Złotemu nie straszne, straszne dane

(czwartek, 21-05, 8:00)


GUS: w kwietniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (m/m) spadło najbardziej w historii badania (tj. od 2005).
Chińscy lekarze: koronawirus w Jilin różni się od wirusa z Wuhan.
Trump: oskarżył Chiny o kampanię dezinformacyjną mającą na celu jego przegraną w wyborach prezydenckich.
Koronawirus w Polsce: 19 739 osób zarażonych, 962 ofiary śmiertelne.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki PMI, produkcja przemysłowa w PL, protokół ECB, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz wystąpienia 4 polityków FED. 
 
Za nami
   ● [GUS]   Mimo niesprzyjających okoliczności, złoty zakończył wczorajszą sesję na niemałym plusie. Polska waluta okazała się odporna na szereg potencjalnie szkodliwych dla niej wiadomości. Wśród nich były rozczarowujące dane GUS o zatrudnieniu w polskim sektorze przedsiębiorstw, które spadło w kwietniu o 2,4% m/m, co oznacza, że zwolnionych zostało prawie 153 tys. osób. Według statystyk portalu Bankier.pl to najgłębszy miesięczny spadek zatrudnienia w historii tych badań, sięgającej 2005 roku.   ● [EU]   Dodatkowym źródłem niepokoju o PLNa i inne waluty EU był tweet premiera Czech, sygnalizujący niechęć do proponowanego przez przywódców Niemiec i Francji funduszu wsparcia gospodarczego. Andrej Babis napisał, że „nie chcę, abyśmy byli karani za lepsze radzenie sobie z kryzysem niż inni".   ● [Wirus 2.0]   Zmartwieniem dla inwestorów były także informacje z Chin. Tamtejsi lekarze poinformowali, że koronawirus wykryty u osób w chińskich prowincjach Jilin i Heilongjiang (nowe ogniska choroby), różni się od tego, którym zakażeni byli chorzy w Wuhan (epicentrum wirusa). Ich zdaniem wskazuje to na jego mutację, która może utrudnić walkę z SARS-CoV-2. Nie obyło się także bez kolejnych prowokacyjnych komentarzy Trumpa pod adresem Pekinu. Prezydent oskarżył Chiny o „masową kampanię dezinformacyjną”, mającą na celu jego przegraną w listopadowych wyborach i „aby mogły dalej zdzierać z USA, jak to robiły od dekad”. Ponadto Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, która może uniemożliwić chińskim firmom notowanie na amerykańskich giełdach.   [Złoty, dolar, ropa]   O pozytywnym finiszu złotego (min. EUR/PLN 4,5299, USD/PLN 4,1200) zadecydowała poprawa nastrojów polskich konsumentów (wg wskaźników BWUK i WWUK), niechęć inwestorów do konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0999) oraz drożejąca ropa. Ceny czarnego złota wzrosły (Brent: +2,32%, Crude: +2,51%) po ogłoszeniu raportu agencji EIA, który niespodziewanie pokazał spadek zapasów ropy za oceanem w poprzednim tygodniu (-4,98 mln brk vs prognoza +1 mln). Paliwem inwestycyjnym była także rekordowa wycena akcji Amazona i Facebooka, która podbiła amerykański indeks S&P 500 do najwyższego poziomu od początku marca.
Przed nami
   ● [PMI]  
Dziś przekonamy się jak globalne łagodzenie korona-restrykcji wpłynęło na aktywność firm w EU i USA. Informacji w tej sprawie dostarczą nam wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie GUS poda kwietniowe dane o produkcji przemysłowej w kwietniu, ECB opublikuje zapis ze swojego ostatniego posiedzenia, a Departament Pracy ogłosi cotygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek.   ● [FED]   Dzisiejszy Kalendarz Eko obfituje także w liczne wystąpienia polityków Banku Rezerwy Federalnej: wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa, wiceprezesa FED Richarda Claridy, prezesa Jerome'a Powella oraz członka zarządu FED Leal Brainard.   ● [Scenariusze]   Zwolennicy droższego złotego powinni trzymać kciuki za materializację prognoz zakładających odbicie indeksów PMI, mniej drastyczny spadek polskiej produkcji, jobless claims < 2,4 mln oraz gołębie sygnały z ECB i FED zapowiadające dalsze działania stymulujące gospodarki EZ i USA (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 4,1200). Odwrotna kombinacja przyniesie spadek notowań polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 4,1900). Realizacja [1-go] pro-inwestycyjnego scenariusza skieruje rynek EUR/USD w stronę punktu oporu 1,1000, a wzrost awersji do ryzyka popchnie go w stronę wsparcia 1,0930.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.