Gospodarka stoi, a nowy plan Marshalla się chwieje

(piątek, 24-04, 8:00)


Wyniki indeksów PMI z EZ i USA najniżej w historii.
FT: Remdesivir nie pomógł pacjentom zakażonym koronawirusem, którzy wzięli udział w jego badaniach klinicznych w Chinach.
USA: W poprzednim tygodniu przybyło 4,4 mln nowych bezrobotnych.
GUS: nastroje polskich konsumentów są najgorsze od marca 2004 roku.

Koronawirus w Polsce: 10 511 osób zarażonych, 454 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: IFO z DE, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz indeks Uniwersytetu Michigan. 

 
Za nami
W czwartek wśród inwestorów ugruntowało się przekonanie, że mierzą się z największym kryzysem finansowym w historii.   ● [PMI]   Katastroficzną wizję wyostrzyła wczorajsza publikacja rekordowo niskich, wstępnych wyników kwietniowych indeksów PMI dla Eurolandu oraz USA. Wynika z nich, że aktywność w sektorze usług strefy euro niemal zamarła (PMI: 11,7 pkt). Nie inaczej wyglądała aktywność w sektorze przemysłu po obu stronach Atlantyku (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Wg analityków Bloomberga wczorajsze publikacje z IHS Markit wskazują, że Europa, a także cała globalna gospodarka, zmierzają w kierunku ostrej recesji, ponieważ rządy przeciwdziałając rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadziły restrykcje, które spowodowały wstrzymanie lub poważne ograniczenie działalności bardzo wielu firm.   ● [Jobless claims]   Czarę goryczy przelał amerykański Departament Pracy, który poinformował wczoraj, że w poprzednim tygodniu przybyło 4,4 mln nowych bezrobotnych (wobec oczekiwanych 4,2 mln). Tym samym w ciągu ostatnich 5 tygodni pracę straciło ponad 26 mln Amerykanów.   ● [USD, EUR]   Rosnące obawy przed głęboką depresją gospodarczą na świecie skierowały kapitał w stronę bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0756, USD/PLN max. 4,2232), co przyszło tym łatwiej, że wspólnej walucie zaszkodził brak uzgodnienia przez unijnych przywódców sposobu finansowania „nowego planu Marshalla” podczas wczorajszego szczytu EU (EUR/PLN min. 4,5317). Prezydent Francji Emmanuel Macron uważa, że Unia nie ma przyszłości jeśli nie znajdzie odpowiedzi na ekonomiczny szok wywołany pandemią. Rynkowy pesymizm spotęgowały doniesienia Financial Times, że lek Remdesivir nie pomógł pacjentom zakażonym koronawirusem, którzy wzięli udział w jego badaniach klinicznych w Chinach. Niechęć do złotego wynikała także z wiadomości o najgorszych od marca 2004 nastrojach polskich konsumentów (wg BWUK: -36,4 pkt w kwietniu). Pozycji PLNa broniła kontynuacja zapoczątkowanej w środę, korekty wzrostowej cen ropy (Brent: +4,71%).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Ostatni roboczy dzień tygodnia dostarczy nam wiedzy o aktualnych nastrojach niemieckich przedsiębiorców oraz amerykańskich konsumentów, a także o marcowych zamówieniach na dobra trwałe w USA. Źródłem informacji w pierwszej sprawie będzie indeks instytutu IFO.   ● [Scenariusze]   Analitycy oczekują dalszego spadku tego wskaźnika, co może pogrążyć euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) oraz waluty regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2300). Jeżeli chodzi o dane ze Stanów to prognozy też nie są różowe. Rynek spodziewa się spadku indeksu Uniwersytetu Michigan z 89,1 pkt w marcu do 68 pkt w kwietniu oraz spadku zamówień z 1,2% w lutym do -11,9% w marcu. W przypadku pozytywnej niespodzianki, w stylu wtorkowego indeksu ZEW, który wzrósł o rekordowe 77,7 pkt, waluty EU mogą przejść do kontrataku (punkt oporu EUR/USD 1,0850; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1800). Oprócz czynników makro aktywność inwestorów na rynku walutowym będą stymulować również nowe wiadomości ws. rozprzestrzeniania się koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzegła ostatnio, że najgorsze jeszcze przed nami.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.