Otwarcie gospodarki: myślenie życzeniowe czy mniejsze zło?

(poniedziałek, 20-04, 8:00)


Ropa Crude najtańsza od 1999 roku.  
Boeing wznowi produkcję samolotów w tym tygodniu.  
Ludowy Bank Chin obniżył referencyjną stopę oprocentowania kredytów (roczną: z 4,05% do 3,85%, a 5-letnią: z 4,75% do 4,65%).  
Koronawirus w Polsce: wczoraj odnotowano rekordowy dzienny wzrost nowych zachorowań na Covid-19 (545).
 
Za nami
W piątek inwestorzy pozostawali pod pozytywnym wpływem dwóch wieczornych wydarzeń z czwartku tj.: ogłoszenia przez prezydenta Trumpa stopniowego otwarcia gospodarki USA oraz newsa o znalezieniu skutecznego leku na Covid-19.   ● [Lek]   Po informacji medycznego portalu STAT o pozytywnej reakcji pacjentów zarażonych koronawirusem na eksperymentalny lek wyprodukowany przez Gilead Sciences z USA, akcje tego koncernu farmaceutycznego wzrosły w piątek o 9,7%, a indeks amerykańskich blue chipów DJIA zyskał 2,99% na wartości. Na inwestorów równie budująco oddziaływał komunikat Boeinga o wznowieniu od nowego tygodnia produkcji samolotów. Gospodarczy powrót do normalności planują także władze Chin, Niemiec, Włoch czy Hiszpanii.   ● [FX]   Nadzieje na medyczny przełom, który może przyspieszyć ten proces, dodały inwestorom animuszu do zakupów walut rynków wschodzących (min. EUR/PLN 4,5138, USD/PLN 4,1485), zmniejszając ich zaangażowanie w bezpiecznego dolara (EUR/USD max. 1,0893). Choć wg ekonomistów jest jeszcze za wcześnie na zbytni optymizm, piątkowa reakcja dowodzi, jak wielkie są oczekiwania rynku w tej sprawie.   ● [Ropa WTI]   Straty zielonej waluty amortyzował gwałtowny spadek ceny ropy Crude (-8,05% w piątek), która dziś w nocy osiągnęła najniższy poziom od marca 1999 (min. 14,47 USD/brk). Większość analityków wiąże go z ogłoszeniem historycznego spadku chińskiego PKB w I kw., gdyż Państwo Środka jest drugim co do wielkości importerem amerykańskiej ropy. Przed nami
   ●
[Eko-tydzień]   Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych, które będą analizowane aby określić skalę pandemicznych zniszczeń w poszczególnych gospodarkach. Już jutro poznamy wyniki polskiej produkcji przemysłowej w marcu, kwietniową wartość niemieckiego indeksu ZEW oraz liczbę sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym w poprzednim miesiącu. Pojutrze zobaczymy jak kształtowała się w marcu sprzedaż detaliczna w naszym kraju. Natomiast w czwartek instytut IHS Markit opublikuje wstępne kwietniowe wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług w Eurolandzie i USA. Na koniec tygodnia poznamy krajową stopę bezrobocia w marcu, aktualne nastroje niemieckich przedsiębiorców (obrazowane przez instytut IFO) oraz marcowe zamówienie na dobra trwałe w Stanach.   ● [Scenariusze]   Kolejne fatalne dane podbiją obawy o sytuację ekonomiczną na świecie, co może skierować kolejny strumień kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0810), kosztem walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2000). W przypadku wyników zbliżonych do prognoz możemy oczekiwać umocnienia złotego (punkty wparcia: EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1400) i osłabienia zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900).   ● [Wirus]   W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne nt. nowych zachorowań i zgonów na koronawirusa oraz informacje dot. łagodzenia blokad przez poszczególne kraje. Wyczekiwane są także wiadomości potwierdzające skuteczność leku Remdesivir w leczeniu Covid-19.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.