przez spadek mediany oczekiwanych stóp FED w 2016-2017. Rośnie ryzyko dla EUR i PLN w związku z dzisiejszym spotkaniem eurogrupy ws. Grecji.

(czwartek, 18-06, 08:45)

Rynki w Europie
W środę uwaga wszystkich inwestorów była zwrócona na Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), który w tym dniu kończył swoje comiesięczne posiedzenie poświęcone amerykańskiej polityce monetarnej. Choć dla niemal wszystkich analityków było jasne, że FOMC utrzyma w czerwcu stopy Banku Rezerwy Federalnej (FED) na dotychczasowym poziomie uczestnicy rynków finansowych oczekiwali na aktualną ocenę FEDu sytuacji gospodarczej w USA oraz na wskazówki w sprawie terminów i tempa normalizacji stóp procentowych amerykańskiego banku centralnego. Jeszcze przed publikacją komunikatu FOMC (o g. 20:00) i konferencją prasową Janet Yellen, przewodniczącej FOMC i prezes FED (o g. 20:30) rynki finansowe optymistycznie dyskontowały niedawne dobre dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy, sprzedaży detalicznej i rynku nieruchomości w II kwartale spodziewając się dość szybkiej serii podwyżek stóp w tym roku (dwóch) i kolejnych dwóch latach. Podczas wczorajszej sesji europejskiej obawy przed gołębim komunikatem i projekcjami FOMC sugerującymi wolniejsze tempo podwyżek były równoważone przez ryzyko nieprzewidywalnych reperkusji potencjalnego bankructwa Grecji. W związku z tym kurs EUR/USD poruszał się w relatywnie wąskim przedziale od 1,1236 do 1,1275. W środę media szeroko relacjonowały raport banku centralnego Grecji przygotowany dla greckiego parlamentu wskazujący na możliwe katastrofalne skutki braku zawarcia na czas porozumienia z kredytodawcami (z wyjściem Grecji ze strefie euro i Unii Europejskiej włącznie). Aleksis Tsipras, premier Grecji ripostował wczoraj, że jest gotów przyjąć na siebie odpowiedzialność za "wielkie nie" dla kontynuacji katastrofalnej dla Grecji polityki wierzycieli. Na wczorajszym posiedzeniu ECB po raz kolejny podwyższył limit awaryjnego finansowania banków greckich (ELA) czekając cierpliwie na rozstrzygnięcie sprawy porozumienia Grecji z Kredytodawcami w sprawie warunków dalszej pomocy finansowej. Na europejskim rynku długu obawy przed ryzykiem greckim i gołębim nastawieniem FOMC windowały ceny niemieckich papierów skarbowych uznawanych za jedne z najbardziej bezpiecznych. W najniższym punkcie sesji rentowność dziesięcioletnich obligacji Niemiec osiągnęła wartość 0,777% tj. o 2,1 pb poniżej zamknięcia sesji wtorkowej. Na giełdach w Europie ciążyło ryzyko niewypłacalności Grecji. Większość rynków akcji w strefie euro zamknęła się wczoraj na minusie (DAX: -0,60 %; CAC40: -1,02 %; FTSE100: -0,44 %). Negatywnym tendencjom oparły się akcje spółek, które odnotowały dobre indywidualne wyniki np. brytyjski developer Berkeley, który odnotował wczoraj wzrost wartości akcji o 10,2% dzięki publikacji wzrostu rocznego zysku o 42% oraz producent alkoholi Remy Cointreau, którego akcje zyskały 3% (na chwilę nawet 8%) po tym jak zaraportował wzrost zysku rocznego o 13,5%.
FED
W środę Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zgodnie z oczekiwaniami pozostawił bez zmian stopy procentowe FED. Jednocześnie FOMC obniżył prognozę PKB USA w 2015 z 2,3-2,7% do 1,8-2,0%. Większość członków Komitetu (10/17) oczekuje podwyżki głównej stopy FED o co najmniej 50 punktów bazowych jeszcze w roku 2015 ale obniżyła się mediana oczekiwanego przez nich oprocentowania funduszy federalnych w latach 2016-2017. Po reakcji rynku spadły rentowności obligacji USA z wykupem do 5 lat (wzrosły ich ceny), a kurs EUR/USD wzrósł o 0,57% z 1,1273 (o g. 20:00) do 1,1338 (o g. 22:00). Dzięki odpływowi kapitału z USA złoty umocnił się wobec EUR i USD. Na zamknięciu sesji w NY kurs EUR/PLN spadł do 4,1577 (-0,12% od g. 20:00), a kurs USD/PLN obniżył się do 3,6669 (-0,71% od g. 20:00).

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej subskrypcji Blog FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub przez Infolinię WR (+48 22 790 7900).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego RynkuNasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.