1/8 siły roboczej USA na bruku, PKB Chin -6,5%

(piątek, 17-04, 8:00)


STAT News: lek Remdesivir wykazuje skuteczność w leczeniu koronawirsa.
Chiny: I kwartale 2020 gospodarka skurczyła się o 6,8% r/r.
USA: Od 14 marca do 11 kwietnia wniosek o zasiłek złożyło ponad 22 mln osób.
Koronawirus w Polsce: 7918 osób zarażonych, 314 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: inflacja HICP w strefie euro. 
 
Za nami
   ●
[USA]   W czwartek inwestorzy zobaczyli nowy obraz sparaliżowanej gospodarki amerykańskiej. Wczorajsza odsłona danych „jobless claims” pokazała, że w ubiegłym tygodniu za oceanem przybyło 5,245 mln nowych bezrobotnych. Analitycy policzyli, że w niespełna miesiąc (od 14 marca do 11 kwietnia) pracę straciło ponad 22 milionów osób, co stanowi ok 1/8 siły roboczej w Stanach. W tym czasie amerykańska gospodarka straciła tyle miejsc pracy, ile stworzono od czasu ostatniego kryzysu finansowego w 2008/09. Ponure makro-nastroje spotęgowała wiadomość o największym od lipca 1980 regresie aktywności produkcyjnej w regionie środkowoatlantyckim USA (indeks FED z Filadelfii: -56,6 pkt. wobec oczekiwanych -30, pkt).   ● [FX]   Kolejne katastrofalne dane z największej gospodarki świata utrzymały wysoki popyt na bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0816) i podaż jego wschodzących konkurentów, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,5529, USD/PLN 4,2059).   ● [Lek]   Straty PLNa (i zyski USD) zredukowały wieczorne rewelacje specjalistycznego portalu STAT News o obiecujących rezultatach leczenia pacjentów chorych na Covid-19 za pomocą leku Remdesivir, wytwarzanego przez firmę Gilead Sciences. Według cytowanej przez portal doktor Kathleen Mullane z Uniwersytetu Medycznego w Chicago, większość pacjentów, którym podano Remdesivir, została wypisana ze szpitala w ciągu niecałego tygodnia.
Przed nami
   ● [ChRL]   Pokrzepiające nastroje z końcówki wczorajszej sesji może pogorszyć poranna informacja o historycznym spadku chińskiego PKB (-6,8% r/r w I kw. 2020 vs prognoza -6,5% r/r). Wg statystyk agencji Reutersa jest to pierwszy ujemny wynik Produktu Krajowego Brutto Chin od początku publikacji oficjalnych danych w 1992. Negatywnie zaskoczyły także marcowe dane o sprzedaży detalicznej w Państwie Środka (-15,8% r/r vs prognoza -10%). Obawy o kondycję drugiej największej gospodarki świata mogą przełożyć się na kolejną wyprzedaż walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,2100). Pocieszeniem dla fanów EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1300) może być wiadomość o dużo mniejszym niż zakładano spadku chińskiej produkcji przemysłowej w marcu (-1,1% vs prognoza -7%), która daje nadzieje na szybki powrót do życia ekonomii za Wielkim Murem.   ● [EZ]   W dalszej części dnia zobaczymy jeszcze jak zmieniły się w marcu ceny konsumpcyjne w strefie euro. Analitycy oczekują spadku ich dynamiki z 1,2 r/r do 0,7%. Jeszcze niższy wynik może zaszkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0815), a wyższy mu pomoże (punkt oporu: 1,0940).   [Wirus]   Na radarach inwestorów niezmiennie pozostają nowe raporty epidemiologiczne i farmakologiczne ws. skuteczności leku na koronowirusa oraz wszelkie informacje dotyczące odmrażania gospodarek. Wczoraj prezydent Trump przedstawił trzystopniowy plan otwierania gospodarki USA. Z wytycznych Białego Domu wynika, że o przechodzeniu amerykańskich stanów do poszczególnych faz, decydować mają ich gubernatorzy na podstawie danych dotyczących nowych zakażeń. Z kolei na czterostopniowy plan odmrażania zdecydował się rząd RP. W pierwszym etapie zmiana będzie dotyczyć sklepów. Limit osób mogących robić zakupy w jednym momencie będzie zwiększony do 4 osób na kasę, a w sklepach powyżej 100 mkw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 mkw. powierzchni. W kolejnych fazach (dla których nie podano konkretnych dat) zostaną otwarte hotele (II), salony fryzjerskie, galerie handlowe, żłobki, przedszkola (III), kina i kluby fitness (IV).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.