Z duszą na ramieniu przed IV raportem Departamentu Pracy USA

(piątek, 08-05, 8:00)


Bank Anglii: brytyjska gospodarka ma przed sobą najgorszy rok od 1706 roku.
Saudi Aramco podwyższa od czerwca ceny ropy.
Banki centralne Norwegii oraz Czech obniżyły stopy procentowe.
Bitcoin po raz pierwszy od lutego zameldował się powyżej granicy 10000 USD.
USA i Chiny zgodziły się stworzyć korzystne warunki do realizacji dwustronnego porozumienia handlowego i będą współpracować w dziedzinie gospodarki i zdrowia publicznego.
Koronawirus w Polsce: 15 047 osób zarażonych, 755 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: raport amerykańskiego Departamentu Pracy. 

 
Za nami
   ●
[Makro]   W czwartek rynki finansowe znów chwiały się pod naporem lawiny negatywnych wiadomości ekonomicznych. Francuski urząd statystyczny poinformował o 16,2% spadku produkcji przemysłowej w marcu. Natomiast jego włoski odpowiednik zaraportował rekordowy spadek sprzedaży detalicznej w analogicznym okresie (-20% m/m). Kolejne złowrogie sygnały makro nadeszły z amerykańskiego rynku pracy. Departament Pracy USA podał, że w poprzednim tygodniu przybyło 3,16 mln nowych bezrobotnych (wobec oczekiwanych 3,0 mln). Z kolei raport Challengera ujawnił, że w kwietniu amerykańskie firmy zaplanowały zwolnienia 671,13 tys. pracowników (+1576,9% r/r) tj. najwięcej w historii badania.   ● [BoE]   Równie ponury wydźwięk miała prognoza Banku Anglii, wg którego brytyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 14% (najbardziej od 1706 roku – wynika z estymacji BoE).   ● [EM]   Obawy przed głębokim załamaniem światowej gospodarki drenowały kapitał z rynków wschodzących, w tym z Polski (max. EUR/PLN 4,5638, USD/PLN 4,2359).   ● [Korekta]   Straty EM ograniczyły pierwsze zakłady na ujemne stopy procentowe w USA na początku 2021 roku, telekonferencja USA-Chiny dot. implementacji I fazy umowy handlowej oraz rosnące ceny ropy (w kulminacyjnym momencie o ponad 11%). Popyt na ten surowiec przybrał na sile za sprawą komunikatu saudyjskiego koncernu naftowego Aramco, o podwyższeniu cen wszystkich rodzajów ropy od czerwca. Wygranymi takiego rozwoju wypadków były petro-waluty, w tym rosyjski rubel (min. EUR/RUB 79,4335), czy norweska korona (min. EUR/NOK 11,0218), której nie zaszkodziła nawet niespodziewana obniżka stóp Norges Banku o 25 p.b. (z 0,25% do 0%). Gołębią niespodziankę sprawił także Bank Czech, który obniżył stopy o 75 p.b. (wobec prognozowanych 50 p.b). Przed takim posunięciem korona [czeska] nie mogła się obronić (max. EUR/CZK 27,3230).   ● [Bitcoin]   Wśród zwycięzców wczorajszej rozgrywki znaleźli się posiadacze bitcoinów, którego wycena wzrosła o 6,34% (max. 10 061,09 USD).
Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy z duszą na ramieniu czekają na oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Według prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda, kwietniowy raport Departamentu Pracy będzie prawdopodobnie jednym z najgorszych w historii. Jego ocenę podzielają analitycy ankietowani przez Reuters'a. Z mediany prognoz zebranych przez tę agencję wynika, że w poprzednim miesiącu ubyło 21,8 mln miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Dla porównania dotychczasowy anty-rekord NFP wynosi -1,96 mln i został ustanowiony w 1945 roku. Rynek oczekuje także rekordowego wzrostu stopy bezrobocia (z 4,4% do 16%). Zdaniem ekonomistów Deutsche Banku poziom bezrobocia będzie miał wpływ na wydatki konsumpcyjne, które stanowią około 70% produkcji gospodarczej w USA. Jest to jeden z powodów, dla których spodziewają się, że amerykańskie odbicie będzie wyglądało bardziej jak "łyżwa" Nike niż litera "V".   ● [Scenariusze]   Jeszcze gorsze od prognoz dane zwiększą obawy o wydłużony czas regeneracji największej gospodarki świata, co będzie sprzyjać zakupom bezpiecznego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0760) i nie oszczędzi walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,2400). Nadzieją dla złotego i pozostałych walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,1700; punkt oporu EUR/USD: 1,0860) jest stopniowe gospodarcze otwieranie kolejnych stanów USA, któremu towarzyszy powrót Amerykanów do pracy.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.