ECB, sprzedaż w PL, Moderna, czarna lista Białego Domu, czyli fala za falą

(poniedziałek, 25-05, 8:00)


GUS: polska sprzedaż detaliczna tąpnęła w kwietniu o ponad 20%.
Departament Handlu USA: 33 firmy oraz instytucje chińskie zostały dopisane do tzw. czarnej listy.
Minister spraw zagranicznych ChRL: amerykańskie władze zepchnęły oba kraje na skraj „nowej zimnej wojny”.
Koronawirus w Polsce: 21 326 osób zarażonych, 996 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: indeks instytutu IFO z Niemiec.

Za nami
   ● [GUS]   Piątek dostarczył inwestorom nowych dowodów na regres polskiej gospodarki w II kwartale br. Głównym z nich były dane GUS o sprzedaży detalicznej, które pokazały jej spadek o rekordowe -22,6% r/r w kwietniu (wobec średniej prognozy -16,9%). Główny Urząd Statystyczny podał, że na taki stan rzeczy „znaczny wpływ miały ograniczenia wprowadzone w związku z Covid-19”. Z opublikowanego równocześnie raportu nt. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach wynika, że w maju wzrósł odsetek firm, które widzą „poważne” lub nawet „zagrażające stabilności” konsekwencje pandemii dla prowadzonej działalności. Pod wpływem tych publikacji złoty znalazł się w odwrocie. Kurs USD/PLN wzbił się do max. poziomu 4,1529, co w dużej mierze wynikało także z powrotu globalnego zainteresowania bezpiecznym dolarem (EUR/USD min. 1,0881).   ● [USA-ChRL]   Powodem zmiany nastrojów inwestycyjnych o 180 stopni był wzrost napięcia na linii USA-Chiny po ogłoszeniu przez Pekin planów wprowadzenia nowych przepisów ws. bezpieczeństwa w Hongkongu, które zdaniem politologów ograniczą jego autonomię. Na pierwszą odpowiedź Stanów Zjednoczonych nie trzeba było długo czekać. W piątek wieczorem ministerstwo handlu USA ogłosiło, że 33 firmy oraz instytucje chińskie zostały dopisane do tzw. czarnej listy w związku z tym, iż współpracują z armią lub pomagają Pekinowi w budowie systemu elektronicznej inwigilacji, jaką objęto Ujgurów z Sinciangu.   ● [Juan, ropa]   Obawy przed wznowieniem wojny handlowej pomiędzy dwiema największymi potęgami gospodarczymi świata, uderzyły w juana (USD/CNH max. 7,1634 - najwyżej od marca) oraz obniżyły ceny ropy (Brent: -2,58%). Na wartość czarnego złota negatywnie oddziaływał brak wyznaczenia przez chiński parlament celu wzrostu gospodarczego na bieżący rok. Zwiększyło to niepokój o popyt na ten surowiec przez Państwo Środka, które jest jego drugim największym konsumentem na świecie.   ● [EUR/PLN]   Pozycji złotego na rynku EUR/PLN (min. 4,5102, max. 4,5276) broniły słowa dr Fauci'ego o „całkiem obiecujących” danych Moderny nt. korona-szczepionki oraz gołębi protokół ECB. Zapis ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazał, że Rada jest przygotowana do zwiększania pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP) i użycia innych instrumentów na kolejnym posiedzeniu, jeśli zajdzie taka potrzeba.  
Przed nami
   ●
[DE]   Ostatni tydzień maja rozpocznie się od publikacji bardzo ważnych danych z Niemiec. Oprócz poznanego już rano finalnego wyniku niemieckiego PKB za I kw. (-1,9% r/r vs prognoza -1,9% r/r), o godzinie 10:00 czeka nas jeszcze ogłoszenie indeksu IFO. Wskaźnik ten obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji największej gospodarki EU.   ● [Scenariusze]   Dobrym prognostykiem dla IFO (a co za tym idzie dla EUR oraz CEE) są wysokie oczekiwania analityków na odbicie niemieckiej gospodarki, zasygnalizowane w ubiegłym tygodniu przez wskaźnik ZEW (punkt oporu EUR/USD: 1,0960; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1000). W przypadku niespodziewanego pogorszenia klimatu biznesowego za Odrą, należy się liczyć z dalszym spadkiem wyceny wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD 1,0870) i jej peryferyjnych sąsiadów (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,1700). Ze względu na świętujących dziś Amerykanów (Dzień Pamięci), po południu można się spodziewać mniejszej zmienności kursów.   ● [Hit Tygodnia]   Najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowy szczyt Unii Europejskiej ws. „programu 500 mld EUR+“. Gorącymi tematami na scenie geopolitycznej pozostają napięte stosunki dyplomatyczne USA-ChRL w związku z chińskimi planami ograniczenia autonomii Hongkongu. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Robert O’Brien powiedział wczoraj, że jeśli Pekin wdroży kontrowersyjne prawo, to rząd USA prawdopodobnie nałoży sankcje na Chiny. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi ostrzegł, że amerykańskie władze zepchnęły oba kraje na skraj „nowej zimnej wojny”. Nie można także zapominać o śledzeniu raportów nt. koronawirusa. Nad rynkiem wisi groźba wybuchu drugiej fali epidemii.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.