FED i Biały Dom: najgorsze dopiero nadejdzie

(wtorek, 12-05, 8:00)


Nowe ogniska koronawirusa w Korei Południowej oraz w Chinach.
Włochy: produkcja przemysłowa spadła w marcu najbardziej w historii badania (od 1990).
Sekretarz Skarbu USA: stopa bezrobocia w Stanach prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.
Bostic (FED): nie jestem wielkim fanem ujemnych stóp.
Koronawirus w Polsce: 16 326 osób zarażonych, 811 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w USA oraz wystąpienia publiczne 4 polityków FED (Bullarda, Quarlesa, Harkera oraz Mester).

Za nami
   ● [PLN]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się niekorzystnie dla złotego. Wartość PLNa i pozostałych walut EM spadła z powodu wzrostu obaw przed drugą falą epidemii koronawirusa, które nasiliły się za sprawą pojawienia się nowych ognisk SARS-CoV-2 w południowokoreańskim Seulu oraz chińskiej prowincji Jilin. Na dokładkę drugi dzień z rzędu wzrósł wskaźnik reprodukcji wirusa w Niemczech, potęgując niepokój o skutki zbyt wczesnego odmrażania gospodarek.   ● [Ropa]   Widmo wydłużenia w czasie tego procesu obniżyło ceny ropy (Brent: -4,33%; Crude: -2,43%). Ich spadek mógł być większy, gdyby nie decyzja Arabii Saudyjskiej o ograniczeniu od czerwca wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie (do poziomu 7,5 mln b/d). Obciążeniem dla złotego (max. EUR/PLN 4,5653, USD/PLN 4,2300) i walut EU była też wiadomość o jeszcze większym niż się spodziewano spadku włoskiej produkcji przemysłowej w marcu (-28,4% m/m vs prognoza -20% m/m).   ● [USA]   Anty-inwestycyjne nastroje wzmocniła wypowiedź sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, który powiedział wczoraj, że stopa bezrobocia w Stanach prawdopodobnie jeszcze wzrośnie. Podobną diagnozę dla amerykańskiego rynku pracy postawił prezes oddziału FED w Minneapolis Neel Kashkari, który uważa, że „najgorsze dopiero nadejdzie”. Z kolei zdaniem doradcy ekonomicznego Białego Domu Kevina Hassetta, bezrobocie może w najbliższym czasie przekroczyć poziom 20%. W tych okolicznościach nie może dziwić, że na rynku Forex prym wiódł bezpieczny dolar (EUR/USD min. 1,0784). Impulsem wzrostowym dla zielonej waluty stały się rosnące rentowności amerykańskich obligacji, które wystrzeliły po słowach prezesa oddziału FED w Atlancie, Raphaela Bostica o tym, że „nie jest wielkim fanem” ujemnych stóp.   ● [Chiny]   Kolejne pesymistyczne informacje nadeszły dziś rano z Chin, gdzie opublikowano gorsze od prognoz dane o inflacji w kwietniu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).
Przed nami
   ●
[FED]   W kontekście trwającej gry na ujemne stopy procentowe w USA, dziś na szczególną uwagę zasługuje publikacja danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (g. 14:30) oraz wypowiedzi polityków FED. Wg porządku chronologicznym swoje wystąpienia zaplanowane mają: prezes oddziału w St. Louis James Bullard (g. 15:00), członek zarządu Randal K. Quarles (g. 16:00), prezes oddziału w Filadelfii Patrick Harker (g. 16:00) oraz prezes oddziału w Cleveland Loretta Mester (g. 23:00).   ● [Scenariusze]   CPI poniżej 0,4% r/r oraz narracja, sygnalizująca możliwość ujemnych stawek w USA, zachęcą inwestorów do zwiększenia zakładów na dodatkowe cięcie amerykańskich stóp, co będzie szkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0860) i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,1800) . W przeciwnym razie zielona waluta może odskoczyć swoim konkurentom (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0780; punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2300).   ● [Wirus]   Oprócz sygnałów ze Stanów, aktywność inwestorów na rynku walutowym będą stymulować wiadomości dot. sytuacji epidemiologicznej na świecie, szczególnie w nowych ogniskach koronawirusa w Korei Południowej i Chinach. Niewiadomą pozostaje także rozwój sytuacji w stosunkach USA-ChRL. Prezydent Trump przyznał ostatnio, że jest "bardzo rozdarty" i zastanawia się, czy nie należałoby zerwać osiągniętego kilka miesięcy temu porozumienia handlowego.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.