Gołębi FED pociągnie staczającą się lokomotywę USA?

(czwartek, 30-04, 8:00)


Gilead Sciences: Remdesivir pomyślnie przeszedł testy kliniczne potwierdzające statystycznie skrócenie czasu powrotu do zdrowia chorych na Covid-19.
Rezerwa Federalna zobowiązała się utrzymać amerykańskie stopy procentowe w okolicy zera, dopóki rynek pracy nie powróci do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja do celu.
Komisja Europejska: w kwietniu nastroje w gospodarce Eurolandu pogorszyły się najbardziej w historii.
W I kw. 2020 amerykańska gospodarka skurczyła się o 4,8% p.a.
Trump: Chiny zrobią wszystko abym przegrał wybory prezydenckie.
Koronawirus w Polsce: 12 640 osób zarażonych, 624 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: PKB Hiszpanii, Włoch i strefy euro w I kw., inflacja w PL, €Z i USA, posiedzenie ECB oraz wnioski o zasiłek w Stanach. 
 
Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół nowych danych makroekonomicznych z Eurolandu i USA, rewelacji nt. leku na koronawirusa oraz informacji dot. amerykańskiej polityki pieniężnej.   ● [KE]   Kwietniowe wskaźniki ekonomiczne Komisji Europejskiej pokazały gwałtowny spadek koniunktury gospodarczej w regionie. Indeks nastrojów w gospodarce stopniał z 94,2 pkt w marcu do 67 pkt (wobec oczekiwanych 74,4), notując największy miesięczny spadek w historii tego badania.   ● [PKB USA]   W myśl przysłowia, że nieszczęścia lubią chodzić parami, amerykański Departament Handlu poinformował, że największa gospodarka świata skurczyła się w I kwartale bardziej niż przewidywano (-4,8% p.a. vs prognoza -4% p.a.). Biorąc pod uwagę, że do połowy marca (tj. przez 80% tego okresu) amerykańska lokomotywa jechała w normalnym tempie, to skala spadku PKB za oceanem jest spektakularna.   ● [Lek]   Defetystyczne nastroje poprawiło oświadczenie firmy farmaceutycznej Gilead Sciences, która poinformowała, że jej lek remdesivir pomyślnie przeszedł testy kliniczne i statystycznie skraca czas powrotu do zdrowia chorych na Covid-19. Skuteczność tego medykamentu potwierdził dr Anthony Fauci, który jest dyrektorem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA.   ● [FED]   Ponury pejzaż makroekonomiczny pomógł rozjaśnić ultra-gołębi przekaz z zakończonego wczoraj posiedzenia Federalnej Rezerwy. Amerykański bank centralny zobowiązał się utrzymać stopy procentowe w okolicy zera, dopóki rynek pracy nie powróci do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja do celu. Ponadto prezes Powell zapewnił o trwałym wsparciu dla gospodarki. Takie widoki zaszkodziły dolarowi (EUR/USD max. 1,0886) pomagając jego rywalom z G10 i EM (min. EUR/PLN 4,5354, USD/PLN 4,1749). Dodatkowym impulsem do umocnienia walut rynków wschodzących była solidna zwyżka cen amerykańskiej ropy (+22,04%). Pokaźne wzrosty odnotował także Bitcoin (+14,59%).   ● [PMI z Chin, Trump]   Podczas dzisiejszej sesji w Azji (NIKKEI: + 2,14%, USD/CNH min. 7,0556) pro-inwestycyjny klimat wspierały poranne publikacje chińskich indeksów PMI (wg CFLP), które w kwietniu utrzymały się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej ekspansję od regresu. Choć niepokój budzi krytyka Trumpa pod adresem Chin za opieszałość w informowaniu światowej opinii publicznej o koronawirusie, który w grudniu pojawił się w chińskim Wuhan. Prezydent USA zapytany przez dziennikarzy Reutersa o to, czy rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec Chin, stwierdził, że może w tej kwestii "zrobić wiele". Trump uważa, że Pekin zrobi wszystko, aby przegrał wybory prezydenckie.  
Przed nami
   ● [Plan dnia]   Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Już o godzinie 9:00 opublikowany zostanie wstępny wynik PKB Hiszpanii w I kw. Następnie poznamy analogiczne dane dla całej strefy euro (o g. 11:00) oraz dla Włoch (o g. 12:00). Analitycy uważają, że koronawirus, który nawiedził strefę euro mniej więcej w połowie lutego, do końca marca zdążył już wyrządzić w niej potężne szkody ekonomiczne. Potwierdzeniem tej tezy jest poranna informacja o większym niż zakładano regresie gospodarki Francji w I kw. (-5,8% k/k vs prognoza -3,5%). W międzyczasie dowiemy się również jak wstępnie kształtowały się polskie ceny konsumpcyjne w kwietniu (o g. 10:00) oraz w Eurolandzie (o g. 11:00). Po południu zainteresowanie inwestorów przesunie się w stronę Europejskiego Banku Centralnego, który zakończy wtedy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Wobec braku jedności rządów państw Unii Europejskiej ws. wspólnych działań fiskalnych, rośnie nacisk na ECB, żeby rozwijał swoje programy luzowania monetarnego. Analitycy szacują, że program skupu aktywów przy obecnym dziennym tempie wyczerpie pulę 750 mld euro do października br. Część z nich ocenia, że Bank już dziś zwiększy wartość QE o kolejne 500 mld EUR. W tym samym czasie kiedy rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezes ECB (o g. 14:30), na rynek napłyną dane nt. liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz amerykańskiej inflacji bazowej PCE core.   ● [Scenariusze]   Kolejna porcja druzgocących wyników makro i bezczynność ECB zaszkodzą złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2100). W przypadku danych zbliżonych do prognoz (punkt oporu EUR/USD: 1,0890) i zapowiedzi uruchomienia większej liczby drukarek do produkcji euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0810), należy oczekiwać umocnienia polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1600). Mimo skróconego tygodnia pracy w Europie (Święto Pracy), warto jutro na chwilę zajrzeć do naszego Kalendarza Eko, aby zobaczyć kwietniowy wynik ważnego indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Między rzeczywistością, a nadzieją

(środa, 29-04, 8:00)


USA: zaufanie konsumentów jest najniższe od 2014.
BIEC: w kwietniu polski wskaźnik wyprzedzający koniunkturę spadł tyle, ile w całym - ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008.
Agencja Fitch obniżyła ocenę kredytową Włoch.
Koronawirus w Polsce: 12 218 osób zarażonych, 596 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce EZ, wstępny PKB USA w I kw. oraz decyzje FED ws. polityki pieniężnej. 
 
Za nami
Na rynkach finansowych wtorek upłynął w mieszanych nastrojach.   ●
[Pozytywy]   Niektórzy inwestorzy zachowali dobrą energię zakumulowaną na początku tygodnia, kiedy niektóre kraje EU i stany USA ogłosiły odmrażanie gospodarki. Pozytywne emocje wzbudziła także informacja, że dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech, po raz pierwszy od pięciu tygodni, nie przekroczyła jednego tysiąca osób. Największy optymizm ogarnął europejskich graczy giełdowych (DAX: +1,27%). Na parkietach Starego Kontynentu szczególnie dobrze radził sobie sektor bankowy. Akcje hiszpańskiego Santandera (drugiego największego banku w EU) wzrosły o 5,7%, po tym jak jego zarząd poinformował o tym, że w I kwartale spółka utworzyła najwyższe rezerwy w regionie.   ● [Negatywy]   Z drugiej strony niepokój budziły kolejne negatywne sygnały makro zza oceanu i z europejskiego podwórka. W USA zaufanie konsumentów spadło w kwietniu do najniższego poziomu od 2014 roku (86,9 pkt vs prognoza 88 pkt). Co jest tym gorszą wiadomością, że amerykański konsument odpowiada za ok 16% globalnego PKB, czyli za tyle ile wytwarza cała gospodarka Chin. Nie zabrakło także złych informacji z krajowej gospodarki, które podtrzymały niechęć inwestorów do złotego (max. EUR/PLN 4,5533, USD/PLN 4,2060). W kwietniu polski wskaźnik wyprzedzający koniunkturę wg BIEC spadł tyle, ile w całym ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008 (tj. z 160,8 pkt do 141,4 pkt). W komentarzu do tych danych Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych podało, że największy wpływ na spadek tego indeksu miało gwałtowne załamanie się tempa napływu nowych zamówień do polskich producentów. Dodatkowym obciążeniem dla walut EU (EUR/USD min. 1,0817) była decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu Włoch do poziomu BBB-. Jest to najniższa ocena wśród ratingów inwestycyjnych. Stąd jest już tylko krok do poziomu śmieciowego.
Przed nami
Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na trzy ważne wydarzenia ekonomiczne.   ● [KE]   Pierwszym (chronologicznie) będzie ogłoszenie wskaźników Komisji Europejskiej (o g. 11:00), prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Łatwo się domyślić, że spodziewane jest dalsze załamanie koniunktury.   ● [PKB USA]   Drugim punktem tej rynkowej agendy będzie publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w I kwartale (o g. 14:30). Po tym jak koronawirus sparaliżował amerykańską gospodarkę w marcu, analitycy oczekują spadku PKB w tym okresie o 4% p.a. Dużo większe tąpnięcie jest prognozowane w II kwartale. Biuro Budżetowe Kongresu USA przewiduje, że zannualizowany PKB w drugim kwartale skurczy się o aż 40%.   ● [FED]   Finalnym akordem dnia (o g. 20:00) będzie ogłoszenie decyzji Banku Rezerwy Federalnej, podjętych na pierwszym regularnym posiedzeniu FOMC od stycznia br. Ostatnio Bank nie stroni od śmiałych posunięć. Pamiętajmy, że w międzyczasie ściął stopy procentowe do zera, wznowił program skupu aktywów oraz uruchomił bezprecedensowe programy wsparcia dla amerykańskiej gospodarki i sektora bankowego.   ● [Scenariusze]   Połączenie gorszych danych makro i zapowiedź zmniejszenia zawrotnej skali zakupów nowych aktywów przez FED (np. ze względu na poprawę funkcjonowania rynku) będzie szkodzić walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2100) i sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0810). Odwrotny splot wydarzeń zagra na korzyść złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1600) i przeciw zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,0890).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Odsiecz Kropiwnickiego z RPP

(wtorek, 28-04, 8:00)


Dzienna liczba nowych zgonów na koronowirusa we Włoszech, Francji i stanie Nowy Jork jest najniższa od miesiąca.
Kropiwnicki (RPP): za kilka miesięcy należałoby spodziewać się decyzji o podniesieniu stóp NBP.
Koronawirus w Polsce: 11 902 osób zarażonych, 562 ofiary śmiertelne.

Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.
 
Za nami
Inwestorzy rozpoczęli nowy tydzień w relatywnie dobrych nastrojach.   ● [Wirus]   Źródłem umiarkowanego optymizmu były zapowiedzi odmrażania kolejnych gospodarek sparaliżowanych przez koronawirusa. Stopniowe znoszenie restrykcji ekonomicznych ogłosiły w weekend władze Włoch (od 4 maja), Francji (szczegóły poznamy dziś) oraz stanu Nowy Jorku (od 15 maja). Decyzje te były podyktowane najniższą od miesiąca liczbą nowych dziennych zgonów, wywołanych chorobą Covid-19 na ich obszarze. Bliskie perspektywy wznowienia działalności w dużych ośrodkach gospodarczych zachęciły inwestorów do zakupów europejskich oraz amerykańskich akcji (DAX: +3,13%, DJIA: +1,51%).   ● [DB]   Niespodziewaną gwiazdą sesji okazał się Deutsche Bank, którego wycena poszybowała w górę o 12% po informacji o osiągnięciu 66 mln EUR zysku w pierwszym kwartale (analitycy oczekiwali straty).   ● [PLN]   Mniej szczęścia miały waluty spod znaku EM. Nastroje na rynkach wschodzących pogorszył większy niż zakładano regres przemysłowy w okręgu FED Dallas (-73,7 pkt vs prognoza -70 pkt) oraz nawracająca przecena amerykańskiej ropy (-24,56%). Podaż tego surowca przybrała na sile po tym, jak największy amerykański fundusz zaangażowany w transakcjach na rynku naftowym niespodziewanie zaczął sprzedawać wszystkie posiadane przez siebie najaktywniejsze kontrakty na ropę z dostawą w czerwcu. Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5410, USD/PLN 4,1972) ograniczał komentarz Jerzego Kropiwnickiego z RPP, który napisał na swoim blogu, że za kilka miesięcy należałoby się spodziewać decyzji o podniesieniu stóp NBP oraz rezerw obowiązkowych.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś zobaczymy jak zmieniło się zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych, które w kwietniu stały się największym ogniskiem koronawirusa na świecie. Wskaźnik autorstwa Conference Board ma wysoką rangę ponieważ konsumpcja decyduje o 2/3 PKB USA.   ● [Scenariusze]   Prognozowany, znaczny spadek indeksu CB w kwietniu (ze 120 pkt w marcu do 88 pkt w tym miesiącu) pogłębi obawy o skalę pandemicznego kryzysu w największej gospodarce świata, co z kolei może skłonić inwestorów do zwiększenia swoich pozycji w bezpiecznym dolarze (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0785), kosztem wschodzących konkurentów (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2400). W przypadku pozytywnej niespodzianki (tj. wyniku w okolicy 100 pkt) należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0865; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1600). Spośród pozostałych publikacji z USA warto jeszcze śledzić ogłoszenie wskaźnika cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii oraz indeksu FED Richmond.   ● [Wirus]   Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości nt. tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie, którym łącznie zaraziło się już ponad 3 mln osób.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Bank Japonii wytacza ciężkie drukarki do walki z wirusem

(poniedziałek, 27-04, 8:00)


Bank Japonii wprowadził nielimitowany program QE.
IFO: nastroje w niemieckim biznesie są najgorsze w historii tego badania.
GUS: polska stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła w marcu.
Koronawirus w Polsce: 11 617 osób zarażonych, 535 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu. 
 
Za nami
   ●
[Korekta]   Po czterech z rzędu spadkowych sesjach na rynku EUR/USD, w piątek przyszedł czas na korektę. Zwrot nastąpił zaraz po publikacji kwietniowego wyniku indeksu IFO (74,3 pkt vs prognoza 80 pkt), który wskazał, że nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców są najgorsze w historii tego badania tj. od 1991 roku. Inwestorzy, którzy spodziewali się negatywnej niespodzianki, uznali, że to już koniec złych informacji dla euro w minionym tygodniu i przystąpili do realizacji zysków przed weekendem (EUR/USD max. 1,0859).   ● [PLN]   Na fali powrotu kapitału do Europy skorzystał też złoty (min. EUR/PLN 4,5190, USD/PLN 4,1628), któremu pomogła informacja o zaskakującym spadku krajowej stopy bezrobocia w marcu (z 5,5% do 5,4% wobec oczekiwanych 5,6%). Nastroje wokół PLNa i walut EM poprawiły także: pokrzepiające słowa sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina o możliwym silnym odbiciu amerykańskiej produkcji w II połowie roku, zniesienie restrykcji związanych z koronawirusem w stanie Georgia (USA) oraz dalsze odbicie cen ropy (Brent: +2,67%). Na dodatek agencja S&P wbrew obawom nie obniżyła ratingu kredytowego Włoch. Dodatkowym powodem lepszych humorów na rynkach wschodzących jest poranna decyzja Banku Japonii o wprowadzeniu nielimitowanego programu skupu aktywów (QE).
Przed nami
   ● [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajduje się jedynie indeks FED Dallas dla sektora przemysłu, zlokalizowanego w tym okręgu banku centralnego USA.   ● [Scenariusze]   Ponure sygnały makro z Teksasu (wyniki poniżej -70 pkt) zwiększą obawy przed głęboką recesją największej gospodarki świata, co pogorszy globalny klimat inwestycyjny. W tej sytuacji należy się liczyć ze wzrostem wyceny bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0725), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2400). W przypadku rezultatu powyżej -70 pkt będziemy mogli w nieco lepszej atmosferze oczekiwać kolejnych ważnych publikacji zaplanowanych w dalszej części tygodnia (punkt oporu EUR/USD 1,0890; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1600).   ● [Eko-tydzień]   Już jutro ogłoszona zostanie kwietniowa wartość amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board. W środę i czwartek poznamy aktualne nastroje w gospodarce Eurolandu, wstępne dane nt. PKB USA i EZ w I kw., decyzje FED i ECB ws. stóp procentowych, a także cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek w Stanach. Z kolei w piątek opublikowany zostanie indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne nt. ekspansji koronawirusa oraz informacje dot. odmrażania największych gospodarek. Dodatkowym źródłem niepewności jest nieznany stan zdrowia przywódcy Korei Północnej i niepewność ws. jego ew. następcy.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Gospodarka stoi, a nowy plan Marshalla się chwieje

(piątek, 24-04, 8:00)


Wyniki indeksów PMI z EZ i USA najniżej w historii.
FT: Remdesivir nie pomógł pacjentom zakażonym koronawirusem, którzy wzięli udział w jego badaniach klinicznych w Chinach.
USA: W poprzednim tygodniu przybyło 4,4 mln nowych bezrobotnych.
GUS: nastroje polskich konsumentów są najgorsze od marca 2004 roku.

Koronawirus w Polsce: 10 511 osób zarażonych, 454 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: IFO z DE, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz indeks Uniwersytetu Michigan. 

 
Za nami
W czwartek wśród inwestorów ugruntowało się przekonanie, że mierzą się z największym kryzysem finansowym w historii.   ● [PMI]   Katastroficzną wizję wyostrzyła wczorajsza publikacja rekordowo niskich, wstępnych wyników kwietniowych indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA. Wynika z nich, że aktywność w sektorze usług strefy euro niemal zamarła (PMI: 11,7 pkt). Nie inaczej wyglądała aktywność w sektorze przemysłu po obu stronach Atlantyku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Wg analityków Bloomberga wczorajsze publikacje z IHS Markit wskazują, że Europa, a także cała globalna gospodarka, zmierzają w kierunku ostrej recesji, ponieważ rządy przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadziły restrykcje, które spowodowały wstrzymanie lub poważne ograniczenie działalności bardzo wielu firm.   ● [Jobless claims]   Czarę goryczy przelał amerykański Departament Pracy, który poinformował wczoraj, że w poprzednim tygodniu przybyło 4,4 mln nowych bezrobotnych (wobec oczekiwanych 4,2 mln). Tym samym w ciągu ostatnich 5 tygodni pracę straciło ponad 26 mln Amerykanów.   ● [USD, EUR]   Rosnące obawy przed głęboką depresją gospodarczą na świecie skierowały kapitał w stronę bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0756, USD/PLN max. 4,2232), co przyszło tym łatwiej, że wspólnej walucie zaszkodził brak uzgodnienia przez unijnych przywódców sposobu finansowania „nowego planu Marshalla” podczas wczorajszego szczytu EU (EUR/PLN min. 4,5317). Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że Unia nie ma przyszłości jeśli nie znajdzie odpowiedzi na ekonomiczny szok wywołany pandemią. Rynkowy pesymizm spotęgowały doniesienia Financial Times, że lek Remdesivir nie pomógł pacjentom zakażonym koronawirusem, którzy wzięli udział w jego badaniach klinicznych w Chinach. Niechęć do złotego wynikała także z wiadomości o najgorszych od marca 2004 nastrojach polskich konsumentów (wg BWUK: -36,4 pkt w kwietniu). Pozycji PLNa broniła kontynuacja zapoczątkowanej w środę, korekty wzrostowej cen ropy (Brent: +4,71%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Ostatni roboczy dzień tygodnia dostarczy nam wiedzy o aktualnych nastrojach niemieckich przedsiębiorców oraz amerykańskich konsumentów, a także o marcowych zamówieniach na dobra trwałe w USA. Źródłem informacji w pierwszej sprawie będzie indeks instytutu IFO.   ● [Scenariusze]   Analitycy oczekują dalszego spadku tego wskaźnika, co może pogrążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz waluty regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2300). Jeżeli chodzi o dane ze Stanów to prognozy też nie są różowe. Rynek spodziewa się spadku indeksu Uniwersytetu Michigan z 89,1 pkt w marcu do 68 pkt w kwietniu oraz spadku zamówień z 1,2% w lutym do -11,9% w marcu. W przypadku pozytywnej niespodzianki, w stylu wtorkowego indeksu ZEW, który wzrósł o rekordowe 77,7 pkt, waluty EU mogą przejść do kontrataku (punkt oporu EUR/USD 1,0850; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1800). Oprócz czynników makro aktywność inwestorów na rynku walutowym będą stymulować również nowe wiadomości ws. rozprzestrzeniania się koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzegła ostatnio, że najgorsze jeszcze przed nami.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Niezgoda Eurogrupy rujnuje wspólną walutę

(czwartek, 23-04, 8:00)


GUS: polska sprzedaż detaliczna spadła w marcu bardziej niż oczekiwano.
Trump: wydałem rozkaz marynarce wojennej aby zatopiła i zniszczyła wszystkie irańskie okręty, które nękają amerykańskie statki.
Koronawirus w Polsce: 10 169 osób zarażonych, 426 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI dla EU i USA, wnioski o zasiłek w Stanach oraz szczyt EU. 
 
Za nami
   ● [GUS]   W środę inwestorzy otrzymali kolejne dowody świadczące o niszczycielskim wpływie koronawirusa na polską gospodarkę. Koronnym z nich były wczorajsze dane Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej, która w marcu spadła dużo bardziej niż wskazywały na to uśrednione prognozy ekonomistów (-7,1% r/r przy oczekiwanych -4%). Na domiar złego w innym raporcie GUS podał, że "w kwietniu br. koniunktura oceniana jest najgorzej od początku prowadzenia badania we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki." Wg szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Konfederacji Lewiatan, od 16 marca nasza gospodarka straciła już ponad 79 mld PLN z powodu zahamowania aktywności gospodarczej i społecznej. Minister resortu pracy Marlena Maląg powiedziała wczoraj, że liczba bezrobotnych wzrosła w kwietniu o 30 tys. (w stosunku do poprzedniego miesiąca).   ● [PLN, EUR]   Obawy o sytuację ekonomiczną nad Wisłą podtrzymały niechęć inwestorów do złotego (max. EUR/PLN 4,5588, USD/PLN 4,2166). Dodatkowym obciążeniem dla PLNa i innych walut EU był rosnący rozłam wśród państw Unii ws. korona-obligacji. Brak zgody przed dzisiejszym szczytem Eurogrupy, na którym będą omawiane warunki pomocy finansowej dla państw Eurolandu, boleśnie uderzył we wspólną walutę (EUR/USD min. 1,0803 tj. najniżej od 7 kwietnia).   ● [Ropa]   Straty złotego amortyzowała korekta wzrostowa na rynku ropy (Crude: +19,10%), wywołana tweetem Trumpa o wydaniu rozkazu marynarce wojennej aby "zatopiła i zniszczyła wszystkie irańskie okręty, które nękają amerykańskie statki". Odbicie cen paliw wspomagała też informacja o nieco mniejszym niż zakładano wzroście zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu (15 mln brk vs prognoza 16,1 mln brk).
Przed nami
Dziś czekają nas bardzo ważne wydarzenia ekonomiczne oraz polityczne.   ● [PMI]   Już za chwilę instytut IHS Markit ogłosi wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji (o g. 9:15), Niemiec (o g. 9:30) oraz całego Eurolandu (o g. 10:00). Po południu (tj. o g. 15:45) poznamy także analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [Jobless claims]   W międzyczasie dowiemy się jeszcze ilu przybyło bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu.   ● [Szczyt EU]   Inwestorzy czekają także na ustalenia z wirtualnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro, którzy będą kontynuować rozmowy nt. korona-obligacji. Politolodzy uważają, że dalszy sprzeciw Niemiec, Holandii, Austrii i Finlandii ws. uwspólnotowienia długu, zaciągniętego na walkę z pandemią wywoła trudny do przezwyciężenia kryzys w relacjach między unijną Północą a Południem.   [Scenariusze]   Z punktu widzenia inwestorów z rynku PLN gorsze od prognoz dane ze Starego Kontynentu oraz polaryzacja stanowisk państw członkowskich, będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2200), a lepsze wyniki i unijny kompromis mogą mu pomóc (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1500). Jeżeli chodzi o rynek bazowy EUR/USD to realizacja pierwszego scenariusza przechyli szalę w stronę bezpiecznego dolara (punkt wsparcia: 1,0790), a drugiego w kierunku euro (punkt oporu: 1,0890).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

GUS: motoryzacja hamuje, górnictwo dołuje, farmaceutyka ożywia, artykuły spożywcze owocują

(środa, 22-04, 8:00)


GUS: polska produkcja przemysłowa spadła w marcu bardziej niż zakładano.
Ceny ropy Brent osiągnęły najniższy poziom od 1999.
ZEW: oczekiwania analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech niespodziewanie wzrosły w marcu.
Koronawirus w Polsce: 9856 osób zarażonych, 401 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z PL oraz raport agencji EIA o zmianie zapasów paliw w USA. 
 
Za nami
   ● [GUS]   Wczorajsza wiadomość o większym niż zakładano spadku polskiej produkcji przemysłowej w marcu (-2,3% r/r vs prognoza -1,7%) pokazała, że krajowi przedsiębiorcy odczuwają skutki pandemii koronawirusa bardziej niż oczekiwano. Ze szczegółów raportu GUSu wynika, że najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w sektorze motoryzacyjnym (spadek wolumenu o 28,6%r/r), górnictwie (o 15,9%), produkcji mebli (o 14,7%), elektroniki (o 11,1%) oraz sektorze maszynowym (o 10,4%). Epidemia wywołała natomiast znaczny wzrost produkcji materiałów farmaceutycznych (39,7% r/r) czy artykułów spożywczych (7,1%). Odpowiedzią rynku walutowego na tę publikację był spadek notowań złotego (max. EUR/PLN 4,5378, USD/PLN 4,1936).   ● [Ropa]   Ponadto na wartość PLNa oraz pozostałych walut EM negatywnie oddziaływał dalszy exodus inwestorów z rynku naftowego. Po tym jak cena wygasającego majowego kontraktu na ropę WTI runęła w poniedziałek do -37 USD/brk, wczoraj wyprzedaż uderzyła w kontrakt czerwcowy (-43,37%) oraz kontrakty terminowe na ropę Brent (-24,40%, min. 15,98 USD/brk tj. najniżej od 1999).   ● [ZEW]   Straty złotego zamortyzował zaskakujący wzrost oczekiwań analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech (ZEW: +28,2 pkt w IV, -49,5 pkt w III, prognoza -42,3 pkt). W opinii prezesa instytutu Achima Wambacha „eksperci rynku finansowego zaczynają widzieć światło na końcu bardzo długiego tunelu”.    ● [GBP]   Wśrod walut z głównego koszyka najgorzej radził sobie funt (min. GBP/USD 1,2252, GBP/PLN 5,1191). Szterlingowi zaszkodziła pesymistyczna opinia głównego ekonomisty Banku Anglii Andy'ego Haldane'a, który uważa, że minie dużo czasu zanim gospodarka UK zregeneruje się po zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem, ponieważ Brytyjczycy mogą w dalszej perspektywie ograniczać wydatki i kontakty międzyludzkie.
Przed nami
   ● [GUS]   Dzisiejszy dzień przyniesie publikacje kolejnych ważnych danych makro z krajowego podwórka. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi wynik sprzedaży detalicznej w marcu.   ● [Scenariusze]   Ewentualne powtórzenie wczorajszego, rozczarowującego rezultatu produkcji przemysłowej zwiększy obawy przed destrukcją polskiej gospodarki przez koronawirusa, co z pewnością nie pomoże złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2000). Nadzieją dla niego ws. marcowych danych może być fakt, że obostrzenia w handlu dot. limitów osób w sklepach, wprowadzono dopiero od 1 kwietnia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1400).   ● [Ropa]   Ze względu na dużą dynamikę ostatnich wydarzeń na rynku naftowym, warto także śledzić publikację raportu amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy w USA. Ich kolejny rekordowy wzrost zwiększy awersję do ryzyka wśród inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0815), a wynik poniżej prognozowanych +16,1 mln brk może poprawić minorowe nastroje (punkt oporu EUR/USD 1,0900).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.