Złoty ma najniższe realne oprocentowanie na świecie

(czwartek, 09-04, 8:00)


Rada Polityki Pieniężnej dokonała kolejnej obniżki stóp NBP o 50 p.b.
Światowa Organizacja Handlu: obroty globalnego handlu spadną w tym roku między 13% a 32%.
USA: Bernie Sanders zawiesił kampanię o uzyskanie nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.
Koronawirus w Polsce: 5205 osób zarażonych, 159 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: liczba nowych wniosków o zasiłek w USA oraz wirtualne szczyty OPEC+ i Eurogrupy (cd.). 
 
Za nami
   ● [RPP]   W środę ekonomicznym tematem numer jeden w Polsce była zaskakująca decyzja Rady Polityki Pieniężnej o kolejnej obniżce stóp NBP o 50 p.b. (z 1% do 0,50%). Wg statystyk agencji Bloomberga, nasz kraj ma obecnie najniższą realną stopę procentową na świecie (różnica pomiędzy stopą a inflacją). Deprymująco na wartość złotego (max. EUR/PLN 4,5471, USD/PLN 4,1856) oraz pozostałych walut EU oddziaływał także brak porozumienia Eurogrupy ws. obrony gospodarki przed korona-kryzysem (rozmowy w tej sprawie mają być wznowione w dniu dzisiejszym).   ● [Wirus]   Nastroje na rynkach pogorszyły również niepokojące informacje z frontu epidemiologicznego. Hiszpania poinformowała wczoraj o najwyższej od 4 dni dziennej liczbie nowych zgonów na Covid-19. Z kolei Narodowa Komisja Chin zaraportowała najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem od 25 marca (62). Pesymistyczne odczucia towarzyszyły także wczorajszej prognozie Światowej Organizacji Handlu. WTO szacuje, że globalny handel spadnie w tym roku od 13% do 32%. Straty złotego amortyzowało ogłoszenie nowego programu pomocowego dla polskich firm o wartości 100 mld PLN. Prezes Konfederacji Lewiatan powiedział, że tarcza 2.0 jest „bazooką, na którą czekał biznes".   ● [FED]   Z kolei dolarowi pomógł protokół FED (EUR/USD min. 1,0841). Zapis ostatniego spotkania pokazał, że członkowie FOMC spodziewają się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie do czasu wygaśnięcia pandemii, co ucięło spekulacje nt. ujemnych stawek w USA. Wsparciem dla zielonej waluty było także zawieszenie przez Berniego Sandersa kampanii prezydenckiej. Niektóre z kampanijnych propozycji Sandersa, w tym pomysł objęcia opieką medyczną wszystkich Amerykanów, wzbudzały obawy inwestorów przed podwyżką podatków.
Przed nami
   ● [Wnioski]   Dziś jak w każdy czwartek czeka nas publikacja cotygodniowych danych nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Analitycy JP Morgan spodziewają się kolejnego niechlubnego rekordu. Ich zdaniem liczba „jobless claims” wyniesie 7 mln. Dla porównania uśredniona prognoza Reutersa wynosi 5,25 mln.   ● [Scenariusze]   Jeżeli rynek walutowy zareaguje analogicznie jak przy ostatniej publikacji raportu, to wysoki wynik zwiększy awersje do ryzyka, co będzie wspierać bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) i szkodzić znakom płatniczym z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2000). Natomiast niższa od prognoz ilość wniosków może przywrócić pozytywne nastroje z początku tygodnia, co przełoży się na tańszego zielonego (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) i droższych wschodzących konkurentów, włączając złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1300).   ● [OPEC, EU]   Warunkiem koniecznym dla urzeczywistnienia tego scenariusza są kompromisowe wyniki dzisiejszych wirtualnych szczytów OPEC+ (ws. redukcji wydobycia ropy) oraz Eurogrupy (ws. ekonomicznej odpowiedzi Unii na korona-kryzys). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś poznamy jeszcze protokół z ostatniego posiedzenia ECB, dane o inflacji PPI z USA w marcu oraz kwietniową wartość indeksu Uniwersytetu Michigan (obrazuje nastroje amerykańskich konsumentów).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.