W USA kręci się: drukowanie > rozdawanie > zapożyczanie > itd.

(wtorek, 05-05, 8:00)


Polska: indeks PMI dla przemysłu najniżej w historii badania tj. od czerwca 1998.
USA: Departament Skarbu planuje pożyczyć ok 3 biliony USD w II kwartale.
Koronawirus w Polsce: 14 006 osób zarażonych, 698 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: bilans handlu zagranicznego USA oraz indeks ISM dla amerykańskiego sektora usług.

Za nami
   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje przemysłowych indeksów PMI w krajach Starego Kontynentu potwierdziły patogeniczny wpływ koronawirusa na europejskie firmy. W wielu państwach (w Austrii, Francji, we Włoszech i w Grecji) kwiecień przyniósł najniższy wynik tego wskaźnika w historii badania (1997/1998), a w pozostałych (np. w Hiszpanii) dane były najgorsze od poprzedniego kryzysu finansowego, który wybuchł w 2008 roku. Polska znalazła się w pierwszej grupie. Indeks PMI dla krajowego sektora przemysłu stopniał w marcu o rekordowe 10,5 pkt (z 42,4 w III w do 31,9 pkt w IV, wobec oczekiwanych 34,6 pkt). Krajowi przedsiębiorcy uzasadniali swój pesymizm niepokojem przed długofalowymi skutkami gospodarczymi obostrzeń społecznych, obowiązujących w Polsce i za granicą.   ● [FX]   Obawy przed głęboką recesją w Europie, odzwierciedlane przez gorsze niż zakładano nastroje inwestorów w Eurolandzie (Sentix: - 41,8 pkt vs prognoza -33,5), zaszkodziły wspólnej walucie (min. EUR/USD 1,0895, EUR/PLN 4,5387) oraz w nieco mniejszym stopniu jej sąsiadom z CEE (max. USD/PLN 4,1876). Jednocześnie dolar czerpał korzyść ze swojego statusu bezpiecznej waluty wobec rosnącego napięcia na linii Waszyngton – Pekin, po oskarżeniach Chin przez USA o stworzenie koronawirusa. W obliczu rosnących kosztów ekonomicznej walki z wirusem za Atlantykiem, amerykański Departament Skarbu planuje pożyczyć ok 3 biliony USD w II kwartale (6 razy więcej niż podczas dotychczasowego rekordowego III kw. 2008). Nastroje na rynkach poprawiła wiadomość, że Kalifornia złagodzi korona-ograniczenia. Gospodarka tego stanu jest wielkości Francji i rządzi nią Demokrata Gavin Newsom, co wg niektórych analityków daje nadzieje, że pozostali niezdecydowani gubernatorzy pójdą jego śladami.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś dla odmiany na pierwszym planie znajdą się informacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 14:30 poznamy bilans handlu zagranicznego. Z kolei półtorej godziny później Instytut Zarządzania Podażą (Institute for Supply Management, w skrócie ISM) poinformuje nas o aktywności w sektorze usług, który odpowiada za około 80% amerykańskiego PKB.   ● [Scenariusze]   W przypadku pozytywnej niespodzianki (w stylu przemysłowego ISMa, który ostatnio spadł mniej niż oczekiwano), nastroje rynkowe mogą ulec poprawie, co będzie sprzyjać walutom EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1300) na przekór dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0950). Niski wynik (poniżej 37,7 pkt) i ew. pogorszenie salda wymiany handlowej Amerykanów z Chińczykami (zwiększające ryzyko kolejnych krytycznych wypowiedzi Trumpa pod adresem Pekinu, a nawet wypowiedzenia umowy handlowej), pogorszą klimat inwestycyjny (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2000; punkt wsparcia EUR/USD: 1,0895). W ciągu dnia poznamy także wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. legalności uczestnictwa Niemiec w programie skupu obligacji rządowych ECB.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.