USA: rynek pracy przebił dno | Inwestorzy: najgorsze minęło

(poniedziałek, 11-05, 8:00)


USA: najgorszy raport Departamentu Pracy od czasu wielkiego kryzysu w latach 30-tych XX wieku.
Firma farmaceutyczna Moderna otrzymała zgodę na rozpoczęcie II fazy badań klinicznych nad szczepionką przeciwko COVID-19.
Wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu) osiągnął najniższy poziom od 26 lutego.
Przewodnicząca KE: Bruksela rozważa wszczęcie procedury o naruszenie unijnego prawa wobec Niemiec za orzeczenie ws. programu QE.
Koronawirus w Polsce: 15 996 osób zarażonych, 800 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: włoska produkcja przemysłowa oraz wystąpienie publiczne prezesa oddziału FED z Chicago.

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątek przejdzie do historii ekonomii z powodu ogłoszenia bezprecedensowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Kwietniowy raport Departamentu Pracy USA pokazał najwyższy od czasu „wielkiego kryzysu” w latach 30-tych XX wieku, poziom stopy bezrobocia (14,7% vs prognoza 16%) oraz największy spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (-20,5 mln vs prognoza – 22 mln). Likwidacja etatów w największym stopniu dotknęła słabo płatne miejsca pracy, przez co zobaczyliśmy także spektakularny wzrost średniej płacy godzinowej (7,9% r/r wobec oczekiwanych 3,3%). Po publikacji raportu inwestorzy uznali, że najgorsze już minęło i zatrudnienie znów powinno rosnąć wraz ze znoszeniem korona-restrykcji w kolejnych stanach. Takie myślenie skłoniło ich do zakupów amerykańskich akcji (DJIA: +1,91%), ropy (Brent: +5,13%) i walut rynków wschodzących, wliczając złotego (min. EUR/PLN 4,5452, USD/PLN 4,1801).   ● [USA-ChRL]   Dodatkowym źródłem optymizmu był konstruktywny wynik rozmów przedstawicieli handlowych USA i Chin, którzy wyrazili wolę spełnienia zobowiązań wynikających z podpisanej w styczniu, pierwszej części umowy handlowej. Powyższe deklaracje zmniejszyły obawy przed wznowieniem wojny handlowej, które zrodziły się w zeszłym tygodniu, kiedy prezydent Trump oskarżył Chiny o stworzenie koronawirusa i zagroził im karnymi cłami.   ● [Szczepionka]   Na inwestorów pokrzepiająco wpłynął także komunikat amerykańskiej firmy Moderna, która poinformowała, że otrzymała zgodę od Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie drugiej fazy badań klinicznych nad szczepionką przeciwko COVID-19. Pod wpływem tych czynników, giełdowy wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu) po raz pierwszy od 26 lutego br. zameldował się poniżej granicy 30 pkt.
Przed nami
   ● [Dziś]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko na uwagę zasługują dane nt. produkcji przemysłowej we Włoszech oraz wystąpienie prezesa oddziału FED z Chicago.   ● [Scenariusze]   Kolejne tragiczne wyniki z trzeciej co do wielkości gospodarki strefy euro i czerwone światło Evansa dla ujemnych stóp FED, będą sprzyjać relokacji kapitału z Europy do USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0760; punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2400). W przypadku mniej drastycznego spadku włoskiej produkcji i zasygnalizowania możliwości wprowadzenia ujemnych stawek w Stanach, waluty EU znajdą się na lepszej pozycji startowej w nowym tygodniu (punkt oporu EUR/USD: 1,0880; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,1800).   ● [Kolejne dni]   Więcej światła na politykę amerykańskiego banku centralnego mogą rzucić wystąpienia innych członów FOMC, zaplanowane w kolejnych dniach. Już jutro głos zabiorą (chronologicznie): prezes oddziału w St. Louis James Bullard, członek zarządu Randal K. Quarles, prezes oddziału w Filadelfii (Patrick Harker) oraz prezes oddziału w Cleveland Loretta Mester. Z kolei w czwartek poznamy opinię prezesa oddziału w Minneapolis Neel'a Kashkari'ego. W najbliższych dniach nie zabraknie również publikacji ważnych danych makro, w tym wstępnego wyniku polskiego PKB za I kwartał (piątek).   ● [Ryzyka]   Nie można zapominać o codziennej analizie raportów epidemiologicznych nt. nowych zachorowań oraz zgonów na koronawirusa, szczególnie w krajach, które zaczęły stopniowo odmrażać swoje gospodarki. Dodatkowym czynnikiem ryzyka w EU jest spór na linii Niemcy-ECB ws. legalności programu skupu aktywów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w weekend, że Bruksela rozważa podjęcie kroków prawnych, które mogą skutkować pozwaniem Niemiec przez Sąd Najwyższy EU za orzeczenie ws. QE. Coraz większy niepokój wśród inwestorów budzi także zamieszanie wokół wyborów prezydenckich w Polsce.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.