Trump o Chinach, czyli z dużej chmury mały deszcz

(poniedziałek, 01-06, 8:00)


Trump skończył z uprzywilejowanym traktowaniem Hongkongu i zerwał relację z WHO.
GUS: w I kw. polska gospodarka urosła o 2% (finalne dane).
W maju ceny ropy Brent zanotowały największy miesięczny wzrost od 1999.
Koronawirus w Polsce: 23 786 osób zarażonych, 1064 ofiar śmiertelnych.

Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu PL, EZ i USA.
 
Za nami
Piątkowa sesja upłynęła na rynkach finansowych w atmosferze oczekiwania na konferencję prezydenta Trumpa ws. Chin (szczegóły w dalszej części naszego Alertu). ● [EUR, PLN] Do tego czasu kurs EUR/USD dryfował w górę (max. 1,1145) na fali publikacji lepszych od prognoz danych o inflacji bazowej w strefie euro (0,9% r/r), które zmniejszyły obawy przed spadkiem cen w regionie. Natomiast wyższy niż zakładano finalny wynik polskiego PKB w I kw. (2% r/r prognoza 1,9%) przywrócił zainteresowanie złotym (min. EUR/PLN 4,4236, USD/PLN 3,9708). ● [Trump] Wieczorem, wbrew obawom inwestorów, Trump nie wspomniał o żadnych działaniach mogących podważyć 1 fazę umowy handlowej USA-ChRL. Prezydent zapowiedział „tylko” koniec uprzywilejowanego traktowania Hongkongu oraz zerwanie relacji ze Światową Organizacją Zdrowa. Trump przekazał też, że Waszyngton podejmie kroki, aby nałożyć sankcje na tych przedstawicieli władz Hongkongu, którzy mają udział w podważaniu autonomii wyspy. Względnie łagodna odpowiedź prezydenta na działania Chin w „Pachnącym Porcie” podreperowała juana (USD/CNH min. 7,1239) i jego kuzynów spod znaku EM (nie wyłączając złotego). ● [Ropa] Nadzieje, że amerykańsko-chiński spór nie zahamuje nadchodzącego ożywienia światowej gospodarki po pandemii, podkręciły ceny ropy Brent, które zakończyły miesiąc na największym plusie od 1999 (+39,81%).
Przed nami
[PMI] Dziś otrzymamy wstępną odpowiedź na pytanie czy krajowy przemysł wychodzi z kryzysu. Wskazówek w tej sprawie dostarczy indeks PMI dla polskiego przemysłu. Wskaźnik powstaje w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzoną wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich firm, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Analitycy spodziewają wzrostu tego indeksu w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 31,9 pkt w IV do 35,4 pkt). Realizacja tej prognozy lub wyższy wynik poprawi pozycję startową złotego w nowym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9700), a niższy ją pogorszy (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 4,0200). Obciążeniem dla PLNa i walut EM są niższe PMI dla Chin (wg CFLP), które pokazały powolne tempo ożywienia aktywności po zapaści w I kwartale. ● [EZ, USA] W dalszej części dnia poznamy jeszcze PMI, ISM dla przemysłu Francji, Niemiec, całego Eurolandu i Stanów Zjednoczonych. Sądząc po ostatnich reakcjach inwestorów można zakładać, że gorsze od prognoz dane będą premiować bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,1080), a lepsze go osłabią (punkt oporu EUR/USD: 1,1160). ● [Eko-Tydzień] W kolejnych dniach poznamy jeszcze indeksy PMI dla sektora usług, decyzje ECB ws. stóp procentowych oraz raport Departamentu Pracy USA. Gorącymi tematami pozostają stosunki USA-Chiny oraz koronawirus. Coraz większy niepokój budzą masowe protesty w USA związane ze śmiercią afroamerykanina George’a Floyda podczas jego zatrzymania przez policję w Minneapolis.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.