Zerowe [szanse na] ujemne stopy w USA i co z tego wynika

(czwartek, 14-05, 8:00)


Powell (FED): negatywne stopy to nie jest coś czemu obecnie się przyglądamy.
Mester (FED): ujemne stopy nie są narzędziem, którego chcemy używać.
USA: ceny producentów (r/r) spadły w kwietniu najbardziej od listopada 2015.
Trump: handlowanie z Chinami jest bardzo kosztowne.
Koronawirus w Polsce: 17 204 osób zarażonych, 861 ofiar śmiertelnych.
Kalendarz Eko: wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA. 
 
Za nami
   ●
[FED]   W środę inwestorzy obstawiający wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w USA musieli zrewidować swoją strategię. Ich oczekiwania spacyfikował prezes FED Jerome Powell, który powiedział, że „negatywne stopy to nie jest coś czemu obecnie się przyglądamy”. Jego opinię podzieliła prezes regionalnego oddziału w Cleveland. Loretta Mester oznajmiła, że „ujemne stopy nie są narzędziem, które chcemy używać”.   ● [FX]   Naturalną reakcją rynku walutowego na te słowa było umocnienie dolara (EUR/USD min. 1,0802), co odbyło się na rachunek jego rywali z G10 i EM, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,5731, USD/PLN 4,2283).   ● [PPI]   Skala aprecjacji nie była jednak oszałamiająca, gdyż przed przemówieniem Powella wartość zielonej waluty podkopał największy od listopada 2015 spadek amerykańskiej inflacji PPI (-1,2% r/r vs prognoza -0,2%). Ponadto przewodniczący FOMC podkreślił, że „perspektywy dla wzrostu PKB w USA są zarówno bardzo niepewne, jak również obarczone znaczącym ryzykiem pogorszenia koniunktury”, na co negatywnie zareagowali gracze z Wall Street (DJIA: -2,17%). Nastroje na giełdzie pogorszyła także opinia znanego inwestora Davida Teppera, który uważa, że amerykański rynek akcji jest przewartościowany. Kolejnym źródłem niepokoju był tweet prezydenta Trumpa, w którym napisał, że „handlowanie z Chinami jest bardzo kosztowne” oraz nazwał koronawirusa „plagą z Chin”.
Przed nami
   ●
[Wnioski]   Dziś czwartek, czyli termin publikacji cotygodniowych danych „jobless claims” z USA (o g. 14:30). Analitycy ankietowani przez agencję Reutersa spodziewają się średnio 2,5 mln nowych osób, które po raz pierwszy złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. W raporcie Departamentu Pracy warto także zwrócić uwagę na pozycję, informującą o liczbie przedłużonych wniosków. Jej spadek dowiedzie, że wraz ze stopniowym otwieraniem kolejnych stanów, część Amerykanów wróciła już do pracy.   ● [Scenariusze]   Taki news poprawiłby nastroje inwestycyjne, sprzyjając zakupom walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,1800) i sprzedaży zbyt bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0910). Natomiast negatywne sygnały zwiększą obawy przed materializacją niedawnych prognoz polityków Białego Domu (Mnuchina) i FEDu (Kashkari'ego) o tym, że najgorsze na amerykańskim rynku pracy dopiero nadejdzie. Takie myślenie będzie skutkować tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2300) i droższą zieloną walutą (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0780). Na horyzoncie makro widać już jutrzejsze publikacje danych nt. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Chinach i w USA, a także PKB Polski za I kwartał.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.