Jak rynek staje na głowie

(wtorek, 21-04, 8:00)


Po raz pierwszy w historii ceny kontraktów na amerykańską ropę były ujemne.
CNN: Przywódca Korei Północnej znajduje się w krytycznym stanie po niedawno przebytej operacji.
GUS: największy spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw od 2005.
Koronawirus w Polsce: 9593 osób zarażonych, 380 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w PL, niemiecki indeks ZEW oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. 

 
Za nami
   ● [Ropa]   W poniedziałek ekonomiczne serwisy informacyjne zostały zdominowane przez wiadomości dotyczące bezprecedensowej sytuacji na rynku amerykańskiej ropy. Z powodu braku miejsca do jej składowania i przy rosnącej nadpodaży wywołanej przez pandemię, ceny kontraktów terminowych na baryłkę ropy WTI (z dostawą w maju) po raz pierwszy w historii osiągnęły wczoraj wartość ujemną (min. -37,63 USD/brk; -305,97%). Oznacza to, że amerykańscy producenci, są gotowi płacić „nabywcom” za odbiór paliwa. Kontrakt majowy wygasa dziś i dotyczy ropy, która ma być dostarczona w czasie, gdy większość stanów USA pozostaje w zamknięciu za sprawą koronawirusa.   ● [PLN]   Obawy o sytuację na amerykańskim rynku paliwowym pogorszyły także nastroje wokół walut EM, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,5299, USD/PLN 4,1842). Dodatkowym źródłem niepokoju na rynkach wschodzących były przecieki CNN z Pjongjangu. Wg telewizji przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, znajduje się w stanie krytycznym po niedawno przebytej operacji. Niepewność ws. wyboru jego ewentualnego następcy dała się we znaki południowokoreańskiemu wonowi. Obciążeniem dla naszej waluty były także wczorajsze dane GUS z polskiego rynku pracy, które pokazały największy miesięczny spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (- 34,2 tys. w marcu) od 2005 roku, tj. od kiedy rozpoczęto zbieranie tych danych.
Przed nami
   ● [PL]   Dziś zobaczymy jak w czasie pandemii wygląda sytuacja w polskim przemyśle. Informacji w tej sprawie dostarczy nam Główny Urząd Statystyczny prezentując o godzinie 10:00 dane dot. produkcji przemysłowej w marcu. Analitycy oczekują jej spadku z 4,9% r/r (w lutym) do -1,7%. Jeszcze niższy wynik może sprowadzić złotego do parteru (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2000). Z kolei zaskakujący wyższy rezultat mógłby skierować kursy EUR/PLN i USD/PLN w stronę kluczowych punków wsparcia: odpowiednio 4,5000 i 4,1400.   ● [DE]   Godzinę później (tj. o g. 11:00) poznamy aktualne nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w zainfekowanych Niemczech, obrazowane przez indeks ZEW. Po rekordowym tąpnięciu tego wkaźnika w marcu (do -49,5 pkt), w kwietniu analitycy spodziewają się niewielkiego odbicia (do -43 pkt). Realizacja tej prognozy będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz jego sąsiadom z CEE. W przypadku dalszego załamania nastrojów należy się liczyć z przepływem kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0825).   ● [USA]   Pod kątem rozwoju sytuacji wokół zielonej waluty warto także śledzić dzisiejszą publikację danych nt. sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym w marcu oraz prezentacje kwartalnych wyników przez kolejne spółki giełdowe z Wall Street.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.