Gołębi FED pociągnie staczającą się lokomotywę USA?

(czwartek, 30-04, 8:00)


Gilead Sciences: Remdesivir pomyślnie przeszedł testy kliniczne potwierdzające statystycznie skrócenie czasu powrotu do zdrowia chorych na Covid-19.
Rezerwa Federalna zobowiązała się utrzymać amerykańskie stopy procentowe w okolicy zera, dopóki rynek pracy nie powróci do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja do celu.
Komisja Europejska: w kwietniu nastroje w gospodarce Eurolandu pogorszyły się najbardziej w historii.
W I kw. 2020 amerykańska gospodarka skurczyła się o 4,8% p.a.
Trump: Chiny zrobią wszystko abym przegrał wybory prezydenckie.
Koronawirus w Polsce: 12 640 osób zarażonych, 624 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: PKB Hiszpanii, Włoch i strefy euro w I kw., inflacja w PL, €Z i USA, posiedzenie ECB oraz wnioski o zasiłek w Stanach. 
 
Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół nowych danych makroekonomicznych z Eurolandu i USA, rewelacji nt. leku na koronawirusa oraz informacji dot. amerykańskiej polityki pieniężnej.   ● [KE]   Kwietniowe wskaźniki ekonomiczne Komisji Europejskiej pokazały gwałtowny spadek koniunktury gospodarczej w regionie. Indeks nastrojów w gospodarce stopniał z 94,2 pkt w marcu do 67 pkt (wobec oczekiwanych 74,4), notując największy miesięczny spadek w historii tego badania.   ● [PKB USA]   W myśl przysłowia, że nieszczęścia lubią chodzić parami, amerykański Departament Handlu poinformował, że największa gospodarka świata skurczyła się w I kwartale bardziej niż przewidywano (-4,8% p.a. vs prognoza -4% p.a.). Biorąc pod uwagę, że do połowy marca (tj. przez 80% tego okresu) amerykańska lokomotywa jechała w normalnym tempie, to skala spadku PKB za oceanem jest spektakularna.   ● [Lek]   Defetystyczne nastroje poprawiło oświadczenie firmy farmaceutycznej Gilead Sciences, która poinformowała, że jej lek remdesivir pomyślnie przeszedł testy kliniczne i statystycznie skraca czas powrotu do zdrowia chorych na Covid-19. Skuteczność tego medykamentu potwierdził dr Anthony Fauci, który jest dyrektorem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA.   ● [FED]   Ponury pejzaż makroekonomiczny pomógł rozjaśnić ultra-gołębi przekaz z zakończonego wczoraj posiedzenia Federalnej Rezerwy. Amerykański bank centralny zobowiązał się utrzymać stopy procentowe w okolicy zera, dopóki rynek pracy nie powróci do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja do celu. Ponadto prezes Powell zapewnił o trwałym wsparciu dla gospodarki. Takie widoki zaszkodziły dolarowi (EUR/USD max. 1,0886) pomagając jego rywalom z G10 i EM (min. EUR/PLN 4,5354, USD/PLN 4,1749). Dodatkowym impulsem do umocnienia walut rynków wschodzących była solidna zwyżka cen amerykańskiej ropy (+22,04%). Pokaźne wzrosty odnotował także Bitcoin (+14,59%).   ● [PMI z Chin, Trump]   Podczas dzisiejszej sesji w Azji (NIKKEI: + 2,14%, USD/CNH min. 7,0556) pro-inwestycyjny klimat wspierały poranne publikacje chińskich indeksów PMI (wg CFLP), które w kwietniu utrzymały się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej ekspansję od regresu. Choć niepokój budzi krytyka Trumpa pod adresem Chin za opieszałość w informowaniu światowej opinii publicznej o koronawirusie, który w grudniu pojawił się w chińskim Wuhan. Prezydent USA zapytany przez dziennikarzy Reutersa o to, czy rozważa wyciągnięcie konsekwencji wobec Chin, stwierdził, że może w tej kwestii "zrobić wiele". Trump uważa, że Pekin zrobi wszystko, aby przegrał wybory prezydenckie.  
Przed nami
   ● [Plan dnia]   Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi. Już o godzinie 9:00 opublikowany zostanie wstępny wynik PKB Hiszpanii w I kw. Następnie poznamy analogiczne dane dla całej strefy euro (o g. 11:00) oraz dla Włoch (o g. 12:00). Analitycy uważają, że koronawirus, który nawiedził strefę euro mniej więcej w połowie lutego, do końca marca zdążył już wyrządzić w niej potężne szkody ekonomiczne. Potwierdzeniem tej tezy jest poranna informacja o większym niż zakładano regresie gospodarki Francji w I kw. (-5,8% k/k vs prognoza -3,5%). W międzyczasie dowiemy się również jak wstępnie kształtowały się polskie ceny konsumpcyjne w kwietniu (o g. 10:00) oraz w Eurolandzie (o g. 11:00). Po południu zainteresowanie inwestorów przesunie się w stronę Europejskiego Banku Centralnego, który zakończy wtedy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Wobec braku jedności rządów państw Unii Europejskiej ws. wspólnych działań fiskalnych, rośnie nacisk na ECB, żeby rozwijał swoje programy luzowania monetarnego. Analitycy szacują, że program skupu aktywów przy obecnym dziennym tempie wyczerpie pulę 750 mld euro do października br. Część z nich ocenia, że Bank już dziś zwiększy wartość QE o kolejne 500 mld EUR. W tym samym czasie kiedy rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezes ECB (o g. 14:30), na rynek napłyną dane nt. liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz amerykańskiej inflacji bazowej PCE core.   ● [Scenariusze]   Kolejna porcja druzgocących wyników makro i bezczynność ECB zaszkodzą złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2100). W przypadku danych zbliżonych do prognoz (punkt oporu EUR/USD: 1,0890) i zapowiedzi uruchomienia większej liczby drukarek do produkcji euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0810), należy oczekiwać umocnienia polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1600). Mimo skróconego tygodnia pracy w Europie (Święto Pracy), warto jutro na chwilę zajrzeć do naszego Kalendarza Eko, aby zobaczyć kwietniowy wynik ważnego indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.