Amerykański FED skupi kredyty udzielone małemu biznesowi

(wtorek, 07-04, 8:00)


Sentix: nastroje inwestorów europejskich są najgorsze w historii tego badania.
FED będzie skupował od banków kredyty udzielone małemu biznesowi w ramach rządowego programu ochrony miejsc pracy.
CFTC: wartość zakładów na umocnienie dolara najwyższa od maja 2018.
Koronawirus w Polsce: 4413 osób zarażonych, 107 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz EKO: raport JOLTS z amerykańskiego rynku pracy oraz wideokonferencja Eurogrupy ws. korona-obligacji. 
 
Za nami
   ● [Wirus]   Poniedziałek przyniósł dość pokrzepiające informacje z frontu epidemiologicznego. Nadzieje na pokonanie koronawirusa dały raporty z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemczech oraz z USA, które pokazały spadek dziennej liczby nowych zachorowań oraz zgonów. Wg analityków może to świadczyć o tym, że zablokowanie gospodarek oraz izolacja społeczeństwa zaczynają przynosić pozytywne efekty. Wiara w taki scenariusz przełożyła się na pokaźne wzrosty głównych indeksów giełdowych po obu stronach Atlantyku (DAX: +5,77%, DJIA: +7,73%). Powodem lepszych humorów na Wall Street był komunikat FEDu, w którym poinformował, że będzie skupował od banków kredyty udzielone małemu biznesowi w ramach rządowego programu ochrony miejsc pracy. Wśród wygranych był także nasz WIG20 (+4,95%). Umiarkowany optymizm udzielił się także polskiej walucie (min. EUR/PLN 4,5323, USD/PLN 4,1829).   ● [Sentix]   Zakres odbicia złotego oraz euro (EUR/USD max. 1,0841) ograniczył jednak kwietniowy wynik indeksu Sentix (-42,9 pkt vs prognoza -30,3 pkt), który wskazał, że nastroje wśród inwestorów europejskich są najgorsze w historii tego badania tj. od 2001 (a nie od czasu ostatniego kryzysu finansowego w 2008/09 jak napisaliśmy omyłkowo w naszym wczorajszym Alercie FX). Wzrost wartości popularnego eurodolara ograniczała także zwyżka kursu USD/JPY (max. 109,32) wywołana słowami premiera Japonii o zamiarze ogłoszenia stanu wyjątkowego w 7 japońskich miastach (m.in. w Tokio), co szkodziło jenowi.
Przed nami
   ● [JOLTS]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem makroekonomicznym jest publikacja raportu JOLTS, który poinformuje nas o liczbie wakatów w gospodarce USA w lutym. Wysoki wynik może dać nadzieję, że po wygaśnięciu pandemii amerykański rynek pracy szybko stanie na nogi.   ● [Scenariusze]   Historia podpowiada, że ta logika pomoże walutom rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1800) i zaszkodzi bezpiecznemu dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0860). Niski JOLTS zadziała odwrotnie na rynek walutowy (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2600; punkt wsparcia EUR/USD: 1,0765). Pozytywne nastawienie do zielonej waluty sugerują statystyki agencji CFTC, wg której wartość zakładów na jej umocnienie wzrosła w poprzednim tygodniu do najwyższego poziomu od maja 2018. Z kolei wyzwaniem dla wspólnej waluty jest dzisiejsze spotkanie Eurogrupy ws. korona-bundów (wspólne obligacje mają wesprzeć kraje strefy euro w ekonomicznej walce z wirusem).   ● [Kolejne dni]   Na ekonomicznym horyzoncie widać już zbliżające się posiedzenie krajowej Rady Polityki Pieniężnej (środa) oraz publikacje protokołów FED (również w środę) i ECB (w czwartek). Języczkiem u wagi rynkowej pozostaje tempo rozprzestrzeniania się oraz śmiertelność koronawirusa na świecie.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.