USA: dziś wynik makro-testu na koronawirusa

(środa, 15-04, 8:00)


MFW: globalna gospodarka doświadczy prawdopodobnie najgłębszej recesji od 1930 roku.
Trump: moja administracja jest bliska ukończenia planu ponownego otwarcia amerykańskiej gospodarki.
Prezydent USA wstrzymuje dalsze finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia.
Liczba nowych zachorowań na Covid-19 we Włoszech jest najniższa od ponad miesiąca.
Koronawirus w Polsce: 7202 osób zarażonych, 263 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w PL oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w USA. 

 
Za nami
Po-świąteczny wtorek przyniósł wzrost notowań złotego.   ● [HZ Chin]   Na wartość PLNa oraz pozostałych walut EM pozytywnie oddziaływały lepsze od prognoz dane nt. handlu zagranicznego Chin w marcu. Zdaniem analityków wczorajszy raport świadczy o tym, że chińska gospodarka, która jako pierwsza została zamknięta z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, szybko staje na nogi. Dodatkowym źródłem rynkowego optymizmu (EUR/USD max. 1,0992) była wypowiedź prezydenta Trumpa o tym, że jego administracja jest bliska ukończenia planu ponownego otwarcia amerykańskiej gospodarki. Zadeklarował także rozmowy ze wszystkimi 50 gubernatorami ws. przyszłego otwierania granic stanów. Doradca ekonomiczny Białego Domu Lary Kudlow wierzy, że kraj jest gotowy na powrót do pracy.   ● [Wirus]   Korzystny wpływ na polską walutę miały także pokrzepiające informacje nt. sytuacji epidemiologicznej na Półwyspie Apenińskim i w USA. Włosi zgłosili wczoraj najmniej nowych zakażeń od ponad miesiąca, a w Nowym Jorku liczba hospitalizowanych z powodu Covid-19 spadła po raz pierwszy od początku epidemii.   ● [MFW]   Zakres umocnienia złotego (min. EUR/PLN 4,5145, USD/PLN 4,1110) ograniczyła ponura prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW uważa, że globalna gospodarka doświadczy prawdopodobnie najgłębszej recesji od 1930 roku. Analitycy Funduszu obniżyli także tegoroczną prognozę PKB Polski do -4,6%.   ● [Ropa]   Kolejnymi przeszkodami do większej aprecjacji PLNa oraz walut EM były topniejące ceny ropy (Brent: -6,74% do 29,60 USD/bbl; Crude: -10,26% do 20,11 USD/bbl) oraz gorsze od prognoz wyniki kwartalne amerykańskich banków: JP Morgan Chase i Wells Fargo.
Przed nami
   ●
[USA]   Największe zainteresowanie na rynkach globalnych budzą dziś publikacje makro ze Stanów Zjednoczonych, które są obecnie największym ogniskiem koronawirusa na świecie. O godzinie 14:30 poznamy marcowy wynik sprzedaży detalicznej oraz kwietniową wartość indeksu NY Empire State (obrazującego koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork). 45 minut później zobaczymy jak bardzo spadła produkcja przemysłowa za oceanem w poprzednim miesiącu. Z kolei o godzinie 16:00 ogłoszony zostanie aktualny poziom indeksu nastrojów na rynku nieruchomości wg NAHB. Następnie agencja EIA poinformuje nas o zmianie zapasów paliw za oceanem. Zwieńczeniem dnia będzie publikacja Beżowej Księgi, czyli raportu o stanie gospodarki, sporządzanego na podstawie informacji zebranych przez lokalne oddziały Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Kolejne fatalne dane z USA zwiększą obawy o sytuację w największej gospodarce świata, co przywróci presję na waluty rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1900) i popyt na bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900). Lepsze lub zbliżone do prognoz wyniki mogą chwilowo poprawić nastroje inwestycyjne, co będzie wzmacniać pozycję złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1100) i jego ziomków, skutkując tańszym zielonym (punkt oporu EUR/USD: 1,1000).   ● [PL]   Oprócz informacji z USA, kierunek dla rynku PLN dodatkowo wyznaczy wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu. Spodziewany jest jego spadek (w stosunku do poprzedniego m-ca), co będzie grać na niekorzyść naszej waluty.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.