Hojna propozycja KE a sprawa polska

(czwartek, 28-05, 8:00)


Komisja Europejska proponuje 750 mld EUR na odbudowę europejskiej gospodarki po korona-kryzysie.
Kurs EUR/USD osiągnął najwyższy poziom od 1 kwietnia br.
Główny negocjator Brexitu ze strony UK: obecna propozycja handlowa EU jest nie do zaakceptowania.
Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawodawstwo wzywające do nałożenia sankcji na chińskich urzędników.
Kalendarz Eko: decyzja RPP ws. stóp procentowych, indeks nastrojów w gospodarce EZ, amerykański PKB w I kw. (zrewidowany), zamówienia na dobra trwałe w USA oraz jobless claims.

Za nami
   ● [KE]   Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół prezentacji nowego, siedmioletniego budżetu Unii. Komisja Europejska przebiła propozycję przywódców Francji i Niemiec, przedstawiając plan funduszu naprawczego o wartości 750 mld EUR (500 mld dotacji; 250 mld pożyczek). Największe subwencje otrzymają Włochy (81,7 mld EUR), Hiszpania (77,3 mld EUR) oraz Francja (38,7 mld EUR). Następna w kolejności jest Polska, która otrzyma w grantach 37,7 mld EUR (7% PKB). Z kolei w formie pożyczek do kasy polskiego rządu miałoby trafić 25,1 mld EUR.   ● [EUR, CEE]   Perspektywa hojnego wsparcia KE dla europejskiej gospodarki podkręciła notowania euro (EUR/USD max. 1,1035 tj. najwyżej od 1 kwietnia) oraz jego sąsiadów z CEE, w tym złotego (min. EUR/PLN 4,4063, USD/PLN 4,0085). Zyski walut EU ograniczały obawy przed wetem Austrii, Holandii, Danii i Szwecji, które sprzeciwiają się bezzwrotnej formie pomocy. Natomiast podtrzymanie przez KE propozycji powiązania wypłat unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności sprawiło, że po południu walutowi gracze wycofali się z inwestycji w złotego.   ● [GBP]   Nastroje wokół PLNa i walut europejskich (przede wszystkim funta) pogorszyła także wypowiedź głównego negocjatora Brexitu w UK Davida Frosta, który powiedział, że obecna propozycja handlowa Brukseli jest nie do zaakceptowania i nie ma szans na przedłużenie negocjacji.   ● [Ropa]   Niespodziewanie dodatkowym ciężarem dla PLNa stała się ropa (Brent: -3,95%), która taniała po newsie, że Rosja jest zdeterminowana aby od lipca zacząć łagodzić ograniczenia wydobycia tego surowca.   ● [ChRL-USA]   Na wycenę ryzykownych aktywów (w tym paliw i walut EM) negatywnie oddziaływał także list amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo do Kongresu USA, w którym napisał, że Hongkong nie jest już niezależny wobec Chin i nie może być traktowany w świetle praw w ten sam sposób. Ponadto amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawodawstwo, wzywające do sankcji wobec chińskich urzędników za przetrzymywanie i torturowanie ujgurskich muzułmanów w zachodnim regionie Xinjiang (USD/CNH max. 7,1931).
Przed nami
   ● [RPP, PLN]   Inwestorzy z rynku PLN czekają dziś na decyzję RPP ws. stóp procentowych. Od dawna ekonomiści krajowych banków nie byli tak podzieleni. Na przykład analitycy Credit Agricole spodziewają się obniżki stóp NBP o 45 punktów bazowych (do 0,05%). Uważają, że taki ruch zostanie uzasadniony bardzo słabymi danymi z krajowej gospodarki, a także pogarszającymi się perspektywami inwestycji w Polsce ze względu na utrzymującą się podwyższoną niepewność. Jest bardzo prawdopodobne, że realizacja tej prognozy zepchnęłaby złotego do głębokiej defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,0600). Z kolei korzystną dla polskiej waluty prognozę o utrzymaniu monetarnego statusu quo zakładają analitycy ING, na co ich zdaniem wskazują ostatnie komentarze członków RPP (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Grażyna Ancyparowicz przewiduje ew. obniżkę dopiero w drugiej połowie roku, a Jerzy Kropiwnicki powiedział niedawno, że stopy należy zacząć stopniowo podnosić, w celu ochrony przed inflacją.   ● [Rynki globalne]   Oprócz decyzji RPP, dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje w liczne publikacje z gospodarek EZ i USA. O godzinie 11:00 Komisja Europejska ogłosi majowe wartości indeksów, prognozujących kierunek rozwoju gospodarczego strefy euro. Po południu zobaczymy wstępny wynik inflacji CPI z Niemiec w maju. Nie zabraknie także ważnych danych ze Stanów. Równocześnie o godzinie 14:30 poznamy zrewidowany PKB za I kw., liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz raport nt. zamówień na dobra trwałe.   ● [EUR/USD]   Gorsze od prognoz dane przesuną wahadło rynku EUR/USD w stronę bezpiecznego dolara (punkt wsparcia 1,0935), a lepsze w kierunku euro (punkt oporu 1,1035).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.