Cały arsenał odmrażania optymizmu

(środa, 20-05, 8:00)


Indeks ZEW (DE) zanotował w maju najwyższy wynik od kwietnia 2015.
Stat News: w raporcie Moderny o pozytywnym wyniku I fazy badań nad korona-szczepionką brakuje wystarczających danych.
Trump zagroził trwałym wstrzymaniem finansowania WHO, jeśli nie przestanie działać w interesie Chin.
Powell (FED): Bank jest gotów użyć całego swojego arsenału, aby pomóc gospodarce USA przetrwać korona-kryzys.
Kalendarz Eko: dane dot. nastrojów polskich konsumentów, inflacja HICP w EZ, raport EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA oraz protokół FED. 
 
Za nami
We wtorek złoty nadal wykazywał pozytywną energię, z którą rozpoczął ten tydzień.   ●
[ZEW]   Nowym źródłem mocy PLNa i innych walut EU była wiadomość o dużo większym, niż zakładano wzroście zaufania ekspertów finansowych do gospodarki niemieckiej. W maju indeks ZEW wzrósł z 28,2 pkt w kwietniu do 51 pkt (wobec oczekiwanych 32 pkt), osiągając najwyższą wartość od kwietnia 2015. "Rośnie optymizm, że od lata nastąpi ekonomiczny zwrot" - oświadczył prezes instytutu Achim Wambach. Lokalnym wsparciem dla złotego była zapowiedź minister rozwoju RP Jadwigi Emilewicz ws. pełnego odmrożenia polskiej gospodarki i otwarcia granic od wakacji. Globalne pro-inwestycyjne nastroje wzmocniła wypowiedź prezesa FED Jerome’a Powella o tym, że Bank jest gotów użyć całego swojego arsenału, aby pomóc amerykańskiej gospodarce przetrwać korona-kryzys.   ● [500 mld +]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,5426, USD/PLN 4,1477) oraz euro (EUR/USD max. 1,0976) zmniejszyły obawy o wynik negocjacji pomiędzy Francją i Niemcami, a pozostałymi krajami Unii ws. programu naprawczego dla gospodarki po pandemii, zaproponowanego w poniedziałek przez Merkel i Macrona. Warto pamiętać, że na uruchomienie funduszu muszą się zgodzić wszystkie państwa członkowskie, co może być trudne gdyż Austria, Dania, Holandia oraz Szwecja są przeciwko pomocy w formie bezzwrotnych pożyczek, zapowiedzianej przez kanclerz Niemiec.   ● [USA- ChRL]   Do większych zakupów walut EM nie zachęcał też nowy tweet Trumpa, zawierający treść listu wysłanego do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w którym zagroził jej trwałym wstrzymaniem finansowania jeśli nie przestanie działać w interesie Chin. Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijianem odpowiedział, że „list przywódcy USA jest wypełniony frazami insynuacji i sugestii. (...) Ma to na celu przeniesienie odpowiedzialności za własną niekompetencję w radzeniu sobie z epidemią”.   ● [Szczepionka]   Nastroje na rynkach pogorszył także rekordowy spadek rozpoczętych budów domów w USA oraz artykuł w medycznym portalu Stat News, w którym napisano, że w raporcie Moderny o pozytywnym wyniku I fazy badań nad korona-szczepionką brakuje wystarczających danych.
Przed nami
   ●
[GUS]   Dzisiejszy dzień dostarczy nam informacji o aktualnych nastrojach polskich konsumentów. Źródłem informacji w tej sprawie będzie bieżący oraz wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (o g. 10:00). Obydwa indeksy mogą przyjmować wartości od -100 pkt do +100 pkt. Wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie. W poprzednim miesiącu BWUK wyniósł -34,6 pkt, a WWUK -47,7 pkt (najniżej od 2004).   ● [Scenariusze dla PLNa]   Kolejny spadek nastrojów może zatrzymać złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2300), a ich poprawa doda mu nowej energii (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 4,1400).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzą dane o inflacji ze strefy euro (o g. 11:00), raport agencji EIA zawierający informacje o zmianie zapasów ropy w USA (o g. 16:30) oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED (o g. 20:00). Reakcję rynku EUR/USD na te wydarzenia limitują obecnie najbliższe punkty wsparcia: 1,0900 i oporu 1,0980 oraz oczekiwanie na jutrzejsze ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI ze strefy euro i Stanów Zjednoczonych.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.