Cięcie w każdym momencie

 (wtorek, 30-01, 8:50)


 Villeroy (ECB): Bank może w tym roku obniżyć stopy procentowe w każdym momencie.
Rynek terminowy zaczął już w pełni wyceniać cięcie stóp ECB w kwietniu.
Kalendarz Eko: PKB strefy euro w IV kw., raport JOLTS z USA oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów.

Za nami
   ● [ECB]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się niepomyślnie dla euro. Wspólnej zaszkodził komentarz Francoisa Villeroy'a z ECB, który powiedział w weekend, że Europejski Bank Centralny może w tym roku obniżyć stopy procentowe w każdym momencie i wszystkie opcje zostaną rozpatrzone na nadchodzących posiedzeniach. Pod wpływem tych słów rynek terminowy zaczął już w pełni wyceniać cięcie stóp w kwietniu, co przełożyło się na spadek kursów EUR/USD (min. 1,0796) i EUR/PLN (min. 4,3614).   ● [USD]   Jednocześnie do zakupów dolara (USD/PLN max. 4,0496) zachęcały ostatnie solidne wyniki z amerykańskiej gospodarki, dot. wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, które wg analityków Financial Times mogą być argumentem dla polityków Fed za opóźnieniem cyklu luzowania polityki pieniężnej w USA. Zielonej walucie pomagał też jej status bezpiecznej przystani z powodu wzrostu napięcia na linii Stany Zjednoczone-Iran po tym, jak w weekend doszło do ataku dronów na amerykańską bazę w Jordanii, w wyniku którego zginęło trzech żołnierzy USA.

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu i z USA.   ● [EZ]   W pierwszej części sesji poznamy wstępny wynik PKB strefy euro w IV kw. 2023 oraz styczniowe wartości wskaźników Komisji Europejskiej prognozujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego bloku. Lepsze dane mogłyby ocieplić makro-klimat wokół euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), na czym skorzystaliby jego sąsiedzi z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 4,0000).   ● [USA]   W drugiej połowie dnia zostaną opublikowane amerykańskie raporty JOLTS oraz Conference Board. Wzrost liczby wakatów w gospodarce oraz poprawa zaufania konsumentów będą zachęcać do inwestycji w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770), m.in. kosztem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [MNB]   Gracze z rynków CEE czekają także na decyzje Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych MNB. Rynek spodziewa się ich obniżki aż o 100 pb., co może osłabić forinta.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Strach przed falstartem

 (poniedziałek, 29-01, 8:50)


 Muller (ECB): jest jeszcze za wcześnie na obniżkę stóp w strefie euro.
Euroland: w grudniu podaż pieniądza nieoczekiwanie wzrosła.
USA: w grudniu inflacja PCE core nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od marca 2021.
Kalendarz Eko: indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [ECB]   W piątek nadal trwało przeciąganie liny pomiędzy ECB, a inwestorami ws. terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w strefie euro. Rosnące oczekiwania rynku na rozpoczęcie procesu luzowania polityki pieniężnej Eurolandu w kwietniu, próbowało ostudzić kilku polityków Europejskiego Banku Centralnego. Wśród nich był prezes banku Chorwacji Boris Vojcic, który starał się wyjaśnić dlaczego na czwartkowym posiedzeniu Bank nie złagodził swojego stanowiska. Z kolei prezes banku Estonii Madis Muller wyraził się wprost, że jest jeszcze za wcześnie na cięcie stóp w strefie euro. W podobnym tonie wypowiedział się prezes Banku Łotwy Martins Kazaks, który uznał, że Bank jest na dobrej drodze do obniżenia inflacji, ale konieczna jest cierpliwość, zanim będzie można zmienić politykę. Pozycję jastrzębiego skrzydła ECB wzmocniła informacja o pierwszym od czerwca 2023 wzroście podaży pieniądza w Eurolandzie w grudniu (0,1% r/r vs prognoza -0,7%; poprzednio -0,9%). Pod wpływem tych czynników doszło to umocnienia euro (EUR/USD max. 1,0885) kosztem walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wliczając złotego (EUR/PLN max. 4,3817).   ● [USA]   Straty walut CEE zredukowała wiadomość o nadspodziewanym spadku amerykańskiej inflacji PCE core do najniższego poziomu od marca 2021 (2,9 vs prognoza 3%; poprzednio 3,2%), która osłabiła konkurencyjnego dolara (USD/PLN min. 4,0158). Mimo piątkowej deprecjacji zielonej waluty ma ona za sobą czwarty wzrostowy tydzień z rzędu.

Przed nami
   
● [USA]   Poniedziałek przyniesie publikację indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który pokaże nam jak na początku roku zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej). Wskaźnik ten od kwietnia 2022 osiąga ujemne wartości, co świadczy o długotrwałym regresie koniunktury. Jego dalszy spadek może zmniejszyć zaufanie do amerykańskiej gospodarki i dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), na czym skorzystaliby jego rywale z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500). W przypadku powrotu wskaźnika na dodatnie terytorium zielona waluta otrzymałaby nowy argument do dalszych wzrostów vs euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) i inni konkurenci, jak np. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy raport JOLTS z rynku pracy USA i wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board. W środę będziemy się emocjonować szacunkowym wynikiem PKB Polski w 2023, zatrudnieniem w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP oraz posiedzeniem Fed, a w czwartek indeksami PMI, ISM dla przemysłu. Zwieńczeniem tego ciekawego tygodnia będzie piątkowa publikacja styczniowego raportu Departamentu Pracy USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

ECB vs Fed: Kto pierwszy ten gorszy

 (piątek, 26-01, 8:50)


Ifo: w styczniu nastroje biznesowe w Niemczech są najgorsze od maja 2020.
Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Lagarde: jest za wcześnie by dyskutować o cięciach stóp ECB.
USA: w IV kw. 2023 PKB przebiło oczekiwania ekonomistów i inwestorów.
Kalendarz Eko: dochody i wydatki Amerykanów oraz inflacja bazowa PCE Core w USA.

Za nami
O przebiegu czwartkowej sesji przesądziły dwa wydarzenia ekonomiczne: posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja wyniku amerykańskiego PKB.   ● [ECB, Lagarde]   Najpierw ECB ogłosił decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych Eurolandu bez zmian, potwierdzając w komunikacie swoją determinację w walce z inflacją. Podczas konferencji prasowej prezes Lagarde powiedziała, że jest za wcześnie by dyskutować o cięciach stóp ECB. Dodała, że ryzyko dla wzrostu gospodarczego Eurolandu pozostaje „przechylone na stronę spadkową”. Mimo tych opinii i zapewnień Inwestorzy uznali, że istnieje coraz większa szansa na cięcia stóp Banku. Kwietniową obniżkę o 25 pb. rynek wycenił na 80% (z 60% przed decyzją ECB), a w czerwcu zdyskontował już w 100% cięcia o 50 pb. ● [EUR] Konsekwencją gołębiego odbioru europejskiej polityki pieniężnej był spadek wartości euro i lekka przecena innych walut europejskich, w tym złotego.   ● [USA]   Dalszy ciąg tego scenariusza dopisało amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych. Opublikowany przez nie wynik PKB USA w IV kwartale przebił najśmielsze oczekiwania ekonomistów (3,3% w skali roku wobec prognozy 2.0%). Inwestorzy ocenili, że w tej sytuacji Fed nie będzie musiał się śpieszyć z cięciami stóp funduszy federalnych. Rynkowa wycena takiej decyzji banku w marcu br. pozostała na niskim poziomie tj. 51% wobec 80% jeszcze dwa tygodnie temu. Jednak prawdopodobieństwo cięcia w maju wynosi obecnie 94%.   ● [USD, PLN]   Po amerykańskich wynikach wiatru w żagle dostał dolar osiągając najlepszą od sześciu tygodni wycenę do euro (EUR/USD min. 1,0813). Za zmianami na rynku bazowym podążył złoty, tracąc wobec mocnego dolara (USD/PLN max. 4,0492) i zyskując w stosunku do osłabionej wspólnej waluty (EUR/PLN min. 4,3700). 

Przed nami
   ● [USA]   Dziś na radarach inwestorów dochody i wydatki Amerykanów oraz inflacja bazowa PCE Core w USA. Słabe dane nt. portfeli konsumentów amerykańskich oraz zmniejszenie dynamiki wzrostu bazowych cen konsumpcyjnych będą wspierać oczekiwania na bliskie cięcia stóp Banku Rezerwy Federalnej i korektę spadkową dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930), przy której może zyskać złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500). Odwrotna kombinacja danych makro z USA będzie nakręcać zakłady na odroczenie cięć Fed, a przez to będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800), kosztem jego konkurentów, np. PLNa (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000). 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.  

Koniunktura w kratkę

 (czwartek, 25-01, 8:50)


Strefa euro: wg PMI w styczniu odnotowano nadspodziewaną poprawę koniunktury w sektorze przemysłu, ale regres w sektorze usług nieoczekiwanie się pogłębił.
USA: w styczniu aktywność biznesowa wzrosła w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy (wg PMI).
Gongsheng (PBoC) zapowiedział obniżenie stopy rezerw obowiązkowych o 50 pb w lutym.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w IV kw. 2023.

Za nami
   ● [PMI €Z]   Wczorajszym publikacjom indeksów PMI dla strefy euro w styczniu towarzyszyły mieszane odczucia. Optymizm inwestorów z rynku PLN, związany z wiadomością o nadspodziewanej poprawie koniunktury w sektorze przemysłu, został stłumiony przez informacje o nieoczekiwanym pogłębieniu regresu w dominującym bloku w sektorze usług. Odbicie złotego (EUR/PLN min. 4,3689, USD/PLN min. 3,9982) ograniczał też najwyższy od maja 2023 wynik sub-indeksu dot. cen wyrobów gotowych, który zmniejszył szanse na szybką obniżkę stóp ECB. Perspektywa opóźnienia procesu luzowania polityki pieniężnej Eurolandu sprzyjała wspólnej walucie. W efekcie kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,0930.   ● [PMI USA]   Straty dolara zmniejszyły wyniki indeksów PMI dla USA, które pokazały, że w styczniu aktywność biznesowa za oceanem wzrosła w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy. Wskaźnik dla przemysłu nieoczekiwanie zameldował się powyżej granicy 50 pkt, oddzielającej regres od ekspansji, a dla usług nadspodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2023.   ● [PBoC]   Wśród przegranych wczorajszej sesji znalazł się juan, który osłabił się po tym, jak prezes Ludowego Banku Chin Pan Gongsheng zapowiedział obniżenie stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych w lutym.

Przed nami
   [ECB]   Dziś inwestorzy fokusują się na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. W ubiegłym tygodniu prezes Christine Lagarde, poinformowała , że stopy procentowe w strefie euro zostaną obniżone prawdopodobnie latem. Tymczasem rynek terminowy wycenia pierwsze cięcie stóp ECB już w kwietniu br. Jeżeli politykom Banku uda się przesunąć oczekiwania w tej sprawie, to euro na tym zyska (punkt oporu EUR/USD: 1,0950), a złoty straci (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000) i na odwrót (punkty wsparcia EUR/USD: 1,0800; EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500).   ● [PKB USA]   Źródłem makroekonomicznych emocji będzie publikacja wstępnych danych nt. PKB USA w IV kw. Rynek spodziewa się spadku dynamiki wzrostu gospodarczego z 4,9% p.a. do 2%, co może negatywnie rzutować na notowania dolara. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Plan i anty-plan

(środa, 24-01, 8:50)


 Węgry: ministerstwo gospodarki przedstawiło plan zastąpienia stopy referencyjnej MNB stosowanej przy kredytach bankowych.
Bloomberg: chińskie władze rozważają wpompowanie w tamtejszy rynek akcji 278 mld USD.
 Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz decyzja Banku Kanady ws. stóp BoC.

Za nami
   ● 
[CEE, PLN]   Wtorek upłynął na rynku Forex pod znakiem wyprzedaży walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EUR/PLN max. 4,3933, USD/PLN max. 4,0588). PLN oraz inne znaki płatnicze z CEE znalazły się w odwrocie po tym jak węgierskie Ministerstwo Gospodarki przedstawiło plan zastąpienia stopy referencyjnej MNB stosowanej przy kredytach bankowych. Wg agencji Bloomberga zwiększyło to napięcie pomiędzy rządem z Budapesztu a bankiem centralnym Węgier. Oprócz tego złotemu zaszkodził globalny wzrost awersji do ryzyka przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, który faworyzował bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0821).   ● [GBP]   Wśród walut G10, obok zielonej waluty, dobrze radził sobie funt. Szterling był najdroższy wobec euro od września 2023 po informacji o mniejszym od prognoz deficycie budżetowym Wielkiej Brytanii w grudniu.   ● [CNH]   Walutowym wygranym wczorajszej sesji był również juan, którego zbudowały doniesienia agencji Bloomberga, wg której chińskie władze rozważają wpompowanie w tamtejszy rynek akcji 278 miliardów dolarów (2 bln CNY).

Przed nami
   ● [PMI]   Środa przyniesie publikacje wstępnych wartości indeksów PMI, które pokażą nam w zarysie, jak radzą sobie gospodarki strefy euro i USA na początku roku. Wyższe wskaźniki z Eurolandu zagrają na konto walut EU (punkt oporu EUR/USD: 1,0930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500), a lepsze ze Stanów zapunktują dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800; punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [BoC]   Inwestorzy z rynków G10 mogą także podążać za sygnałami z kończącego się dzisiaj posiedzenia Banku Kanady. Analitycy są niemal pewni, że BoC utrzyma dziś stopy procentowe bez zmian, ale liczą na otrzymanie wskazówek ws. terminu pierwszej obniżki. 



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Sprzedaż za sprzedaż

 (wtorek, 23-01, 8:50)


 Polska: w grudniu sprzedaż detaliczna w cenach stałych nieoczekiwanie spadła.
 Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian.
 Kalendarz Eko: indeks Fed z Richmond. 

Za nami
   ● [PLN]   Na początku tygodnia inwestorzy z rynku PLN musieli się mierzyć ze słabszymi danymi z krajowej gospodarki. Największym wyzwaniem dla naszego pieniądza stała się wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży detalicznej w cenach stałych w grudniu (-2,3% m/m vs prognoza 1,5%; poprzednio -0,3%). Makroekonomiczny niepokój złotego podsyciły informacje o największym od kwietnia 2023 spadku produkcji przemysłowej (-3,9% r/r vs prognoza -5%; poprzednio -0,3%) oraz o najniższej od stycznia 2020 dynamice wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim miesiącu (9,6% r/r vs prognoza 11,9%; poprzednio 11,8%). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/PLN wzrósł do max. poziomu 4,36, a rynek USD/PLN powrócił powyżej granicy 4,00 (max. 4,0109). Pozycji złotego broniła produkcja budowlano-montażowa, która w grudniu wzrosła najbardziej od marca 2022 (14% r/r vs prognoza 4%; poprzednio 3,9%).   ● [BoJ]   Gracze globalni emocjonowali się zakończonym dziś w nocy posiedzeniem Banku Japonii. Co prawda BoJ utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian, ale wyraził przekonanie ws. bliskiego osiągnięcia długo oczekiwanego celu inflacyjnego, co wg analityków agencji Bloomberga stanowi grunt pod podwyżkę japońskich stóp procentowych.  Podobną diagnozę postawił rynek walutowy. W efekcie od rana zyskuje jen (USD/JPY min. 147,01). 

Przed nami
Z dzisiejszego kalendarza ekonomicznego wynika, że inwestorzy z rynku walutowego nie będą mieli zbyt wielu bodźców makro do działania. Jedyna warta odnotowania publikacja makroekonomiczna to indeks aktywności produkcyjnej publikowany przez oddział Rezerwy Federalnej w Richmond. Wskaźnik ten jest przygotowywany na podstawie ankiet przeprowadzanych na próbie około 100 przedsiębiorstw. Uczestnicy badania mają za zadanie określić przewidywany kierunek zmian w ich przedsiębiorstwach w ciągu kolejnych 6 miesięcy oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące dostaw, zamówień (nowych oraz niezrealizowanych), zapasów, warunków zatrudnienia oraz cen.   ● [USD]   Ewentualna poprawa warunków gospodarczych umocni dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830), a ich pogorszenie go osłabi (punkt oporu EUR/USD: 1,0930).   ● [PLN]   Tak czy inaczej złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec amerykańskiego rywala (EUR/PLN punkt wsparcia: 4,3300, punkt oporu: 4,4100; USD/PLN punkt wsparcia: 3,9500, punkt oporu: 4,1000).



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Lawina polskich euro

 (poniedziałek, 22-01, 8:50)


 Reynders (KE): mam nadzieje, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z KPO.
Polska: w grudniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły najbardziej w historii badania.
USA: w styczniu roczne oczekiwania inflacyjne konsumentów niespodziewanie spadły do najniższego poziomu od grudnia 2020.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, płac i zatrudnienia.

Za nami
W piątek złoty wymazał większość strat poniesionych w poprzednim tygodniu (EUR/PLN min. 4,3514, USD/PLN min. 3,9896).   ● [KPO]   Do odbudowy złotówkowych portfeli zachęciła inwestorów wypowiedź unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który wyraził nadzieje, że wkrótce będziemy [KE] w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Polityk jest zadowolony, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności. Poinformował też, że Komisja Europejska dostrzega wolę Polski ws. przyłączenia się do Prokuratury Europejskiej. Jest to krok, na który czekaliśmy, ponieważ gwarantuje, że budżet Unii Europejskiej będzie w Polsce odpowiednio chroniony przed oszustwami – dodał. Poza tym minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska napisała w mediach społecznościowych, że "mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej, iż Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych o wartości 76 mld EUR na realizację programów do 2027 roku".   ● [USD]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0909) stała się publikacja amerykańskiego raportu Uniwersytetu Michigan, który pokazał, że w styczniu roczne oczekiwania inflacyjne konsumentów niespodziewanie spadły do najniższego poziomu od grudnia 2020 (2,9% vs prognoza 3,1%; poprzednio 3,1%). To kolejny argument za rychłym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp Fed.

Przed nami
   
● [PLN]   Dziś zostaniemy zasypani informacjami makro-ekonomicznymi z Polski. O godzinie 10:00 GUS opublikuje równocześnie grudniowe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, sprzedaży detalicznej oraz o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach w krajowym sektorze przedsiębiorstw. Wyniki wyższe od prognoz zwiększą zaufanie do krajowej gospodarki i złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9500). Natomiast niższe podkopią wiarę inwestorów w szybkie odbicie makroekonomiczne i solidność polskiego pieniądza (punkty oporu EUR/PLN: 4,4100, USD/PLN: 4,1000).   ● [Rynki globalne]   Jeżeli chodzi o rynki globalne to poniedziałek zapowiada się spokojnie. Wobec braku publikacji makro z Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0830; punkt oporu 1,0930). Dużo ciekawiej będzie w drugiej połowie tygodnia, kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki styczniowych indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług w Eurolandzie i w USA (w środę) oraz amerykańskiego PKB w IV kw., a także zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (w czwartek). Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowa publikacja danych o inflacji bazowej PCE core w USA.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Pożegnanie z Belką?

 (piątek, 19-01, 8:50)


 Polska: w styczniu nastroje konsumentów poprawiły się.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od września 2022.
Kalendarz Eko: polska inflacja PPI oraz nastroje i oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów.

Za nami
W czwartek na rynku PLN panowała chwiejna równowaga (EUR/PLN min. 4,3801, max. 4,4104, USD/PLN min. 4,0266, max. 4,0611), wynikająca ze stabilizacji notowań kursu EUR/USD (min. 1,0846. max. 1,0896) oraz korekty wzrostowej na światowych giełdach (DAX: +0,83%, DJIA: +0,54%).   ● [GPW]   Lokalnym źródłem optymizmu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych stała się zapowiedź ministra finansów RP Andrzeja Domańskiego dot. pracy rządu nad ograniczeniem tzw. podatku Belki (WIG20: +1,09).   ● [GUS]   Pokrzepiająco na krajowe aktywa oddziaływała również informacja o poprawie nastrojów polskich konsumentów w styczniu. Na wzrost wskaźników BWUK i WWUK w największym stopniu wpłynęły odpowiednio oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (+ 3,5 pkt) oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (+3,8 pkt).   ● [USA]   Złotemu pomogły również mieszane wyniki makro gospodarki amerykańskiej, które zniechęcały inwestorów do większych zakupów konkurencyjnego dolara. O ile liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu okazała się najniższa od września 2022 (187 tys. vs prognoza 206 tys.; poprzednio 203 tys.), to aktywność produkcyjna w Środkowo-Atlantyckim Okręgu Fed spadła w styczniu już piąty miesiąc z rzędu (indeks Fed Filadelfii: -10,6 pkt vs prognoza -7 pkt; poprzednio: -12,8 pkt).

Przed nami
   ● [USA]   Dla przebiegu dzisiejszej sesji na rynku walutowym największe znaczenie może mieć publikacja danych z nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów w styczniu (indeksy Uniwersytetu Michigan). Ich spadek mógłby ożywić oczekiwania rynku na marcową obniżkę stóp Fed, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0930) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,0000). Natomiast wzrost byłby argumentem dla polityków FOMC za utrzymaniem wyższych stóp przez dłuższy czas, co rzecz jasna byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0830) oraz negatywne dla złotego i jego przyjaciół z EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000).   ● [PLN]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będzie ogłoszenie danych o krajowej inflacji PPI w grudniu. Rynek spodziewa się przyspieszenia spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu z -4,7% do -5,7%.



Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.