Budżet EU, czyli wizjonerzy kontra oszczędna czwórka

(środa, 27-05, 8:00)


Reuters: Unia jest gotowa zrezygnować z maksymalistycznego podejścia do rybołówstwa podczas kolejnej rundy negocjacji ws. Brexitu.
DPA: niemieckie władze planują od 15 czerwca znieść obostrzenia dotyczące podróży do 31 europejskich krajów.
GUS: w kwietniu stopa polskiego bezrobocia osiągnęła najwyższy poziom od marca 2019.
Kurs EUR/PLN najniżej od 16 marca, a USD/PLN od 17 marca br.
Trump: do końca tygodnia ogłoszę odpowiedź USA na plany Chin ws. [autonomii] Hongkongu.
Kalendarz Eko: prezentacja budżetu EU, wystąpienie prezes ECB oraz Beżowa Księga FED.

Za nami
Na rynku walutowym wtorek przyniósł skokowe umocnienie złotego.   ● [EU-UK]   Impulsem do wzrostu notowań PLNa oraz innych walut europejskich (max. EUR/USD 1,0996, GBP/USD 1,2363) były przecieki Reutersa z Brukseli. Agencja podała, że Unia jest gotowa zrezygnować z „maksymalistycznego” podejścia do rybołówstwa podczas kolejnej rundy negocjacji ws. Brexitu, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu.   ● [ECB]   Na wartość walorów spod znaku CEE pozytywnie oddziaływały także wypowiedzi prominentnych polityków ECB Françoisa Villeroy'a oraz Luisa de Guindosa, którzy zasygnalizowali zwiększenie pandemicznego programu skupu aktywów na najbliższym posiedzenia. Wg Reutersa Europejski Bank Centralny opracowuje plany awaryjne w celu przeprowadzenia programu PEPP bez Bundesbanku, w razie gdyby Trybunał Konstytucyjny Niemiec orzekł, że BuBa nie może w nim uczestniczyć.   ● [Wirus]   Inwestorzy z rynków CEE i EM dyskontowali także ostatnie wiadomości o postępach w badaniach nad korona-szczepionkami oraz o dalszym odmrażaniu gospodarek po lockdownie (ropa Brent: +1,80%, WIG20: +3,95%). Po tym jak agencja DPA (Deutsche Presse-Agentur) poinformowała wczoraj, że niemieckie władze planują od 15 czerwca znieść obostrzenia dotyczące podróży do 31 europejskich krajów, w górę wystrzeliły akcje biur podróży (np. TUI: +52%).   ● [Makro]   Wobec ilości i wagi optymistycznych informacji, umocnienia naszej waluty (min. EUR/PLN 4,4261, USD/PLN 4,0281) nie zatrzymał nawet najwyższy od marca 2019 poziom stopy bezrobocia w Polsce (5,8% w kwietniu vs prognoza 5,7%). Spośród pozostałych wiadomości makro, które poznaliśmy wczoraj warto wspomnieć o marginalnym spadku nastrojów amerykańskich konsumentów w maju i nieoczekiwanym wzroście (m/m) sprzedaży nowych domów za oceanem w ubiegłym miesiącu (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). 
Przed nami
   ● [KE]   Dziś największe zainteresowanie budzi prezentacja projektu unijnego budżetu na lata 2021-2027, w który wpisany ma być francusko-niemiecki plan odbudowy gospodarki. Sceptycznie do inicjatywy Macron-Merkel podchodzą rządy Austrii, Holandii, Danii i Szwecji, gdyż sprzeciwiają się bezzwrotnej formie wsparcia. „Oszczędna czwórka” przedstawiała w weekend alternatywną propozycję, polegającą na dwuletnich pożyczkach na dogodnych warunkach.   ● [Scenariusze]   Polaryzacja stanowisk państw członkowskich zaszkodzi walutom EU (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0890; punkty oporu EUR/PLN: 4,5100, USD/PLN: 4,1400), a unijny kompromis będzie katalizatorem do dalszych wzrostów (punkt oporu EUR/USD: 1,1000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,0200).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Gracze z rynków EUR i CEE powinni dodatkowo śledzić poranne wystąpienie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Z kolei inwestorom z rynku USD wypada przyjrzeć się wieczorem Beżowej Księdze, czyli raportowi o stanie gospodarki sporządzanemu przez okręgowe oddziały Rezerwy Federalnej. Źródłem niepewności pozostaje rozwój wydarzeń na linii USA-Chiny. Wg agencji Bloomberga Waszyngton rozważa nałożenie sankcji na przedstawicieli chińskich władz i na tamtejsze firmy w związku z zagrożeniem autonomii Hongkongu. Prezydent Trump zapowiedział, że do końca tygodnia ogłosi decyzje w tej sprawie, co najwyraźniej niepokoi juana (USD/CNH max. 7,1751 tj. najwyżej od września 2019).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.