ECB, Trump i Kim w akcji

(poniedziałek, 04-05, 8:00)


Trump: widziałem dowody wskazujące na to, że koronawirus może pochodzić z laboratorium w chińskim Wuhan.
Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 1 kwietnia br.
ECB obniżył oprocentowanie pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO).
Koronawirus w Polsce: 13 693 osób zarażonych, 678 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wskaźniki PMI dla przemysłu w EU, indeks Sentix z EZ oraz finalne dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA. 
 
Za nami
   ● [Trump vs Chiny]   W czwartek Trump oskarżył Chiny o stworzenie koronawirusa, co zwiększyło nerwowość na rynkach finansowych. Amerykański prezydent poinformował, że widział dowody wskazujące na to, iż wirus może pochodzić z laboratorium w chińskim Wuhan. Zagroził Pekinowi „karnymi cłami”, jeśli okaże się, że celowo doprowadził do rozprzestrzenienia się wirusa na świecie. Trump myśli, że „Chiny popełniły straszny błąd i nie chcą się do tego przyznać”. Agencja Associated Press dotarła do dokumentów amerykańskiego wywiadu, wg których ChRL ukrywała wybuch epidemii w celu zgromadzenia środków medycznych. Ponadto wczoraj Trump powiedział, że Chiny nie kupują deklarowanej w umowie handlowej, ilości amerykańskich produktów i zagroził jej anulowaniem.   ● [USD, CNH]   Obawy przed wznowieniem wojny handlowej pomiędzy sparaliżowanymi Stanami Zjednoczonymi, a wracającymi do normalności Chinami, uderzyły w dolara ale jeszcze bardziej w juana (USD/CNH max. 7,1540 tj. najniżej od marca).   ● [EUR]   Rynkową niechęć do rywali wykorzystało euro (EUR/USD max. 1,1019 tj. najwyżej od 1 kwietnia), które zregenerowało się po czwartkowych decyzjach ECB o obniżeniu oprocentowania pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO) do -1 % oraz utrzymaniu rozmiaru Pandemicznego Programu Zakupów Aktywów (PEPP) na poziomie 750 mld EUR (choć część analityków oczekiwała jego zwiększenia).   ● [PLN]   Wobec mniejszej płynności rynku PLN, wynikającej z obchodzonego w piątek Święta Pracy, złoty podążał za rynkiem bazowym EUR/USD, tracąc do euro (EUR/PLN max. 4,5723) i zyskując wobec osłabionego globalnie dolara (USD/PLN min. 4,1371).   ● [Korea]   Dodatkowym źródłem obaw jest dziś niedzielna wymiana ognia na granicy Korei Południowej i Północnej. Do incydentu doszło dzień po tym, jak północnokoreańskie media pokazały zdjęcia z pierwszego od kilku tygodni wystąpienia przywódcy kraju Kim Dzong Una, ucinając spekulacje nt. jego śmierci. 
 Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Początek nowego tygodnia przyniesie bardzo ważne informacje z gospodarki europejskiej. W ciągu najbliższych godzin opublikowane zostaną finalne, kwietniowe wyniki indeksów PMI dla sektora przemysłu Francji, Niemiec i całej strefy euro. Oprócz tego po raz pierwszy poznamy analogiczne dane za poprzedni miesiąc dla Włoch, Hiszpanii. Złą wróżbą jest niższy od oczekiwań PMI dla Polski (31,9 pkt vs prognoza 34,6 pkt). Następnie grupa badawcza Sentix ogłosi wskaźnik, który pokaże aktualne oczekiwania i poziom zaufania wśród inwestorów w Eurolandzie.   ● [Scenariusze]   Potencjalnie bardzo niskie wyniki dostarczą kolejnych dowodów na to, że europejską gospodarkę czeka głęboka recesja, co z kolei mogłoby wywołać nową falę wyprzedaży euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2000). Nie najgorsze dane dałyby nadzieję na szybką regenerację ekonomiczną Starego Kontynentu, co może przyciągnąć kapitał na tę stronę Atlantyku (punkt oporu EUR/USD: 1,1020; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1300).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych przypadających w dalszej części tygodnia, największe emocje budzi piątkowa publikacja raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. W międzyczasie aktywności inwestorów będą stymulować nowe wiadomości nt. pandemii koronawirusa. Coraz większym powodem do niepokoju są napięte stosunki pomiędzy USA a Chinami.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.