Niezgoda Eurogrupy rujnuje wspólną walutę

(czwartek, 23-04, 8:00)


GUS: polska sprzedaż detaliczna spadła w marcu bardziej niż oczekiwano.
Trump: wydałem rozkaz marynarce wojennej aby zatopiła i zniszczyła wszystkie irańskie okręty, które nękają amerykańskie statki.
Koronawirus w Polsce: 10 169 osób zarażonych, 426 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI dla EU i USA, wnioski o zasiłek w Stanach oraz szczyt EU. 
 
Za nami
   ● [GUS]   W środę inwestorzy otrzymali kolejne dowody świadczące o niszczycielskim wpływie koronawirusa na polską gospodarkę. Koronnym z nich były wczorajsze dane Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej, która w marcu spadła dużo bardziej niż wskazywały na to uśrednione prognozy ekonomistów (-7,1% r/r przy oczekiwanych -4%). Na domiar złego w innym raporcie GUS podał, że "w kwietniu br. koniunktura oceniana jest najgorzej od początku prowadzenia badania we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki." Wg szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Konfederacji Lewiatan, od 16 marca nasza gospodarka straciła już ponad 79 mld PLN z powodu zahamowania aktywności gospodarczej i społecznej. Minister resortu pracy Marlena Maląg powiedziała wczoraj, że liczba bezrobotnych wzrosła w kwietniu o 30 tys. (w stosunku do poprzedniego miesiąca).   ● [PLN, EUR]   Obawy o sytuację ekonomiczną nad Wisłą podtrzymały niechęć inwestorów do złotego (max. EUR/PLN 4,5588, USD/PLN 4,2166). Dodatkowym obciążeniem dla PLNa i innych walut EU był rosnący rozłam wśród państw Unii ws. korona-obligacji. Brak zgody przed dzisiejszym szczytem Eurogrupy, na którym będą omawiane warunki pomocy finansowej dla państw Eurolandu, boleśnie uderzył we wspólną walutę (EUR/USD min. 1,0803 tj. najniżej od 7 kwietnia).   ● [Ropa]   Straty złotego amortyzowała korekta wzrostowa na rynku ropy (Crude: +19,10%), wywołana tweetem Trumpa o wydaniu rozkazu marynarce wojennej aby "zatopiła i zniszczyła wszystkie irańskie okręty, które nękają amerykańskie statki". Odbicie cen paliw wspomagała też informacja o nieco mniejszym niż zakładano wzroście zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu (15 mln brk vs prognoza 16,1 mln brk).
Przed nami
Dziś czekają nas bardzo ważne wydarzenia ekonomiczne oraz polityczne.   ● [PMI]   Już za chwilę instytut IHS Markit ogłosi wstępne wyniki wskaźników wyprzedzających koniunktury dla sektorów przemysłu i usług Francji (o g. 9:15), Niemiec (o g. 9:30) oraz całego Eurolandu (o g. 10:00). Po południu (tj. o g. 15:45) poznamy także analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych.   ● [Jobless claims]   W międzyczasie dowiemy się jeszcze ilu przybyło bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu.   ● [Szczyt EU]   Inwestorzy czekają także na ustalenia z wirtualnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro, którzy będą kontynuować rozmowy nt. korona-obligacji. Politolodzy uważają, że dalszy sprzeciw Niemiec, Holandii, Austrii i Finlandii ws. uwspólnotowienia długu, zaciągniętego na walkę z pandemią wywoła trudny do przezwyciężenia kryzys w relacjach między unijną Północą a Południem.   [Scenariusze]   Z punktu widzenia inwestorów z rynku PLN gorsze od prognoz dane ze Starego Kontynentu oraz polaryzacja stanowisk państw członkowskich, będzie szkodzić złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2200), a lepsze wyniki i unijny kompromis mogą mu pomóc (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1500). Jeżeli chodzi o rynek bazowy EUR/USD to realizacja pierwszego scenariusza przechyli szalę w stronę bezpiecznego dolara (punkt wsparcia: 1,0790), a drugiego w kierunku euro (punkt oporu: 1,0890).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.