Oczekiwanie na V

(wtorek, 26-05, 8:00)


Prezes instytutu IFO: znacząco poprawiły się oczekiwania niemieckich przedsiębiorców dotyczące nadchodzących miesięcy.
Amerykańska firma biotechnologiczna Novavax rozpoczęła testowanie swojej korona-szczepionki na ludziach.
Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od 23 marca.
Koronawirus w Polsce: liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła granicę tysiąca osób (1007).
Kalendarz Eko: stopa bezrobocia w PL, sprzedaż nowych domów w USA oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.

Za nami
   ● [IFO]   Wczorajsza informacja o większej od prognoz poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców pokazała, że największa gospodarka EU zaczyna się regenerować. W maju indeks IFO wzrósł z 74,2 pkt (w kwietniu) do 79,5 pkt (wobec zakładanych 78,5 pkt). Według prezesa Instytutu Clemensa Fuesta „znacząco poprawiły się oczekiwania dotyczące nadchodzących miesięcy”. W maju sub-indeks dot. oczekiwań podskoczył z 69,4 pkt (w kwietniu) do 80,1 pkt, przy prognozie na poziomie 75 pkt., co wskazuje na odbicie w kształcie litery „V”.   ● [EUR, PLN]   Nadzieje na realizację takiego scenariusza podbiły główny indeks giełdy we Frankfurcie do najwyższego poziomu od 6 marca br. (DAX: +2,87%) oraz przywróciły popyt na wspólną walutę (EUR/USD max. 1,0929). Obok euro, pozytywnie zareagowali jego sąsiedzi z CEE, w tym złoty (min. EUR/PLN 4,4897 - najniżej od 23 marca, USD/PLN 4,1088).   ● [GBP]   W Europie dobrze radził sobie także funt (GBP/USD max. 1,2236). Dodatkowym paliwem dla PLNa (i pozostałych walut EM) był komunikat biotechnologicznej firmy Novavax o rozpoczęciu testowania swojej korona-szczepionki na ludziach. Szterling zyskał po tym jak Boris Johnosn oparł się wewnątrzpartyjnej presji i pozostawił na stanowisku swojego głównego doradcę Dominica Cummingsa, który podczas korona-blokady kraju wbrew zakazom odwiedził rodzinę w północnej Anglii.   ● [ChRL-USA]   Zyski PLNa i innych ryzykowanych aktywów ograniczyło rosnące napięcie na linii Waszyngton-Pekin z powodu zakusów Pekinu na autonomię Hongkongu. Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian zapowiedział wczoraj, że ChRL sięgnie po środki odwetowe, jeśli USA będą podkopywać jej interesy w „Pachnącym Porcie”. Dodatkowym źródłem niepokoju była wczorajsza decyzja Ludowego Banku Chin, który ustalił fixing juana (USD/CNY) na najwyższym poziomie od 2008 (7,1209). W tym kontekście warto przypomnieć, że prezydent Trump wielokrotnie oskarżał Chiny o manipulację kursem renminbi.
Przed nami
   ● [GUS]   Dziś zobaczymy ile wyniosła w kwietniu stopa bezrobocia w naszym kraju. Analitycy spodziewają się wzrostu z 5,4% do 5,7%. Wyższy wynik pogłębi obawy o sytację na polskim rynku pracy, co z pewnością nie pomoże złotemu (punkty oporu EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 4,1600). Wsparciem dla niego byłby niższy rezultat, który zatarłby nieco negatywne wrażenia po fatalnych danych GUSu z poprzedniego tygodnia (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000).   ● [USA]   Po południu, po przedłużonym weekendzie do gry wrócą inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Wraz z nimi na agendę powróci temat gospodarki amerykańskiej. Nowe światło na sytuację ekonomiczną za oceanem mogą rzucić dzisiejsze publikacje danych nt. sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów (indeks Conference Board). Oprócz tego poznamy jeszcze wskaźniki cen domów S&P/Case-Shiller dla 20 metropolii oraz cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), a także przemysłowy indeks FED z Dallas. Lepsze dane podtrzymają trend wzrostowy na rynku EUR/USD (punkt oporu 1,0960), a gorsze wyniki skierują go w przeciwnym kierunku (punkt wsparcia 1,0870). Na radarach inwestorów niezmiennie pozostają informacje ws. korona- szczepionki, odmrażania gospodarek oraz stosunków dyplomatycznych i handlowych USA-Chiny.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.