Milion zarażonych, miliony bez pracy

(piątek, 03-04, 8:00)


USA: historyczny rekord liczby nowych osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych.
Trump: rozmawiałem z prezydentem Rosji oraz księciem Arabii Saudyjskiej i oczekuję zmniejszenia produkcji ropy o 10-15 mln brk.
Ceny ropy osiągnęły największy dzienny wzrost w historii.
Ilość potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19 na świecie przekroczyła granicę 1 miliona.
Koronawirus w Polsce: 2946 osób zarażonych, 57 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla usług EU i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy. 
 
Za nami
Przebieg czwartkowej sesji na rynkach finansowych zdeterminowały dwa wydarzenia: publikacja cotygodniowych danych „jobless claims” z USA oraz wypowiedź Donalda Trumpa ws. cięcia produkcji ropy przez Rosję i Arabię Saudyjską.   ●
[Wnioski]   W ostatnim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, złożonych w Stanach ponad dwukrotnie przebiła anty-rekord z ubiegłego tygodnia (6,648 mln wobec 3,307 mln tydz. temu), pogłębiając obawy o sytuację na amerykańskim rynku pracy. Niepokój w tej sprawie wzmocnił raport Challengera, który ujawnił, że w marcu amerykańskie firmy zaplanowały zwolnienia 222,29 tys. pracowników tj. najwięcej od stycznia 2009 (podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej 56,66 tys.).   ● [USD]   Wbrew dotychczasowej logice gorsze dane nie zaszkodziły amerykańskiej walucie (EUR/USD min. 1,0820). Zdaniem analityków były na tyle fatalne, że inwestorzy przeszli w bezpieczny tryb. Pesymistyczne nastroje spotęgowała wiadomość o tym, że ilość potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem Covid-19 na świecie przekroczyła granicę 1 mln.   ● [Ropa]   Obok dolara, dobrze radziły sobie petro-waluty, które były beneficjentem największego dziennego wzrostu cen czarnego złota w historii. Jej wartość wystrzeliła do góry (Brent: + 21,02%, Crude: +24,67%) po tym jak Donald Trump powiedział, że rozmawiał z prezydentem Rosji oraz księciem Arabii Saudyjskiej i oczekuje zmniejszenia produkcji ropy o 10-15 mln baryłek dziennie.   ● [PLN]   Obawy o sytuację na największym rynku pracy na świecie oraz naftowy optymizm zdezorientowały graczy z rynków wschodzących. W efekcie złoty poruszał się w ślad za rynkiem bazowym EUR/USD (EUR/PLN min. 4,5592, USD/PLN max. 4,2289).
Przed nami
Dziś azymut zmian na rynku walutowym wyznaczą informacje nt. aktywności przedsiębiorców w sektorze usług w EU i USA oraz kolejne wiadomości o kondycji amerykańskiego rynku pracy.   ● [EU]   Już za niecałą godzinę instytut IHS Markit rozpocznie publikacje indeksów PMI dla usług w krajach strefy euro. Wstępne wyniki z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu pokazały rekordowy spadek aktywności w tym sektorze. Biorąc pod uwagę skalę epidemii w turystycznej Italii czy Hiszpanii, w tych państwach może być tylko gorzej. Prognozy dla IT i EZ odpowiednio wynoszą 21 pkt i 25,5 pkt. Jeszcze niższe wyniki mogą podkopać notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0820) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6100, USD/PLN: 4,2300).   ● [USA]   Z kolei po południu dowiemy się jak bardzo spadło zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym z powodu koronawirusa (rynek oczekuje -100 tys.) oraz o ile wzrosła stopa bezrobocia za oceanem (wg prognoz o 0,3%, do 3,8%), a także jak duży regres zanotował sektor usług USA w marcu (prognozy dla PMI: 39,1 pkt, a dla ISMa 44 pkt). Dane nieco gorsze od oczekiwań mogą popsuć szyki dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0970), na czym skorzystałyby waluty rynków wschodzących w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1500). Jednak paradoksalnie katastrofalne wyniki z największej gospodarki świata zwiększyłyby jeszcze bardziej atrakcyjność głównej waluty rezerwowej.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.