Produkcja, PMI, Hongkong, czyli falowanie i spadanie

(piątek, 22-05, 8:00)


Chiny szykują ustawę przeciwko separatyzmowi w Hongkongu, a Trump grozi mocną reakcją.
GUS: produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o jedną czwartą.
Indeksy PMI dla EZ i USA odbiły bardziej niż oczekiwano.
Kurs EUR/PLN osiągnął najniższą wartość od 23 marca, a USD/PLN od 30 marca br.
Koronawirus w Polsce: liczba osób zarażonych przekroczyła granicę 20 tysięcy (20 143).
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z Polski oraz protokół ECB.

Za nami
    ● [GUS]   Wczorajsza wiadomość o bezprecedensowym załamaniu polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu (-24,6% r/r vs prognoza 10%) zwiększyła obawy o rozmiar szkód wyrządzonych krajowej gospodarce przez koronawirusa. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród wszystkich 34 sektorów przemysłu. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy, ankietowani przez GUS respondenci wskazywali głównie na spadek liczby zamówień, wynikający z pandemii oraz zmianę wymiaru etatów pracowników i ich przebywaniu „na postojowym”. Ze szczegółów raportu wynika, że korona-kryzys najbardziej uderzył w branże eksportowe, w tym motoryzacyjną czy meblarską.   ● [PMI]   Po publikacji danych o krajowej produkcji złoty zrobił krok w tył, po czym powrócił do trendu wzrostowego, dyskontując wraz z innymi walutami EU (EUR/USD max. 1,1009) większe niż zakładano odbicie indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu. Zdaniem analityków najnowsze dane wskazują, że gospodarka strefy euro zaczyna podnosić się z upadku. Podobne nadzieje w stosunku do gospodarki Stanów Zjednoczonych obudziły wyższe od prognoz wyniki amerykańskich indeksów PMI, a także lepsza od prognoz sprzedaż domów na rynku wtórnym (wszystkie te dane znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [PLN]   W najniższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,5116 (najniższy od 23 marca), a USD/PLN 4,1086 (najniższy od 30 marca). Korzystny dla złotego trend zakłóciła spadkowa korekta popularnego eurodolara, która rozpoczęła się chwilę po ogłoszeniu "niebezpiecznych" cotygodniowych danych o nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA (2,43 mln vs prognoza 2,40 mln).
Przed nami
   ● [GUS]   Dzisiejszy dzień przyniesie kolejne bardzo ważne dane z gospodarki krajowej. O godzinie 10:00 GUS poinformuje nas jak kształtowała się sprzedaż detaliczna w kwietniu, czyli w czasie kiedy większość społeczeństwa pozostawała w domu i obowiązywały limity osób w sklepach. Analitycy spodziewają się spadku o 16,9% r/r. Większe tąpnięcie pogłębi obawy o skalę korona-zniszczeń w gospodarce, co może skutkować odwrotem inwestorów od złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 4,1700). Mniejsze załamanie będzie sprzyjać dalszym zakupom naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1000).   ● [ChRL, Hongkong]   Gracze z rynków wschodzących czekają także na sygnały z Chin, gdzie dziś rozpoczęło się posiedzenie plenarnego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, którego sesja miała się pierwotnie odbyć w marcu, ale została przesunięta o dwa miesiące ze względu na wybuch epidemii. Wg South China Morning Post delegaci OZPL na nadchodzącej sesji przedstawią projekt ustawy, przewidujący zakaz prowadzenia działalności sabotażowej i separatystycznej w Hongkongu. Prezydent Trump ostrzegł, że zareaguje „bardzo mocno” na taki ruch. Media informacyjne podają, że amerykański Senat pracuje nad sankcjami. W obawie przed wzrostem napięcia w „Pachnącym Porcie” główny indeks hongkońskiej giełdy stopniał dziś o 5,22%.   ● [ECB]   Inwestorzy z rynku EUR powinni dodatkowo śledzić publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia ECB (która będzie miała miejsce dziś, a nie wczoraj jak omyłkowo podaliśmy w naszym Alercie FX24). Ultra-gołębie nastawienie w polityce pieniężnej Banku, może stać się impulsem do głębszej realizacji zysków w euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), do czego może także zachęcać wczorajsza nieudana próba sforsowania bariery oporu 1,1000.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.