Kropiwnicki (RPP): czeka nas recesja i wzrost cen

(czwartek, 16-04, 8:00)


Agencja IEA zmniejszyła swoje prognozy dot. światowego zapotrzebowania na ropę w tym roku o 9,3 mln baryłek dziennie.
USA: w marcu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej w historii badania (od 1992), a produkcja przemysłowa najbardziej od 1946.
Koronawirus w Polsce: 7582 osób zarażonych, 286 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: liczba nowych wniosków o zasiłek w USA, dane nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach oraz indeks FED z Filadelfii. 
 
Za nami
W środę polska waluta znów znalazła się w niełasce u inwestorów.   ● [IEA, EIA]   Przyczyną pogorszenia nastrojów wokół PLNa i pozostałych walut z koszyka EM była wczorajsza prognoza Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), przewidująca spadek globalnego popytu na ropę w 2020 aż o 9,3 mln baryłek dziennie (Brent: -6,45%). W ten obraz naftowy wpisuje się wczorajsza informacja agencji EIA o niespotykanym wzroście zapasów ropy w Stanach (19 mln brk). Graczami z rynków wschodzących targały także wątpliwości ws. tego, czy ich gospodarkom uda się szybko zregenerować po pandemii.   ● [USA]   O skali makroekonomicznej destrukcji w USA świadczą wczorajsze wiadomości o: rekordowym spadku amerykańskiej sprzedaży detalicznej (-8,7% m/m w III vs prognoza -8%), najgłębszym w historii załamaniu koniunktury w stanie Nowy Jork (NY Empire State: -78,2 pkt w IV vs prognoza -35 pkt) oraz największym od 1946 spadku produkcji przemysłowej za oceanem (-5,4% m/m vs prognoza 4%). Na domiar złego nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości spadły w kwietniu najbardziej w historii (indeks NAHB spadł z 72 pkt w III do 30 pkt). I znów paradoksalnie obawy o sytuację w największej gospodarce świata przywróciły zainteresowanie bezpiecznym dolarem (EUR/USD min. 1,0856).   ● [PL]   Straty złotego (max. EUR/PLN 4,5461, USD/PLN 4,1840) zamortyzował wyższy od prognoz wynik polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu (4,6% r/r/ vs prognoza 4,4%). Jerzy Kropiwnicki z RPP uważa, że spodziewanej recesji gospodarczej będzie towarzyszyć wzrost cen, a nie jak zazwyczaj ich spadek.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś otrzymamy nową porcję ważnych danych makroekonomicznych z USA. Równocześnie o godzinie 14:30 poznamy kwietniową wartość indeksu FED z Filadelfii, informacje nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w marcu oraz cotygodniowy raport „jobless claims”. Analitycy spodziewają się spadku liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w stosunku do poprzedniego tygodnia (z 6,6 mln do 4,6 mln).   ● [Scenariusze]   Realizacja tego scenariusza może dać nadzieje, że największy rynek pracy na świecie najgorsze ma już za sobą, co przywróciłoby apetyt na waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1100) i niechęć do bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0990). Kolejny anty-rekord zwiększy nerwowość inwestorów, co będzie sprzyjać dalszym zakupom głównej waluty rezerwowej świata (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850) i sprzedaży walorów spod znaku EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,1900). Języczkiem u wagi stają się powoli działania poszczególnych rządów na świecie w przygotowaniach do "odmrażania" gospodarek. Prezydent Donald Trump napisał wczoraj na Twitterze: „prowadzimy bardzo produktywne rozmowy z liderami wszystkich sektorów gospodarki, którzy są gotowi przywrócić Amerykę do pracy, i to wkrótce”. Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią premiera Morawickiego dziś poznamy plan łagodzenia obostrzeń w naszym kraju.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.