Większe otwarcie za cenę zdrowia?

(środa, 06-05, 8:00)


Trybunał Konstytucyjny Niemiec: prowadzony przez ECB program skupu aktywów jest niezgodny z niemiecką konstytucją.
Niemcy: zamówienia w przemyśle spadły w marcu o 15,6% m/m (najbardziej w sięgającej 1990 roku historii badania).
USA: aktywność w sektorze usług spadła w kwietniu mniej niż oczekiwano.
Trump: gospodarka USA musi zostać otwarta, nawet jeśli miałoby to oznaczać więcej chorych Amerykanów.
Koronawirus w Polsce: 14 431 osób zarażonych, 716 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: PMI dla usług w krajach €Z, amerykański raport ADP oraz dane EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA.

Za nami
   ● [DE vs ECB]   We wtorek na rynkach finansowych głośnym echem odbiło się orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec, wg którego prowadzony przez ECB program skupu obligacji (PSPP) jest niezgodny z niemiecką konstytucją i nie znajduje umocowania w unijnych traktatach. Trybunał uznał, że uruchomienie QE nie spełniało zasady proporcjonalności. Sędziowie dali Europejskiemu Bankowi Centralnemu 3-miesięczne ultimatum na naprawę programu. W przeciwnym razie Bundesbank nie będzie mógł w nim uczestniczyć. Obawy o niezależność ECB doprowadziły do kolejnej przeceny euro (min. EUR/USD 1,0816, EUR/PLN 4,5304). Rykoszetem oberwały także waluty regionu CEE, w tym złoty (USD/PLN max. 4,2019).   ● [ISM]   Nastroje wokół PLNa i innych ryzykownych aktywów poprawiła wiadomość o dużo mniejszym niż zakładano spadku aktywności w amerykańskim sektorze usług w kwietniu wg ISM (41,8 pkt vs prognoza 36,8 pkt).   ● [Ropa]   Lepsze humory były także zasługą rosnących cen ropy (Crude: + 20,4%; Brent: +13,86%), co wynikało ze wzrostu oczekiwań dot. zapotrzebowania na ten surowiec w związku z łagodzeniem korona-restrykcji w niektórych amerykańskich stanach, a także we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Indiach i Tajlandii. Beneficjentami tej sytuacji były waluty "surowcowe" (norweska korona, rosyjski rubel czy dolar australijski). Ich sprzymierzeńcem stał się również prezydent Trump, wg którego gospodarka USA musi zostać otwarta, nawet jeśli miałoby to oznaczać więcej chorych Amerykanów na Covid-19. W jego wypowiedzi nie obyło się także bez kolejnych kontrowersyjnych komentarzy nt. laboratoryjnego pochodzenia koronawirusa.  
Przed nami
   ● [PMI, ADP]   Dziś zobaczymy pełniejszy obraz stanu europejskiego sektora usług oraz zarys sytuacji na amerykańskim rynku pracy. W pierwszym przypadku nowych informacji dostarczą indeksy PMI dla krajów EU. Oprócz finalnych wartości kwietniowych wskaźników koniunktury usługowej we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne dane za poprzedni miesiąc dla Hiszpanii i Włoch. Przypomnijmy, że wstępne wyniki wskazały na tragiczną sytuację w tym sektorze. Negatywnym prognostykiem dla danych z EZ jest PMI dla usług Indii, który w kwietniu wyniósł ledwie 5,4 pkt (wobec oczekiwanych 40 pkt). Z kolei informacji w drugiej sprawie dostarczy nam raport firmy Automatic Data Processing (ADP), przedstawiający zmianę zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. Analitycy spodziewają się, że w poprzednim miesiącu ubyło 20 mln miejsc pracy.   ● [Scenariusze]    Prognozowane, fatalne dane z EU i USA zwiększą obawy o skalę korona-kryzysu, co może skutkować wzrostem popytu na bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i podażą walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2100). W przypadku pozytywnej niespodzianki od IHS Markit czy ADP będziemy mogli zobaczyć droższego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1500) i tańszą zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0930).   ● [Ropa]   Pod kątem walut EM, skorelowanych z rynkami surowców, warto także śledzić publikacje raportu agencji EIA, zawierającego informacje nt. zmiany zapasów paliw w USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.