Wirus sieje spustoszenie we włoskich usługach i na rynku pracy USA

(poniedziałek, 06-04, 8:00)


Indeks PMI dla sektora usług Włoch osiągnął najniższą wartość w historii wszystkich badanych krajów.
USA: w marcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym spadło najbardziej od 2009, a stopa bezrobocia wzrosła w najszybszym tempie od 1975.
Bloomberg: zaplanowany na dziś wirtualny szczyt OPEC+ może zostać przełożony.
UK: Boris Johnson jest w szpitalu z powodu nieustępujących symptomów choroby Covid-19.
Koronawirus w Polsce: 4102 osób zarażonych, 94 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: indeks Sentix z Eurolandu.

Za nami
Piątek dostarczył inwestorom kolejnych dowodów potwierdzających destrukcyjny wpływ koronawirusa na światową gospodarkę.   ●
[PMI]   Pierwszym z nich były wskaźniki wyprzedzające koniunktury PMI, które pokazały jeszcze większy niż zakładano regres sektora usług w Hiszpanii, Italii, Francji, Niemczech, całym Eurolandzie oraz USA (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Raport DP]   Drugim deliktem okazał się marcowy raport Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych, który ujawnił największy od 11 lat spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (-701 tys. vs prognoza -100 tys.) oraz najszybsze od 1975 tempo wzrostu stopy bezrobocia (4,4% vs prognoza 3,8%). Fakt, że dane zostały zebrane do 12 marca, czyli przed tym jak nastąpiła fala przymusowych zamknięć zakładów pracy za oceanem, sugeruje iż koronawirus ściął z nóg amerykańską gospodarkę szybciej niż myślano.   ● [FX]   Obawy o rozmiar szkód w globalnej gospodarce popchnęły inwestorów do dalszej wyprzedaży walut rynków wschodzących (max. EUR/PLN 4,5952, USD/PLN 4,2523) i zakupów bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0773). Dużą niespodzianką i makro-wsparciem dla zielonej waluty była wiadomość o niespodziewanym wzroście aktywności w amerykańskim sektorze usług wg ISM (52,5 pkt vs prognoza 44 pkt).
Przed nami
   ● [Sentix]   Dziś poznamy aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich, obrazowane przez indeks Sentix. Wobec postępującej pandemii, w większości krajów Starego Kontynentu należy się liczyć z dalszym pogorszeniem europejskiego klimatu inwestycyjnego, co może przełożyć się na kolejny spadek wyceny euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770) i CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2600).   ● [OPEC]   Potencjalnym wzmocnieniem pozycji złotego i innych walut rynków wschodzącym może być ewentualne porozumienie OPEC+ ws. redukcji produkcji ropy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). Nadzieje na bliską realizację takiego scenariusza dał w piątek minister energii Azerbejdżanu, który poinformował, że na dziś zaplanowano wideokonferencję przedstawicieli państw sojuszu w tej spawie. Jednak wielu analityków przestrzega przed nadmiernym optymizmem. W sobotę agencja Bloomberga podała, że wirtualny szczyt może zostać przełożony na środę lub czwartek, gdyż Rosja i Arabia Saudyjska weszły w spór, o to kto jest winien załamania rynku naftowego. Ponadto chcą aby inne kraje również wprowadziły ograniczenia wydobycia. Aczkolwiek dyrektor generalny rosyjskiego państwowego funduszu inwestycyjnego RDIF przyznał dziś rano, że Moskwa i Rijad są „bardzo bliskie” deal'u. W przypadku osiągnięcia kompromisu zobaczymy dużo wyższe ceny ropy oraz wzrost podaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0855).   ● [Wirus]   Rynki pozostaną wyczulone na wiadomości nt. tempa rozprzestrzeniania się koronawirsa na świecie, którym łącznie zaraziło się już ponad 1,27 mln osób. Wczoraj późnym wieczorem rzecznik Downing Street poinformował, że z powodu nieustępujących symptomów choroby Covid-19, premier UK Boris Johnson dostał skierowanie do szpitala. Pod wpływem tej wiadomości od rana nieznacznie traci funt (GBP/USD min. 1,2214).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.