Posiadanie silnego dolara vs posiadanie rosnącej produkcji

(piątek, 15-05, 8:00)


Trump: posiadanie silnego dolara jest świetną rzeczą.
USA: w poprzednim tygodniu przybyło 2,981 mln nowych bezrobotnych.
Chiny: w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła bardziej niż oczekiwano.
Ankieta Reutersa: w ciągu 12 m-cy złoty umocni się wobec euro do poziomu 4,4000.
Koronawirus w Polsce: 17 615 osób zarażonych, 883 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: PKB Polski i Eurolandu w I kw. oraz amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. 
 
Za nami
Na rynku walutowym czwartek upłynął pod znakiem kontynuacji trendu wzrostowego dolara.   ● [Trump]   Waluta USA zwiększyła przewagę nad rywalami z G10 i EM po słowach Trumpa o tym, że „posiadanie silnego dolara jest świetną rzeczą". Prezydent powiedział też, że jest bardzo rozczarowany Chinami. Przyznał, że informacje, które ma o wirusie nie są dobre dla Pekinu. Dodał, że „przygląda” się chińskim spółkom notowanym na NYSE i Nasdaq, które nie stosują się do amerykańskich zasad rachunkowości. Wobec wzrostu obaw przed wznowieniem wojny handlowej między największymi potęgami gospodarczymi świata, dolar czerpał także korzyść ze statusu bezpiecznej przystani.   ● [Jobless claims]   Ten przywilej pomógł zielonej walucie również po tym, jak Departament Pracy USA poinformował, że w poprzednim tygodniu przybyło 2,98 mln nowych bezrobotnych (wobec oczekiwanych 2,5 mln). Ponadto o 456 tys. wzrosła liczba kontynuowanych wniosków (do 22,83 mln), co oznacza, że Amerykanie jeszcze nie wracają do pracy. Kolejnych kłopotów przysporzyła walutom rynków wschodzących znacząca rewizja w dół prognoz banku HSBC dot. tegorocznego PKB Brazylii (z-2.7% do-7.3%), Meksyku (z-4.5% do -9.0%) i Rosji (-1.5% do -6.1%).   ● [VIX]   Anty-inwestycyjne nastroje odzwierciedlał rosnący wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który wzbił się wczoraj do 39,21 pkt, podczas gdy jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia znajdował się poniżej psychologicznej granicy 30 pkt.   ● [Ropa] Zyski dolara (EUR/USD min. 1,0775) oraz straty złotego (max. EUR/PLN 4,5738, USD/PLN 4,2416) ograniczała solidna zwyżka cen ropy (Brent: +6,65%, Crude: +8,98%). Inwestorzy z rynku naftowego pozytywnie zareagowali na prognozę Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), wg której perspektywy dla rynku ropy nieco się poprawiły, popyt jest nieznacznie silniejszy niż oczekiwano, a podaż została ograniczona drastycznym spadkiem cen.   ● [Chiny]   Kojący wpływ na waluty EM mają także poranne dane o produkcji przemysłowej w Chinach, które pokazały większe odbicie w kwietniu, niż się spodziewano (3,9% r/r vs prognoza 1,5%). Pokrzepiające sygnały z Państwa Środka dały nadzieje na szybszą korona-regenerację drugiej największej gospodarki świata.
Przed nami
Bieżący tydzień zakończy się na rynkach finansowych mocnym akcentem.   ● [GUS]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda finalny wynik inflacji CPI w kwietniu oraz ogłosi wstępne dane nt. PKB w I kw. Analitycy spodziewają się wzrostu gospodarczego na poziomie 1,3% r/r. Taki rezultat lub wyższy zwiększy nadzieje na materializację prognozy KE, która uważa, że na tle innych krajów EU recesja w Polsce będzie najmniejsza. Percepcja tego rodzaju pomoże złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,1800), zaś dużo niższy PKB pogrąży go (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2500).  ● [Ankieta RTRS]   W dłuższej perspektywie pozytywne nastawienie do polskiej waluty sugeruje najnowsza ankieta przeprowadzona przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że kurs EUR/PLN w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy spadnie do poziomu 4,4000.   ● [EZ, USA]   Wracając do agendy dzisiejszego dnia, o godzinie 11:00 poznamy jeszcze zrewidowany wynik PKB Eurolandu w I kw. Natomiast po południu opublikowane zostaną bardzo ważne dane z gospodarki amerykańskiej nt. sprzedaży detalicznej (g. 14:30) oraz produkcji przemysłowej w kwietniu (g. 15:15). Spośród pozostałych makro-informacji ze Stanów nie można przegapić ogłoszenia majowych wartości indeksów NY Empire State (g. 14:30) oraz Uniwersytetu Michigan (g. 16:00). Mając na uwadze ostatnie reakcje inwestorów można zakładać, że gorsze od prognoz wyniki umocnią bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0775), a lepsze go osłabią (punkt oporu EUR/USD: 1,0830).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.