Koniec autonomii Hongkongu, koniec rozejmu między Waszyngtonem i Pekinem

(piątek, 29-05, 8:00)Rada Polityki Pieniężnej dokonała obniżki stóp NBP o 40 p.b.
Parlament Chin zatwierdził bezpośrednie objęcie Hongkongu przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego.
USA: o prawie 4 mln spadła liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku.
Kalendarz Eko: finalny PKB Polski w I kw., inflacja w PL, EZ i USA (PCE core), wystąpienie prezesa FED oraz konferencja Trumpa ws. Chin.
 
Za nami
   ● [RPP]   W czwartek głównym tematem krajowych portali ekonomicznych była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o cięciu stóp NBP o 40 p.b. (z 0,50% do 0,10%). W komunikacie Rada uzasadniła swoje posunięcie koniecznością „łagodzenia skutków pandemii", "ograniczenia skali spadku aktywności gospodarczej" oraz "wspierania dochodów gospodarstw domowych i firm”, a także potrzebą „zmniejszenia ryzyka obniżenia się inflacji poniżej celu NBP”. Z racji tego, że decyzja była zaskoczeniem dla większości ekonomistów, po jej ogłoszeniu złoty znalazł się w odwrocie (max. EUR/PLN 4,4579, USD/PLN 4,0397). Obciążeniem dla polskiej waluty był też kolejny spadek wskaźnika wyprzedzającego koniunktury wg BIEC (z 140,9 pkt w IV do 135,1 pkt – najniżej od 2009), który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce.   ● [ChRL]   Niemałym zmartwieniem dla walut EM, wliczając PLNa była decyzja chińskiego parlamentu, który mimo ostrzeżeń prezydenta Trumpa, zatwierdził bezpośrednie objęcie Hongkongu przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego. Zwiększył w ten sposób napięcie na linii Waszyngton-Pekin.   ● [USA, EUR]   Nastroje inwestycyjne poprawiła informacja z USA o tym, że liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o prawie 4 mln, co oznacza, że Amerykanie wracają do pracy (EUR/USD max. 1,1111 tj. najwyżej od 30 marca). Jednocześnie na korzyść euro inwestorzy dyskontowali środową propozycje KE dot. unijnego funduszu naprawczego o wartości 750 mld EUR.
Przed nami
   ● [Plan dnia]   Ostatni dzień roboczy maja przyniesie nową porcję informacji z gospodarek Polski, Eurolandu i USA. Równocześnie o godzinie 10:00 GUS opublikuje finalne dane nt. PKB w I kw. oraz wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju. Godzinę później zobaczymy jak wstępnie kształtowały się ceny konsumpcyjne w strefie euro w tym miesiącu. Natomiast po południu poznamy, pilnie obserwowany przez amerykański bank centralny, wskaźnik zmiany cen PCE core. Warto także śledzić wypowiedzi prezesa FED Jerome'a Powella, który weźmie udział w internetowej dyskusji o stanie amerykańskiej gospodarki i roli banku centralnego w jej stabilizowaniu.   ● [Scenariusze]   Lepsze od prognoz dane oraz pokrzepiająca narracja Powella poprawią klimat inwestycyjny (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000; punkt oporu EUR/USD: 1,1120). Przed zakupem PLNa czy innych ryzykownych aktywów należy pamiętać, że dziś odbędzie się konferencja Trumpa ws. Chin. W przypadku drastycznej reakcji amerykańskiego prezydenta na decyzję parlamentu ChRL ws. Hongkongu (np. wprowadzenia znacznych sankcji lub w najgorszym razie zerwania umowy handlowej) trzeba się liczyć z wyprzedażą juana i jego kuzynów spod znaku EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4600, USD/PLN: 4,0600) i przepływem kapitału w stronę bezpiecznej waluty USA (punkt wsparcia EUR/USD 1,0990).
 
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.