Mniej ofiar, więcej optymizmu w EU

(środa, 08-04, 8:00)


Liczba nowych zachorowań na Covid-19 we Włoszech jest najniższa od 17 marca br., a w Hiszpanii od 22 marca.
Chiny po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii nie zgłosiły nowych zgonów z powodu koronawirusa.
Koronawirus w Polsce: 4848 osób zarażonych, 129 ofiar śmiertelnych.

Ministrom finansów EU nie udało się dojść do porozumienia ws. ekonomicznej odpowiedzi na korona-kryzys.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych oraz protokoły z ostatnich dwóch nieregularnych posiedzeń FEDu. 

 
Za nami
   ● [Wirus]   Dalszy spadek dynamiki nowych zachorowań na Covid-19 w największych ogniskach pandemii w EU i USA, podtrzymał umiarkowanie pozytywne nastroje na rynkach finansowych podczas wtorkowej sesji. Ogłoszona wczoraj liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem we Włoszech była najniższa od 17 marca br., a w Hiszpanii od 22 marca. Na dodatek Chiny poinformowały o braku nowych ofiar śmiertelnych patogenu w ciągu poprzedniej doby (pierwszy raz od początku wybuchu epidemii). Z kolei gubernator Nowego Jorku oraz burmistrz miasta zauważyli, że w ostatnich dniach spadła liczba przyjęć do szpitali i na oddziały intensywnej terapii. Nadzieje na stabilizację sytuacji dały także wiadomości o tym, że niektóre kraje (np. Austria) zaczynają stopniowo łagodzić obostrzenia, które miały na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Jako oznakę powrotu do normalności uczestnicy rynków fiansowych odebrali także plany Volkswagena dot. częściowego wznowienia produkcji w zakładach w hiszpańskiej Navarze od 20 kwietnia.   ● [Giełdy, FX]   Pokrzepieni inwestorzy kontynuowali zakupy akcji (DAX: + 2,79%, WIG20: +1,42%) oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,5150, USD/PLN 4,1387). W regionie CEE błyszczał forint (EUR/HUF min. 356,655), po tym jak Bank Węgier podwyższył stopę oprocentowania jednotygodniowych pożyczek zabezpieczonych oraz uruchomił program wsparcia rodzimej gospodarki o wartości 1 bln HUF. Na drugim biegunie znalazł się bezpieczny dolar (EUR/USD max. 1,0927). Straty zielonej waluty wobec euro zmniejszył tweet rzecznika prasowego przewodniczącego Eurogrupy. Luis Rego poinformował, że ministrom finansów EU nie udało się jeszcze dojść do porozumienia ws. ekonomicznej odpowiedzi na kryzys wywołany koronawirusem.
Przed nami
   ● [RPP]   Śledząc rozwój pandemii, dziś poznamy decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Po tym jak NBP poinformował w poniedziałek o skróceniu dzisiejszego posiedzenia oraz odwołaniu konferencji prasowej prezesa Glapińskiego, wśród analityków ugruntowało się przekonanie o utrzymaniu monetarnego statusu quo. Próbując wywnioskować przyszłe plany RPP inwestorzy będą uważnie wczytywali się w słowa komunikatu jaki opublikuje dziś Bank. Wskazówki świadczące o możliwości kolejnej obniżki stóp będą odczytane na niekorzyść złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2300). Natomiast stwierdzenie, że ostatnie cięcie miało charakter jednorazowy będzie paliwem do dalszych wzrostów polskiej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1300).   ● [FED]   Po zamknięciu sesji w Warszawie opublikowane zostaną jeszcze protokoły z ostatnich nieregularnych posiedzeń Federalnego Komitetu ds Operacji Otwartego Rynku, na których dokonano dwóch obniżek stóp FED po 50 p.b. Z zapisów tych spotkań inwestorzy będą chcieli dowiedzieć się jakie instrumenty walki ze skutkami pandemii pozostały Bankowi w odwodzie. Każda sugestia dotycząca możliwego wprowadzenia ujemnych stóp w USA zagra przeciwko dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) i na odwrót (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0780).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.